Problemy kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu – praktyczne rozwiązania

Problemy kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu – praktyczne rozwiązania
Statystyki pokazują, że problem z nietrzymaniem moczu ma połowa kobiet, które menopauzę mają za sobą i 12% kobiet w wieku 30-40 lat. W sumie co czwarta przedstawicielka płci żeńskiej walczy z tą przypadłością. Poznanie przyczyn i jak najszybsze wdrożenie leczenia jest niezbędne, ale równie ważne pozostaje zapewnienie komfortu w codziennym życiu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu czyli inkontynencji, ale przyczyny schorzenia są różne, dlatego może występować również u młodych kobiet. Panie ze względu na swoją fizjologię są bardziej narażone na pojawienie się tego problemu niż mężczyźni. Nietrzymanie moczu może stanowić objaw zakażenia dróg moczowych i wtedy szybkie wdrożenie odpowiednich leków eliminujących bakterie zapobiegnie powikłaniom, a problem powinien zniknąć po usunięciu jego źródła. Jedną z podstawowych przyczyn nietrzymania moczu o charakterze przewlekłym stanowią zmiany hormonalne, a przede wszystkim obniżenie poziomu estrogenów. Ich niski poziom wpływa na zmniejszenie elastyczności mięśni dna miednicy, co sprawia, że zmienia się położenie narządów płciowych i objawem jest właśnie inkontynencja. Dlatego przypadłość często występuje w okresie okołomenopauzalnym. Również w ciąży dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, a ponadto poród może powodować nadmierne rozciągnięcie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy, co skutkuje późniejszymi problemami. Czynnikiem sprzyjającym nietrzymaniu moczu jest też otyłość.

Wkładki higieniczne do zadań specjalnych

Nietrzymanie moczu nie sprzyja podejmowaniu jakichkolwiek aktywności zawodowych czy towarzyskich. Nagła zmiana pozycji ciała lub większy wysiłek fizyczny powodują mimowolne oddawanie moczu, dlatego kobiety często w ogóle zaczynają automatycznie ograniczać ruch. Pojawia się lęk przed krępującymi sytuacjami związanymi z moczeniem odzieży. Zwykłe wkładki higieniczne szybko przemakają nawet w przypadku niewielkich mikcji. Większą skutecznością odznaczają się podpaski, ale też nie sprawdzają się w stu procentach. Na stronie www.tena.pl/kobiety można sprawdzić, jakie produkty higieniczne należy wybrać. Są to specjalistyczne wkładki i podpaski higieniczne o większej chłonności niż klasyczne środki. Znakomicie wchłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach moczu. Są cienkie i przyjazne dla skóry, dzięki czemu można je stosować w każdych okolicznościach nawet pod strojem przylegającym do ciała. Wkładki urologiczne mają anatomiczny kształt dopasowany się do kobiecych potrzeb.

Jak prawidłowo stosować wkładki?

Specjalne wkładki higieniczne należy dobrać pod kątem zaawansowania dolegliwości. Dostępne są produkty o zróżnicowanych stopniach chłonności i w różnych rozmiarach. Istotną kwestię stanowi ich systematyczna wymiana tak samo jak w przypadku klasycznych wkładek lub podpasek. Należy zwracać uwagę na zachowanie higieny. Okolice krocza trzeba dokładnie myć i warto stosować delikatne kosmetyki nawilżające skórę. Jeśli dojdzie do sytuacji, że bielizna zacznie przemakać, należy ją zmienić, umyć się i wtedy sięgnąć po nową wkładkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *