Dlaczego męczą nas wzdęcia?

Dlaczego męczą nas wzdęcia?

Wzdęcia to wstydliwy problem, o którym nie mówi się w towarzystwie. Krępujące uczucia, które im towarzyszą, często powodują niechęć do uczestnictwa w spotkaniach w szerszym gronie. Nie warto jednak chować się w domu. Zdecydowanie lepiej poznać przyczyny pojawiających się dolegliwości, żeby móc sobie z nimi radzić. A zatem dlaczego męczą nas wzdęcia?

Nadmiar gazów

Podstawową przyczyną występowania wzdęć jest nadmiar gazów, które gromadzą się w jelitach. To właśnie one są odpowiedzialne za uczucie przepełnienia, bulgotanie i wzdęty brzuch. Jedną z przyczyn ich występowania jest spożywanie pokarmów wzdymających. Powszechnie znany z tych właściwości jest groch i fasola, ale nie każdy wie, że podobne efekty daje również jedzenie cebuli.

Jednakże to nie tylko rodzaj spożywanego pokarmu może powodować wzdęcia. Za nadmiar gazów w jelitach może być odpowiedzialny również sposób jedzenia. Jeśli w jego trakcie dużo rozmawiamy, jemy szybko i byle jak, niemal nie gryząc, oraz odżywiamy się bardzo nieregularnie, to nie powinno dziwić, że nasz przewód pokarmowy reaguje na takie zachowania zdęciami. Podczas szybkiego i niechlujnego jedzenia łykamy bowiem dużo powietrza, które przechodzi do jelit, czego efektem są właśnie wzdęcia.

Przejedzenie i nieregularne posiłki

Przyczyną męczących wzdęć mogą być również nieregularne i zbyt duże posiłki. Jeśli naszemu organizmowi nie dostarczamy regularnych posiłków, lecz jemy dużo i rzadko, to może pojawić się problem z trawieniem. Gdy zjemy zbyt dużo, to czujemy się przejedzeni, ociężali, nic nam się nie chce. Podobnie czuje się nasz układ trawienny. Musi poradzić sobie ze strawieniem ogromnej ilości pokarmu i zwyczajnie jest przeciążony, dlatego nie pracuje prawidłowo i efektem ubocznym takiego stanu mogą być właśnie wzdęcia.

Jak sobie radzić z wzdęciami?

Skoro już wiemy, z jakich przyczyn pojawiają się wzdęcia, to czas zastanowić się jak sobie z nimi radzić. Sposoby na wzdęcia wynikają bezpośrednio z opisanych powyżej powodów ich występowania. A zatem, chcąc pozbyć się problemów z wzdęciami należy jeść regularnie, niezbyt duże posiłki i unikać pokarmów wzdymających. Należy również pamiętać o kulturze jedzenie, a więc gryźć niewielkie kęsy, przeżuwać je dokładnie i nie rozmawiać z pełną buzią. Przestrzeganie tych zasad nie powinno być trudne, a jeśli do tego dodamy jeszcze posiłki pełne warzyw i owoców, które są bogate w błonnik wypełniający treść jelitową, to problemy z wzdęciami z pewnością odejdą w niepamięć.

Artykuł przy udziale specjalistów z http://www.amol.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *