Każdy rodzic wie, że dzieci są podatne na różne infekcje i często chorują. Jednym z najczęściej dokuczających im objawów jest kaszel i choć na ogół bywa on niegroźny, może prowadzić do rozwoju poważnych infekcji. Nie wolno więc go ignorować, a w jego leczeniu najlepiej podawać jest syrop. Co na kaszel u dzieci najlepiej się sprawdzi?
Kaszel bywa różny. Poznaj jego rodzaje
Kaszel to odruch bezwarunkowy. Jest to naturalna odpowiedź układu oddechowego o charakterze obronnym. Kaszel pod względem specyfiki można określić jako nieproduktywny lub produktywny. Ten pierwszy nazywany jest również kaszlem suchym. Nie prowadzi on do odkrztuszania wydzieliny ani do innych korzyści zdrowotnych. Bywa za to uporczywy. Często wiąże się z uczuciem drapania w gardle, na ogół nasila się w nocy, utrudniając zasypianie. W większości przypadków jest on zwiastunem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Po kilku dniach przechodzi on w kaszel mokry (produktywny), który wiąże się z odkrztuszaniem zalegającej w płucach wydzieliny. Kaszel ten przynosi ulgę, nie ma również natarczywego charakteru. Bywa jednak duszący, może także powodować nudności i wymioty. Dotyczy to w szczególności dzieci, które połykają nagromadzoną wydzielinę, co podrażnia żołądek i może prowadzić do wymiotów.
Co podawać dzieciom na kaszel mokry, a co na suchy?
Kaszel mokry i suchy wymagają odmiennego leczenia. W aptekach znaleźć można różne preparaty, które przynoszą ulgę w kaszlu. W przypadku kaszlu nieproduktywnego świetnie sprawdzi się Supremin. Jest to syrop, który można podawać dzieciom już od 2 roku życia. Ma karmelowo-pomarańczowy smak, dzięki czemu łatwo jest przekonać najmłodszych do jego zażywania. Supermin zawiera butamirat, który hamuje ośrodek kaszlu na poziomie rdzenia przedłużonego. Ma także nieznaczny wpływ na mięśnie oskrzeli, rozkurczając je.
W przypadku kaszlu mokrego świetnie sprawdzi się Flegamina. Substancją czynną leku jest bromoheksyny chlorowodorek. Syrop ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, zwiększając jej objętość, a zarazem zmniejszając lepkość. Poprawia on także czynność nabłonka rzęskowego oraz chroni przed dalszym rozwojem infekcji. Flegamina dostępna jest w specjalnej wersji dla dzieci, ma truskawkowy smak, co sprawia, że łatwiej jest ją podać dziecku. Lek jest odpowiedni dla dzieci powyżej 2 roku życia, a dawkowanie różni się w zależności od wieku dziecka – należy więc zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Zarówno Supremin jak i Flegamina to skuteczny sposób na to, aby pomóc dziecku pozbyć się uporczywego kaszlu. Oprócz podawania syropu dobrze jest pamiętać o wietrzeniu pokoju dziecka, rozgrzewaniu jego ciała, podawania dużej ilości płynów do picia czy oklepywania pleców i klatki piersiowej. Choć dzieci są nieustannie narażone na różne infekcje, kaszel nie powinien wywoływać paniki. Odpoczynek oraz przyjmowanie odpowiedniego leku sprawiają, że dziecko szybko może wrócić do zdrowia.
Przeczytaj także: Gdy jeszcze nic nie widać… o czym pamiętać w pierwszym trymestrze ciąży?