Jak wybrać sprzęt snowboardowy?

deska-snowboardowa

Deska twarda czy miękka? Szeroka czy wąska? Jakie buty i wiązania? Przy wyborze sprzętu snowboardowego pojawia się mnóstwo pytań, choć nie zawsze są prawidłowo postawione.

Bo zamiast nad samym sprzętem, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad tym, jak z tego sprzętu będziesz korzystał. Drugą fundamentalną kwestią są twoje umiejętności. To, że któraś deska będzie dobra dla profesjonalnych riderów, nie oznacza przecież, że poradzi sobie na niej ktoś, kto na stoku był dopiero kilka razy. No i nie zapominaj o kwestiach finansowych. Pomyśl o swoim portfelu, ale pamiętaj też o zdrowiu, bo najtańszy sprzęt może nie zagwarantować ci pełnego bezpieczeństwa.

Dopiero kiedy odpowiesz sobie na te pytania, możesz zastanowić się nad parametrami kupowanego sprzętu. Znalezienie odpowiedniej deski i butów może sprawić problemy, ale dzięki naszym wskazówkom ryzyko nietrafionego zakupu będzie naprawdę minimalne. Jak więc wybierać deski snowboardowe? Która najlepiej sprawdzi się na parku, a która na stoku? Jak dobrać do nich najlepsze buty i wiązania?

Deski na stok

Jeśli marzy ci się szybkie szusowanie na dobrze przygotowanych trasach, najlepszym wyborem będzie deska do carvingu. Cechuje ją dobre trzymanie krawędzi, wyraźny tail i spora sztywność, z powodu której początkujący riderzy powinni uważać. Nose jest w nich bardziej podniesiony niż tylna część. Wpływa to na wydłużenie krawędzi, na której deska oprze się przy skręcaniu.

Na stoku najlepiej sprawdzą się sztywne buty. Nie powinny być jednak zbyt twarde – te przeznaczone są do ścigania na specjalnych trasach. Buty z nieco bardziej miękką charakterystyką nie tylko zapewnią ci optymalną swobodę ruchów, ale też „wybaczą” drobne błędy. Jak to się dzieje? Po prostu nie przenoszą na deskę wszystkich ruchów, a ty możesz bez stresu zdobywać nowe umiejętności.

Co do freestyle’u?

A może kręci cię jibing? Do takiej jazdy najlepsza będzie deska, której nose i tail mają podobną długość. Różna może być jednak sztywność takich desek snowboardowych. Te do freestyle’u na halfpipe’ie będą nieco dłuższe i twarde, a do szaleństw na jibie przeznaczone są krótsze deski o większej elastyczności. Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, dobrym kompromisem mogą być deski all mountain.

Do desek na park radzimy wybierać miękkie buty z niedużą ruchliwością cholewki. Zapewnią pełną swobodę ruchów, dzięki czemu bez problemu będziesz mógł wybić się do skoku, a jednocześnie ochronią kostkę przed skręceniem. Miękkie muszą być też wiązania – pamiętaj jednak, że im większa elastyczność, tym mniejsza precyzja w kierowaniu deską.

Poza trasą

Tylko ty, góry, siły przyrody i śnieżny puch… By poznać uroki freeride’u, czyli jazdy poza przygotowanymi trasami, musisz jednak wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Najważniejsza jest oczywiście deska. Powinna być dość twarda i długa, a jej przód, dla wyporności w głębokim śniegu, musi być dłuższy i szerszy niż tył. Taki styl wymaga dużej precyzji, więc deska musi mieć możliwość dokładnego ustawienia wiązań.

Deski snowboardowe do freeride’u przeznaczone są do jazdy w twardych butach i wiązaniach. Przy dużych prędkościach musisz mieć pełną kontrolę nad deską, a tej nie zagwarantują ci miękkie modele.

Zapraszamy na www.360sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *