Zapalenie spojówek – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie spojówek – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie spojówek to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, na którą mogą cierpieć osoby w każdym wieku. Zaczerwienienie, pieczenie, opuchlizna czy ropna wydzielina, to główne dolegliwości, którymi się ono objawia. Zobaczmy, jak sobie radzić, gdy zauważymy pierwsze objawy zapalenia spojówek.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Gdy zauważymy pierwsze objawy zapalenia spojówek, to możemy zacząć je łagodzić domowymi sposobami. Znanym od lat są okłady z herbaty lub świetlika, które mają pozytywny wpływ na nasze oczy. Działają przeciwzapalnie i oczyszczająco. Opuchliznę i zaczerwienienie możemy również łagodzić okładami z lodu, a ludowa medycyna podpowiada również, by na chore spojówki stosować okłady z surowego ziemniaka.

Takie metody leczenia nie zawsze jednak są wystarczające, bo zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny i jego leczenie może wymagać stosowania odpowiednio dobranej farmakoterapii. Jeśli zatem po 2-3 dniach stosowania domowych metod nie zauważymy poprawy, to warto udać się na wizytę u okulisty.

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby, alergię oraz inne choroby, w których zapalenie spojówek występuje jako objaw towarzyszący. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się antybiotykami, które podaje się w postaci kropli lub maści. Grzybiczne zapalenie spojówek wymaga podania leków przeciwgrzybiczych, a wirusowe stosowania leków antywirusowych, a czasem również antybiotyków, by infekcja wirusowa nie przerodziła się w bakteryjną.

W sytuacji, gdy zapalenie spojówek występuje jako objaw towarzyszący alergii, to stosuje się leki antyalergiczne. Mogą być one podawane miejscowo lub doustnie, w zależności od potrzeb pacjenta i nasilenia jego objawów.

Czasem rozpoznanie przyczyn zapalenia spojówek jest łatwe, bo wiąże się z występowaniem innych objawów, które jasno wskazują jego przyczynę. Tak jest najczęściej w przypadku alergicznego zapalenia spojówek pojawiającego się w okresie nasilonego pylenia roślin. Nieco trudniej bywa z rozpoznaniem czy mamy do czynienia z bakteryjnym lub grzybiczym zapaleniem spojówek.

Zdarza się i tak, że zaordynowane leczenie nie przynosi efektów. W takich sytuacjach lekarz okulista może nakazać przerwanie leczenia i wykonanie badania na posiew wraz z antybiogramem, by dobrać odpowiednio skuteczne leczenie.

Jedno jest pewne – na pewno nie należy lekceważyć zapalenia spojówek, gdyż zwlekanie z podjęciem leczenia może doprowadzić do zaostrzenia się stanu chorobowego. Im wcześniej zareagujemy i szybciej wdrożymy skuteczne leczenie, tym prędzej ta nieprzyjemna dolegliwość zostanie tylko wspomnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *