Maceraty olejowe to obecnie jeden z najciekawszych pomysłów na zdrowe i ładne ciało. To uniwersalne preparaty, które dostosują się do indywidualnych wymagań. Dlaczego warto je posiadać?
Czym jest macerat?
Macerat to wyciąg z kwiatów, ziół lub pąków, stworzony na bazie oleju. W wybranym oleju roślinnym maceruje się składniki na zimno lub na ciepło. Maceraty olejowe występują w wielu rodzajach. Mogą być tłoczone na przykład z:
- macierzanki
- arniki górskiej
- kasztanowca
- nagietka
- skrzypu polnego
- alg morskich
- jagód goji
- marchwi.
Maceraty olejowe – właściwości
Macerat z roślin to produkt mający dużo pozytywnych właściwości. Przede wszystkim bardzo dobrze wpływa na skórę, włosy i paznokcie. W zależności od tego z jakiej rośliny i oleju jest stworzony, może mieć różnorodne działanie. Zawiera dobroczynne witaminy, minerały, substancje odżywcze i kwasy.
Jedną z pierwszych zalet maceratów jest nawilżenie i zmiękczanie skóry. Doskonale sprawdzi się jako środek nawilżający do wysuszonego ciała i twarzy.
Niektóre maceraty posiadają właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i oczyszczające. Pomagają walczyć z trądzikiem, grzybicą, ranami i podrażnieniami skóry.
Pośród pożądanego działania tych olejków jest przeciwutlenianie, czyli zapobiegnie starzeniu się skóry.
Maceraty olejowe świetnie regenerują i chronią skórę przed podrażnieniami. Również działają antycellulitowo i ujędrniająco. Pomagają zmniejszyć opuchliznę i zrelaksować ciało.
Marchwiowe maceraty poprawiają koloryt skóry i pomagają dbać o opaleniznę.

Jak i kiedy stosować macerat?
Maceraty olejowe stosuje się tak samo jak inne kosmetyki pielęgnacyjne. Mogą one być stosowane samodzielnie lub jako dodatek do kremów, maseczek, balsamów, odżywek, serum, okładów i kąpieli.
Można je stosować do codziennej pielęgnacji ciała, włosów, paznokci i twarzy. Będą dobrym zamiennikiem kremu, balsamu, odżywki do włosów lub mleczka do demakijażu. Nadadzą się zarówno na włosy przesuszone, jaki i przetłuszczające się lub z łupieżem.
Sprawdzą się do skóry problematycznej, trądzikowej, przesuszonej, czy poranionej. Mogą pomóc w walce z przewlekłymi problemami lub chwilowymi zranieniami, oparzeniami, odmrożeniami, opuchliznami.
Maceraty przydadzą się również, aby poprawić krążenie oraz wygląd i jędrność ciała.
Osoby zastanawiające się jak dbać o skórę po opalaniu, powinny spróbować maceratu z marchwi. Utrwali i nada ładny wygląd opaleniźnie.

Maceraty olejowe – dla kogo?
Olejki z maceratów mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Przy wyborze trzeba jednak pamiętać o czynnikach alergicznych. Niektóre składniki roślinne mogą uczulać i nie każdy może je stosować.
Produkty te są całkowicie naturalne, dlatego będą dobrym wyborem dla osób ceniących sobie naturalne kosmetyki i żyjących w stylu eko.
Z pielęgnacji maceratami szczególnie zadowolone będą osoby mające problem z suchością i zaczerwienieniem skóry, trądzikiem, cellulitem, zniszczonymi włosami, cerą naczynkową, opuchliznami i zmęczeniem nóg.
Panie szukające sposobu na zatrzymanie procesu starzenia, chcące wyglądać młodziej, atrakcyjniej, mieć nawilżone, jędrne i gładkie ciało, powinny spróbować codziennej pielęgnacji za pomocą maceratów olejowych.
W zależności od własnych potrzeb, każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni macerat i stosować go codziennie lub okazjonalnie.