Jakie wybrać dekoracje stołu na Chrzest Święty?

Chrzest Święty to ważna uroczystość, która pozostaje w pamięci bliskich na długo. Za wzruszające, radosne i podniosłe wspomnienia w dużej mierze odpowiadają odpowiednio dobrane dekoracje, które nie tylko tworzą wyjątkową atmosferę, ale także pozwalają zapanować nad aspektami praktycznymi uroczystości. Co ozdobnego powinno znaleźć się na stole podczas świętowania Chrztu Świętego dziecka?

Przyjęcie pierwszego sakramentu dziecka – jak sprawić, by było wyjątkowe?

Przyjmowanie sakramentów świętych jest dla sporej grupy osób ważną częścią życia. Wychowując się w rodzinie wierzącej można mieć niemal pewność, że przystąpienie do Komunii Świętej, Bierzmowania lub wzięcie ślubu kościelnego będzie należycie świętowane w gronie najbliższych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj sakrament Chrztu Świętego, od którego niejako wszystko się zaczyna. Zazwyczaj przyjmuje się go w wieku dziecięcym – nierzadko dość krótko po narodzinach – więc cały obowiązek wprowadzenia malucha do świata Kościoła spoczywa na rodzicach i opiekunach. Nic więc dziwnego w tym, że każdy pragnie mieć z tego dnia wyjątkowe pamiątki. Dotyczy to zarówno zdjęć, które można oglądać po latach, jak i innych – z pozoru dość banalnych – dodatków, dzięki którym dzień ten rzeczywiście staje się wyjątkowy dla każdego.

Szatka dla dziecka, tort, zaproszenia – Chrzest Święty to także wydarzenie, które wymaga dobrej organizacji. Przygotowanie dekoracji na stół można uznać za etap końcowy – jednak nie mniej ważny od pozostałych.

Chrzest Święty – dekoracje to także cenna pamiątka rodzinna

Choć dziecko w trakcie przyjmowania sakramentu Chrztu Świętego nie jest świadome, co się dzieje i nic nie pamięta z tego dnia, nie oznacza to, że do uroczystości nie należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim jest to pełne wzruszeń wydarzenie dla rodziców, chrzestnych i innych bliskich, którzy chcą, by w przyszłości można było mile wspominać ten dzień. Pamiątki z chrztu pozwalają przenieść się do tego okresu – a jest to jedyny sposób na to, by pokazać dziecku, co działo się kilka lub kilkanaście lat wcześniej. Warto więc zadbać o drobne rzeczy – nawet, jeśli obecnie wydają się mało istotne, w przyszłości mogą okazać się pretekstem do opowiedzenia anegdoty i przywoływać miłe wspomnienia.

Uśmiechnięci goście na fotografiach, a w tle piękne dekoracje – to właśnie takie obrazy tworzą piękne wspomnienia.

Dobra organizacja – bez niej się nie obejdzie

Dekoracje stołu na Chrzest Święty powinny być dobrane z dokładnością – najlepiej biorąc pod uwagę podstawowe zasady stylistyczne. Stół jest centralnym punktem, wokół którego wszystko się rozgrywa. Niepasujące do siebie elementy nie tylko psują ogólny wygląd pomieszczenia, ale także wprowadzają sporo zamieszania wśród gości. W lepszej organizacji pomóc mogą ozdobne bileciki lub tabliczki umieszczone przy miejscach siedzących. Dzięki temu każda z zaproszonych osób nie będzie musiała w nieskończoność szukać swojego miejsca lub też przesiadać się podczas uroczystości. Określenie tego, gdzie kto siedzi, może znacznie ułatwić rozpoczęcie świętowania w gronie najbliższych. A jak wiadomo – na imprezach rodzinnych różnie to bywa.

Spersonalizowane dodatki dla podkreślenia wagi wyjątkowego dnia

Obrus i bieżnik to kolejne elementy, których nie powinno zabraknąć na stole podczas świętowania przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego przez dziecko. Na rynku nie brakuje dodatków z różnymi aplikacjami lub wyszyciami, które świetnie podkreślają wyjątkowy dzień. W wielu miejscach da się również zamówić spersonalizowane dekoracje. Umieścić na nich można napis z imieniem malucha, datę uroczystości lub cokolwiek, co nawiązuje do tradycji. Takie dodatki zwykle stają się elementami, które pozostają w rodzinie przez długi czas i pozwalają przywołać konkretne wspomnienia. Jak widać, dekoracje nie zawsze muszą być jednorazowe i tracić swoją użyteczność po jednym dniu. Ich aspekt sentymentalny jest bezcenny – zwłaszcza, gdy odnajduje się je po wielu latach.

Dekoracje stołu na Chrzest Święty – praktyczne dodatki

Trudno zaprzeczyć, że na stole, przy którym zasiada grupa ludzi, powinny być serwetki i serwetniki, które zwyczajnie dobrze jest mieć pod ręką. Podczas jedzenia często sięga się po coś, w co można wytrzeć dłonie lub też usunąć z ubrania plamę. Jednorazowe serwetki są więc absolutnym must-have podczas świętowania Chrztu Świętego, na który zazwyczaj zaprasza się mniejszą lub większą część rodziny. Dlaczego więc – zamiast standardowych białych akcesoriów tego typu – nie wybrać takich, które podkreślą wyjątkowość dnia? Na rynku dostępne są między innymi serwetki:

  • ze złotymi lub srebrnymi napisami;
  • z ciekawymi aplikacjami (np. stópkami dziecka, aniołkami, świecami, wózkami dziecięcymi lub kwiatami).

Dzięki temu każdy może dobrać takie produkty, które nie tylko wpisują się w dany gust, ale także pasują do reszty wystroju wnętrza.

Estetycznie przygotowany stół – coś dla artystycznych dusz

Pominięcie kwestii estetycznych podczas organizacji Chrztu Świętego byłoby poważnym błędem. Mimo że dekoracje na stół posiadają wiele funkcji – począwszy od porządkowych, a kończąc na sentymentalnych – są to przede wszystkim ozdoby, czyli coś, co ma cieszyć oko i wprowadzać odświętną atmosferę we wnętrzu.

Osoby z zacięciem artystycznym zapewne będą mogły wykazać się w tej kwestii swoimi umiejętnościami, bowiem dekoracja stołu wcale nie musi być tak prosta, jak się wydaje. Najbardziej bezpieczną opcją – która przy okazji świetnie pasuje do klimatu Chrztu Świętego – jest postawienie na białe dodatki. W tym przypadku wszystko będzie do siebie pasować i ograniczy się ryzyko wprowadzenia chaosu w wystroju.

Decydując się jednak na coś więcej niż klasyczną biel warto dobierać dekoracje z jednego zestawu lub z tej samej serii. Zbyt wielka różnorodność stylistyczna lub kolorystyczna może sprawić, że dodatki będą przywoływać na myśl karnawał, na nie rodzinną i religijną uroczystość dla malucha. Najlepszym sposobem na to, by nie wpaść w pułapkę zbyt dużego wyboru, jest trzymanie się jednej koncepcji. Jeśli serwetki mają złote dodatki, warto szukać obrusa lub bieżnika, który również będzie je miał. Z kolei jeśli wybierzemy tabliczki dla gości z motywem aniołka, dobrze, by pojawił się on także na innych elementach przy stole. Trudno zaprzeczyć, że kwiatki, gałązki, serca, aniołki i inne nadruki to nieco za dużo jak na jedną uroczystość.

W przypadku zamawiania obrusów, serwetek lub kieszonek na sztućce ze spersonalizowanymi napisami warto pamiętać o tym, by czcionka była taka sama na wszystkich dekoracjach.

Atmosfera podniosłości? Nie zapomnij o świecach

Nic nie buduje przytulnej i wyjątkowej atmosfery tak, jak odpowiednie oświetlenie. Podczas uroczystości sprawdzą się więc świece i świeczniki, które można porozstawiać wzdłuż stołu lub w konkretnych miejscach. Warto zainwestować także w ozdobne diamenciki lub perłową girlandę – takie dodatki będą efektownie odbijać światło i tworzyć niepowtarzalny klimat.

Przeczytaj także: Nowość w HELPA – kaszki z dodatkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *