5 sposobów na aktywne spędzenie ferii z dziećmi

5 sposobów na aktywne spędzenie ferii z dziećmi

Wakacje zimowe, pomimo że krótsze niż te letnie, są nie mniej niecierpliwie wyczekiwane przez najmłodszych. Pełne dwa tygodnie odpoczynku od szkoły to idealny czas, by się zrelaksować, skorzystać z atrakcji, jakie oferuje nam zima oraz naładować energią na kolejne miesiące nauki. Niektórzy zapewne chętnie poświęciliby ferie na słodkie lenistwo, ale nie warto spędzać tak każdego wolnego dnia. Najlepszym sposobem na zdobycie świetnych wspomnień oraz nabranie sił do działania, jest aktywne spędzenie ferii.

Wypoczynek na świeżym powietrzu

Jeżeli tylko pogoda na to pozwala i za oknem nie widać deszczu i pluchy, najlepszym sposobem na spędzaniu czasu z dziećmi są wszelkie aktywności, które można wykonywać na dworze. W ten sposób nie tylko dostarczasz swoim pociechom odpowiedniej dawki ruchu, ale także wzmacniasz ich odporność. Zimą na powietrzu można robić naprawdę wiele – jeżeli macie możliwość wyjazdu lub dostęp do odpowiedniego obiektu w okolicy, możecie się wybrać na narty, snowboard lub łyżwy.  Spróbujcie pójść również na sanki, a jeśli nie ma śniegu, na spacer.

Wodne szaleństwo

Jeżeli Twoje dziecko niekoniecznie jest fanem śniegu, zaproponuj mu zabawę w wodzie. Kryte baseny są czynne przez cały rok i pozwolą całej rodzinie poćwiczyć pływanie nawet wtedy, kiedy jest za zimno na kąpiel w jeziorze lub w morzu. Jeszcze ciekawszym pomysłem jest wybranie się do aquaparku. W ostatnim czasie w Polsce powstało wiele tego typu obiektów, oferujących prawdziwe wodne szaleństwo na zjeżdżalniach, rwących rzekach oraz basenach ze sztucznie wytwarzanymi falami. Jeśli marzy Wam się trochę ciepła tej zimy, odwiedźcie baseny termalne, np. Termy Maltańskie lub Termy Bukovina.

Zajęcia w domu kultury

Spędzenie ferii zimowych w mieście wcale nie musi oznaczać nudy. Zorientuj się, jakie zajęcia organizuje dla dzieci lokalny dom kultury, a także szkoły i biblioteki. Tego typu placówki zazwyczaj przygotowują różne ciekawe zajęcia dla dzieci na okres wakacji zimowych i letnich, a oferta bywa naprawdę różnorodna. Domy kultury organizują zajęcia plastyczne, teatralne, różnego typu warsztaty, a dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu również zajęcia sportowe. Mecz piłki nożnej rozegrany pod dachem, na hali, może dawać równie dużo frajdy co taki na boisku.

Zabawa i edukacja

Ferie to również świetny czas na wybranie się do tych miejsc, na których odwiedzenie nie zawsze jest czas podczas roku szkolnego. Wyprawa do muzeum to świetny pomysł na połączenie nauki z zabawą, a współczesne muzea coraz częściej odchodzą od klasycznej formy galerii do oglądania i przygotowują różne interaktywne atrakcje angażujące odwiedzających. Równie ciekawym pomysłem jest wycieczka do zoo lub do jednego z centrów nauki, gdzie dziecko na pewno aktywnie spędzi czas, przy okazji dowiadując się nowych rzeczy.

Zadaszone obiekty sportowe

Na koniec propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają ruch, ale już niekoniecznie typowo zimowe aktywności, takie jak narty czy łyżwy. Zapoznajcie się z ofertą lokalnych obiektów sportowych i rekreacyjnych działających cały rok. Mowa tu nie tylko o halach sportowych lub kortach tenisowych, ale także na przykład kręgielniach lub torach dla gokartów. Każdy z tych obiektów zapewni dawkę niesamowitej rozrywki oraz nie pozwoli się nudzić podczas nawet najbardziej mroźnych zimowych ferii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *