Jak przystosować dom do potrzeb seniora?

Z upływem lat poruszanie się po schodach sprawia coraz więcej trudności. Zobacz, jak winda schodowa pomaga seniorom pokonywać schody.

Z upływem lat coraz więcej osób ma problemy wynikające z ograniczonej mobilności. Często poruszanie się na jednym poziomie nie sprawia większych trudności. Niestety pokonywanie schodów i przemieszczanie się z piętra na piętro może stać się sporym wyzwaniem, do którego trzeba się porządnie przygotować. Instalacja windy schodowej sprawi, że schody przestaną być barierą nie do pokonania, a senior będzie mógł w pełni korzystać z całego swojego domu.  

Jak pomóc seniorowi pokonać schody? 

Obecnie na rynku można wybrać spośród wielu rodzajów urządzeń umożliwiających poruszanie się na schodach. Krzesło schodowe jest doskonałym wyborem dla osób, które nie korzystają z wózka inwalidzkiego, ale codziennie pokonywanie schodów sprawia im trudność. Windę schodową można zainstalować na każdych schodach: zarówno na torze prostoliniowym lub krzywoliniowym. Co więcej, klatka schodowa wcale nie musi być bardzo szeroka. Składane siedzisko sprawia, że winda krzesełkowa zajmuje bardzo mało miejsca (szerokość klatki schodowej zmniejszy się tylko o 20 cm). W niektórych modelach krzeseł schodowych (np. Otolift TWO) możesz, za dodatkową opłatą, wybrać kolor tapicerki – dzięki czemu winda krzesełkowa w pełni wkomponuje się w wystrój domu.

https://youtube.com/watch?v=ix49y9me9PI%3Flist%3DPLMKopJSjaTSUaky1clgk5Ywb7hBmPlwYq%26index%3D1

Jakie krzesło schodowe wybrać?

Ogrom wiadomości i dokumentacji technicznej może przyprawiać o ból głowy. Ale nie martw się! Nie musisz znać się na technicznych szczegółach, aby wybrać odpowiednie krzesło schodowe. Wystarczy, że wyślesz do nas zdjęcia klatki schodowej i opiszesz, czego potrzebujesz. Nasz zespół specjalistów dokładnie je obejrzy i na ich podstawie doradzi, jakie urządzenie będzie najlepsze w Twojej sytuacji. 

Jak dbać o windę schodową w domu?

Codzienna konserwacja windy schodowej jest bardzo łatwa. Wystarczy, że przetrzesz szynę i siedzisko wilgotną ściereczką. Nie używaj żadnych agresywnych środków czyszczących. Nie musisz też się martwić o smarowanie szyny windy olejem. Tym zadaniem zajmą się technicy podczas przeglądów. 

Pamiętaj, aby siedzisko zawsze pozostawiać w stacji ładowania (czyli na górze albo na dole schodów). Dzięki temu, nawet przy chwilowym braku energii elektrycznej, będziesz mógł korzystać ze swojej windy schodowej. 

Jak dostać dofinansowanie na windę krzesełkową?

Warto wiedzieć, że możesz ubiegać się o dofinansowanie z PFRON w wysokości aż 95% koszów poniesionych na likwidację barier architektonicznych, czyli na instalację windy schodowej w domu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przygotować wniosek o dofinansowanie. Nie zrażaj się, jeśli komisja odrzuci Twoją pierwszą aplikację. Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi, możesz wystąpić z kolejnym podaniem. Z doświadczenia wiemy, że bardzo często sprawa jest wtedy rozpatrywana pozytywnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak wypełnić wniosek lub jak wygląda procedura ubiegania się o dofinansowanie – skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *