Zadbaj o skórę – dowiedz się, jak sobie radzić z odparzeniami!

Zadbaj o skórę – dowiedz się, jak sobie radzić z odparzeniami!

Od dłuższego czasu borykasz się z odparzeniami skóry w różnych częściach ciała, a problem ten nasila się szczególnie w miesiącach letnich? A może ktoś szczególnie Ci bliski zmaga się z tą przypadłością? Odparzenia to poważna sprawa, dlatego nie bagatelizuj ich. Już teraz dowiedz się, jak je leczyć i co najważniejsze, jak im przeciwdziałać.

Czym są odparzenia skóry?

Jeśli już wielokrotnie przyszło Ci walczyć z tym problemem, wiesz na pewno, że odparzenia to rzecz wyjątkowo nieprzyjemna. Powodują one duży dyskomfort, a nawet silny ból i zwyczajnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Odparzenie łatwo jest rozpoznać, gdyż charakteryzuje się silnym zaczerwienieniem, a także nierzadko obrzęknięciem. Jeśli jest poważne, może się z niego sączyć płyn surowiczy.

Jak powstaje odparzenie? Aby powstało odparzenie, koniczne jest wystąpienie kilku czynników jednocześnie. Należą do nich wysoka temperatura (np. w upalny dzień), duża wilgotność (z powodu pocenia) oraz tarcie. Mowa tutaj zarówno o tarciu skóry o skórę, jak i o tarciu skóry o odzież.

Tylko nieprzyjemne czy groźne?

To, że odparzenia powodują ogromny dyskomfort i to niezależnie od tego, w której części ciała się znajdują, jest rzeczą oczywistą. Zaniedbane mogą jednak być także groźne. Jeśli natychmiast nie zostaną poddane właściwej pielęgnacji, może dojść w ich obrębie do rozmaitych zakażeń, zarówno grzybiczych jak i bakteryjnych. Kiedy zaś tak się stanie, niewykluczone, że potrzebna będzie pomoc lekarza. Odparzenia to również jedna z przyczyn powstawania odleżyn u osób obłożnie chorych.

Jakie części ciała są narażone na odparzenia?

Istnieje kilka typowych miejsc, w których najczęściej pojawiają się odparzenia. Są to przede wszystkim pachy, pachwiny, stopy oraz pośladki. Jak już zostało wspomniane, odparzenia mogą prowadzić do odleżyn u osób, które z powodu choroby cały czas leżą i niestety nie są pielęgnowane w prawidłowy sposób. Odparzenia na pośladkach najczęściej dotyczą małych dzieci. Ich skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Narażone są zwłaszcza maleńkie dzieci, które noszą pieluchy. W takim przypadku niezbędna jest właściwa higiena i częste kontrolowanie stanu skóry.

Kto jest narażony na odparzenia?

Tak na dobrą sprawę na odparzenia narażony jest każdy – wystarczy, że zostaną spełnione wyżej wymienione warunki, jak wysoka temperatura, wilgotność i tarcie. W szczególności zaś narażone są np. osoby borykające się z nadwagą, której częstą konsekwencją jest nadmierna potliwość. W ich przypadku odparzenia mogą występować nie tylko na wspomnianych częściach ciała, ale na wszystkich innych – tam, gdzie występują fałdy skóry. Kobiety często zmagają się z odparzeniami na skórze pod piersiami.

Dość powszechne są odparzenia stóp. Wynikają głównie ze złego doboru obuwia. Buty zbyt ciasne lub też zbyt zabudowane szybko mogą doprowadzić do podrażnienia zarówno samych przestrzeni pomiędzy palcami, pięt, podeszw, jak i całych stóp.

Jak zapobiegać i leczyć?

W myśl przysłowia „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Zarówno buty jak i odzież powinny być wykonane z naturalnych materiałów – lekkich i przewiewnych. Buty nie mogą być zbyt ciasne, odzież nie powinna mocno przylegać do ciała.

Jeżeli chodzi o odparzenia u niemowląt, pieluszkę należy zakładać zawsze na suchą pupę. Profilaktycznie można smarować specjalnym kremem przeciw odparzeniom lub też posypywać talkiem dla dzieci. Jeśli opiekujesz się osobą obłożnie chorą, tutaj schemat wygląda podobnie – stała pielęgnacja i kontrola to podstawa.

Kiedy już dojdzie do odparzenia jakiejś części ciała, czym prędzej należy jej przynieść ulgę. Doskonale spisuje się np. kąpiel z dodatkiem wyciągu z rumianku. Działa on bowiem przeciwzapalnie i łagodząco. Odparzenie należy wymoczyć przez minimum 15-20 minut. Następnie skórę trzeba bardzo dokładnie osuszyć. Lepiej unikać jednak intensywnego wycierania ręcznikiem. W tej sytuacji dobrze sprawdzi się np. osuszanie suszarką do włosów. Gdy skóra będzie już sucha, warto zastosować specjalną maść lub wspomniany talk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odparzeń skóry, zajrzyj na http://dermo.expert/. Znajdziesz tutaj wiele cennych porad i wskazówek, które sprawią, że następnym razem będziesz wiedział jak postąpić  bez cienia wątpliwości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *