Gdy mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, a nie ma nikogo zaufanego do opieki nad dzieckiem, najlepszym wyjściem jest zatrudnienie niani. Jak znaleźć nianię, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo naszemu maluchowi, ale także będzie stosowała się do naszej wizji wychowania?
Poszukiwanie niani
Gdy rodzice stają przed wyzwaniem znalezienia właściwej niani, często nie wiedzą,gdzie jej szukać i na co zwrócić uwagę. Dziecko jest naszym największym skarbem, nie chcemy więc powierzyć go nieodpowiedniej osobie. Najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z katalogu niań z doświadczeniem. Wystarczy wybrać hasło: niania w Warszawie, by uzyskać profile kandydatek. Nie są to przypadkowe osoby. Po sprawdzeniu kompetencji niani, zapraszamy ją na rozmowę kwalifikacyjną. Zanim wybierzemy odpowiednią opiekunkę, często musimy spotkać się z wieloma kandydatkami.
Rozmowa kwalifikacyjna
Zanim podpiszemy umowę z wybraną kandydatką, powinniśmy sprawdzić jej dane osobowe i referencje. Mamy prawo wymagać zaświadczenia o niekaralności. Z dużą uwagą obserwujemy sposób zwracania się do dziecka i jej podejście do niego. Doświadczenie jest ważne, ale nie musi determinować wyboru. Główną rolę odgrywają cechy charakteru, takie jak cierpliwość, opanowanie, empatia, temperament i odpowiedzialność. To, czy szybko nawiąże relację z maluchem, jest bardzo ważne. Jeżeli niania opiekowała się wcześniej dziećmi, warto zwrócić uwagę, jak mówi o nich i ich rodzicach. Uważna obserwacja pozwoli nam na właściwy wybór. Umowa to nie tylko formalności związane ze stawką godzinową, czasem pracy i danymi osobowymi. Należy w niej określić wszystkie wymagania dotyczące opieki nad dzieckiem.
Zasady współpracy
Jeżeli oczekujemy dodatkowych usług, jak sprzątanie, gotowanie obiadu, prasowanie, powinno to zostać zawarte w umowie. Zasady współpracy muszą być jasne. Czy niania ma gotować tylko dla dziecka, czy dla całej rodziny? Jakich posiłków oczekujemy i o jakich porach? Jeżeli chcemy, by pokój dziecka był idealnie wysprzątany, również uzgodnijmy to wcześniej. Nie zapominajmy, że niania będzie zatrudniona do opieki nad dzieckiem, a nie całą rodziną. To rodzice mają decydujące zdanie na temat wychowywania dziecka. Ustalmy, kiedy niania ma wychodzić z maluchem na spacer, a kiedy pozostać w domu? Jakie warunki atmosferyczne wykluczają wyjście? Jak długo w czasie gorącej pogody dziecko ma przebywać na dworze? Czy maluch może spożywać słodycze, w jakiej formie i w jakiej ilości? Odpowiedzi na wszystkie te pytania, należy omówić z nianią na początku współpracy. Unikniemy wtedy sytuacji, że niania chcąc zrobić przyjemność dziecku, będzie podawać mu nadmiar słodyczy. Podobnie jest z oglądaniem bajek. Określmy czas, jaki maluch może spędzić przed ekranem. Mamy prawo decydować o wychowaniu swojego dziecka, lecz wyjaśnijmy niani, z czego wynikają nasze oczekiwania.
Wszystkie nasze wymagania odnośnie opieki nad dzieckiem, mogą zostać spisane w formie załącznika do umowy. Unikniemy wtedy wielu nieporozumień. Ustalenie spójnych zasad wychowania dziecka zapewni dobrą współpracę, a naszemu maluchowi troskliwą opiekę.