Przychodnia stomatologiczna jest miejscem, do którego boją się przychodzić nie tylko dzieci, ale też dorośli. Kojarzona w bólem zębów często sprawia, że włos jeży się na głowie.
Sam dentysta jest osoba, którą straszy się maluchy, jeśli te nie chcą umyć zębów po posiłku lub zjedzą zbyt dużo słodyczy. W rzeczywistości stomatolog jest bardzo miłą i uczynną osobą, która pomaga ludziom utrzymać higienę jamy ustnej i zachować zdrowy i piękny uśmiech.
Oprócz zabiegów powodujących ból (oczywiście o ile użyte nie zostanie znieczulenie) czyli wiercenia, plombowania, leczenia kanałowego i wyrywania zębów, wykonuje się też zabiegi „upiększające” uśmiech, a wśród nich protetyka i ortodoncja.
Protetyka polega na wypełnieniu szczęki, w której brak naturalnych zębów, tymi sztucznymi. Oczywiście mają przy tym wyglądać i spełniać swoją funkcję tak jak to robili ich prawdziwi poprzednicy. Protezy zębowe występują w dwóch formach. Pierwszą z nich, ruchomą, wybiera się zwykle wtedy gdy pacjent stracił wszystkie swoje zęby. Niestety, z powodu tego, że można je wyjmować, istnieje ryzyko ich wypadnięcia w najmniej oczekiwanym momencie. Uniemożliwiają także całkowite doznawanie smaków ponieważ głównie opierają się na podniebieniu. Potocznie protezy ruchome nazywane są szczękami i kojarzone są ze starymi ludźmi, chociaż niesłusznie.
Alternatywą są protezy zębowe stałe. Za zęby stanowią tu implanty zębowe całkowicie oparte na śrubach tytanowych. Te z kolei są sztuczną formą korzeni zębów. Taka proteza, w której montowane są tylko i wyłącznie zęby uważana jest za lepszą od wersji ruchomej. Po pierwsze, obojętnie jak silny jest naciski i jak dużo rusza się szczęką, proteza pozostaje w jednym miejscu. Nie blokuje jedzenia i odczuwanie smaków jest całkowicie możliwe. Niestety dzięki swoim walorom jest też dużo droższa niż proteza ruchoma. Jej cena może być liczona nawet w tysiącach złotych.
Ortodoncja polega na korygowaniu wad zgryzu. Najczęściej używany w tym przypadku jest aparat ortodontyczny przymocowywany do zębów za pomocą specjalnego kleju. Zęby „ciągnięte” przez drut zaczynają się przemieszczać aż znajdą się w linii poziomej. Koszt samego aparatu wynosi od 2 500 złotych w górę. Do tego trzeba doliczyć inne koszty związane z comiesięcznymi opłatami, zakładaniem i zdejmowaniem aparatu itp.. Same zabiegi związane z aparatem są bezbolesne. Ból może występować jedynie przy bardzo trudnych przypadkach gdy zęby są mocno powykrzywiane.
Wyprawy do przychodni stomatologicznej nie muszą wcale oznaczać wyrywania zębów i wiercenia w nich. Wprost przeciwnie! Udając się tam po aparat ortodontyczny czy protezę zębów decydujemy się na piękny i równy uśmiech. Nie trzeba wcale się bać o ból zębów (jedynie można niepokoić się o zasobność swojego portfela).