Uszkodzona wątroba nie jest w stanie spełniać swoich kluczowych funkcji. Jej niedyspozycja ma ogólnie negatywny wpływ na działanie całego organizmu. Co najbardziej zagraża wątrobie? Jak stymulować jej regenerację?
Czynniki zagrażające prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby
Na zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby i poważne choroby takie jak marskość wątroby mają wpływ nawyki, do których zalicza się spożywanie nadmiernej ilości alkoholu i nieprawidłowa dieta pełna tłuszczów i cukrów, która prowadzi do nadwagi lub otyłości. Problemy z wątrobą zgłaszają lekarzom często właśnie osoby ze zbyt dużą masą ciała. Ponadto do uszkodzenia wątroby prowadzi zakażenie wirusem wątroby typu B lub C. Do poważnych problemów może również prowadzić przyjmowanie leków. Zazwyczaj pojawiają się po dłuższym czasie, ale u osób wrażliwych na dany lek nawet jedna dawka może wywołać znaczne zmiany. Niestety do polekowych uszkodzeń wątroby zalicza się te, które zostały wywołane łatwo dostępnym lekiem, jakim jest paracetamol.
Zdolności wątroby do autoregeneracji
Wątroba wykazuje zdolność do autoregeneracji. Nawet, jeżeli dojdzie do poważnego uszkodzenia organu spowodowanego infekcją, działaniem substancji toksycznych lub niedokrwieniem, nadal może sprawnie funkcjonować. Dzieje się tak dlatego, że w wątrobie znajdują się komórki macierzyste, które umożliwiają namnażanie się nowych hepatocytów. Należy jednak pamiętać, że wątroba regeneruje się powoli, dlatego należy o nią zadbać. Szybszej regeneracji sprzyja przyjmowanie odpowiednich preparatów, np. essentiale forte.
Regeneracja wątroby – sposoby jej wspomagania
Negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby ma wiele czynników, które jednak w dużej mierze zależą od nas samych. Styl życia odgrywa istotną rolę w zachowaniu sprawnego organu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość i regularność wypijanego alkoholu. Należy ograniczyć jego spożycie. Równie toksyczne działanie mają leki, dlatego o ile to możliwe zaleca się ich zupełne wykluczenie lub zmniejszenie przyjmowanych dawek. Cukrzyca, otyłość i zespół metaboliczny to kolejne zagrożenia prowadzące do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Ważne jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także przestrzeganie zaleceń lekarza.
Regeneracji wątroby sprzyja przyjmowanie fosfolipidów, które przenikają do uszkodzonych komórek i stymulują procesy naprawcze. Ich działanie zostało sprawdzone w badaniach eksperymentalnych i klinicznych. Przeciwdziałają procesom włóknienia, przez co ograniczają ryzyko zachorowania na marskość wątroby. Powodują, że cholesterol jest lepiej rozpuszczalny w żółci, dzięki czemu jest skuteczniej usuwany z organizmu. Biorą udział w trawieniu tłuszczów i powodują zmniejszenie lepkości płytek krwi, powodując lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Odpowiednią dawkę fosfolipidów zawiera preparat eesentiale. Na stronie http://essentiale.pl/ można zapoznać się z jego właściwościami, jak i z wieloma informacjami dotyczącymi wątroby.