Zęby mleczne – czy warto je leczyć?

Leczenie próchnicy u dzieci

Wśród rodziców często panuje przekonanie o tym, że nie ma potrzeby leczenia zębów mlecznych u dzieci. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak wielki wpływ mają mleczaki na zęby stałe. Braki w uzębieniu i rozprzestrzeniająca się próchnica prowadzą do poważnych konsekwencji, którym można zapobiec.

To nie tylko etap przejściowy

Pierwszy ząbek dziecka… chwila piękna i wyczekiwana. To zarazem płacz, ból oraz radość z kolejnego etapu rozwoju malucha. Dlaczego więc w momencie, kiedy wszystkie mleczaki mają już swoje miejsce w buzi dziecka, przestajemy zwracać na nie uwagę? To błąd!

Prawidłowy rozwój zębów mlecznych ma ogromny wpływ na późniejszy stan uzębienia. Mleczaki są rodzajem drogowskazu  – trzymają miejsce i stanowią punkt odniesienia dla zębów stałych.

Zęby mleczne – czy warto je leczyć?

Poważne konsekwencje bagatelizacji

Przedwczesna utrata zębów zaburza rozwój kości i mięśni twarzy, a funkcje żucia zostają upośledzone. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę także z tego, że próchnica powstała na mleczakach, przenosi się na zęby stałe. Dzieci, które ukończyły już 6. rok życia, posiadają mieszany typ uzębienia, co oznacza, że w sąsiedztwie mleczaków znajdują się nowe zęby. Próchnica to choroba zakaźna, która w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się w całej jamie ustnej.

Kiedy udać się do stomatologa?

Warto odwiedzać gabinet dentystyczny co 3-4 miesiące zarówno w czasie rozwoju mleczaków, jak w trakcie ich wymiany na zęby stałe. Szkliwo zębów mlecznych jest dwukrotnie cieńsze, niż u zębów stałych, dlatego wymagają częstej kontroli. W związku z ich słabą mineralizacją, zmiany widoczne są już z tygodnia na tydzień, podczas gdy demineralizacja zębów stałych trwa nawet kilka lat.

Nie taki dentysta straszny…

Dziecko boi się dentysty? W dzisiejszych czasach istnieją metody, które w sposób bezbolesny i skuteczny rozwiązują problemy małych pacjentów. Należą do nich na przykład ozonoterapia i lapisowanie. Wykrywanie próchnicy już we wczesnym stadium, możliwe jest dzięki wykorzystaniu nowoczesnych laserów diagnostycznych. Dzięki precyzji lasera, dziecko może uniknąć stresu związanego z nieprzyjemnym wierceniem. W wielu miejscach znajdują się bajkowe dekoracje i przyjazny personel, który posługuje się bezbolesnymi i szybkimi metodami w leczeniu próchnicy. Niegdyś straszna wizyta u stomatologa zmienia się w niezwykłą przygodę i pretekst do zabawy w kolorowych poczekalniach.

Zęby mleczne to inwestycja w zdrowy uśmiech

Baczna obserwacja stanu uzębienia dziecka i szybkie działanie oszczędzi wielu problemów w przyszłości. Bez wątpienia warto zatem spojrzeć na zęby mleczne, jak na inwestycję w zdrowie dziecka, które dzięki temu uniknie próchnicy oraz wad zgryzu.

Źródło: http://www.stomatologiadziecieca.com/leczenie-dzieci/leczenie-prochnicy/czy-zeby-mleczne-trzeba-leczyc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *