Lato niesie ze sobą dłuższe dni, wyże temperatury i chęć chłonięcia promieni słonecznych. Podczas gdy słońce może poprawić nam nastrój i dostarczyć niezbędnej witaminy D, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że wzrost temperatury i zwiększona ekspozycja na słońce mogą stanowić wyzwanie dla Twojej skóry. Dlatego, aby była zdrowa i promienna w sezonie letnim, musisz zrozumieć jej potrzeby i zapewnić odpowiednią pielęgnację. W tym artykule przyjrzymy się podstawom letniej pielęgnacji skóry zalecanym przez specjalistów z gabinetu medycyny estetycznej Nombre D’or.
Ostre, letnie słońce jest niewątpliwie największym zagrożeniem dla Twojej skóry. Ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV powinna być priorytetem. Wybieraj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i SPF co najmniej 30, nawet w pochmurne dni. Powtarzaj aplikację co dwie godziny, zwłaszcza jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu lub uprawiasz sporty wodne. Pamiętaj, że filtry to nie tylko ochrona przed poparzeniem, ale również przed powstaniem nieestetycznych przebarwień i przedwczesnym starzeniem się skóry przez rozpad włókien kolagenowych.
Nawilżenie wewnątrz i na zewnątrz. Upalna pogoda może powodować odwodnienie, które prowadzi do matowej, suchej skóry, skłonnej do powstawania zmarszczek. Dbaj o nawodnienie przez cały dzień, a dodatkowo wybierz lekkie, bezolejowe środki nawilżające ze składnikami nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy lub gliceryna, aby zatrzymać wilgoć i zapobiec nadmiernej utracie wody ze skóry. Warto zdecydować się na odżywienie skóry „od wewnątrz” z wykorzystaniem mezoterapii opartej na preparatach z kwasem hialuronowym. Zabiegiem, który możemy wykonywać przez cały rok, a który szczególnie latem będzie zbawienny dla naszej skóry jest biostymulacja. Preparaty do biostymulacji, dzięki swoim innowacyjnym składom nie tylko odżywią skórę, ale również pobudzą jej naturalne zdolności regeneracyjne jak produkcja kolagenu czy elastyny.
Planując codzienną pielęgnację skóry latem, w kosmetykach warto szukać kilku dobroczynnych składników. Oto kilka z nich: Witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem pomagającym chronić skórę przed wolnymi rodnikami spowodowanymi ekspozycją na słońce i negatywnymi czynnikami środowiskowymi. Rozjaśnia cerę i może pomóc w wyeliminowaniu ciemnych plam lub przebarwień.
Niacynamid, znany również jako witamina B3, która pomaga regulować produkcję sebum, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Może również przyczynić się do wyrównania kolorytu skóry, zmniejszyć zaczerwienienia i wzmocnić barierę ochronną skóry. Uważaj jednak na zbyt wysokie stężenie tego składnika w kosmetykach (powyżej 5%), gdyż może wywołać podrażnienie skóry.
Pamiętaj również, aby nie łączyć podstawowej formy wit. C (kwasu askorbinowego) z niacynamidem w jednej procedurze pielęgnacyjnej, gdyż składniki te wzajemnie się neutralizują.
Po intensywnej ekspozycji słonecznej skóry ciała i twarzy warto sięgnąć po aloes. Aloes ma właściwości kojące i nawilżające, dzięki czemu jest doskonałym składnikiem do uspokojenia skóry narażonej na działanie promieni słonecznych. Pomaga łagodzić zaczerwienienia, stany zapalne, a nawet oparzenia słoneczne, zapewniając uczucie przyjemnego chłodu.
Letnie upały i wilgoć, a także słabej jakości filtry UV mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum, zatykania się porów, a tym samym do powstania wyprysków. Dlatego szczególnie latem postaw na lekkie formuły, które nie będą obciążać skóry.
Każda skóra jest inna i potrzebuje indywidualnego planu pielęgnacji, jednak postępując zgodnie z tymi podstawowymi wskazówkami pielęgnacyjnymi zachowasz promienną i młodzieńczą cerę przez całe lato, a także unikniesz negatywnych konsekwencji jesienią np. w postaci uciążliwych przebarwień. Pamiętaj, że profilaktyka i pielęgnacja są kluczem do pięknej i zdrowej skóry przez cały rok.