Jak dbać o aparat na zęby?

Jak dbać o aparat na zęby?

Aparaty ortodontyczne mają jeden cel – przywrócić prawidłowe ustawienie zębów, szczęki oraz żuchwy. Jeszcze nie tak dawno zakładano aparaty tylko dzieciom – dzisiaj już wielu dorosłych decyduje się na poprawę stanu swojego uzębienia właśnie poprzez aparat na zęby. Jest to jak najbardziej pocieszające, ale dobrze jest też wiedzieć, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej podczas jego noszenia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Mało kto pamięta, że istnieją dwa typy aparatów na zęby. Są to aparaty stałe i ruchome. Stałe to te bardziej powszechnie znane, które zgodnie ze swoją nazwą są przymocowane do zębów, bez możliwości ich swobodnego wyciągania. Składają się z pierścieni, łuków i zamków, a także gumek (zwane ligaturami), którymi można ozdobić aparat. Z racji, że aparat stały jest przymocowany na…stałe, zachowanie higieny jamy ustnej jest utrudnione.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku aparatów ruchomych, które można wyciągnąć w każdej chwili. Warto jednak robić to jak najrzadziej, jeśli chcemy, aby leczenie było skuteczne.

Bez względu na rodzaj aparatu, sam fakt jego noszenia przyczynia się do pojawienia się na nim bakterii, które mogą spowodować próchnicę na zębach. Stąd odpowiednia higiena jamy ustnej jest szczególnie wskazana w okresie tego typu leczenia.

Jak zachować higienę jamy ustnej nosząc aparat na zęby?

Co może pomóc? Na pewno szczoteczka do zębów – tylko nie taka, jaką znamy. Istnieją specjalne szczoteczki ortodontyczne, które mają charakterystycznie wyprofilowane włosie, a także szczoteczki jednopęczkowe. Jeżeli posiadamy szczoteczkę soniczną bądź obrotową można kupić dodatkowe końcówki ortodontyczne, stworzone do zębów noszących aparat. Dzięki tego typu szczoteczkom jesteśmy w stanie dostać się do najmniejszych zakamarków, pozbywając się osadu na zębach.

Istnieją również liczne artykuły pomocnicze w czyszczeniu przestrzeni między zębowych. Należy do nich między innymi irygator, który jest idealnym zamiennikiem nici dentystycznej i nici-wykałaczki (mając aparat ortodontyczny jest nimi trudniej dostać się do trudnych miejsc). Ciekawe są również woski ortodontyczne – ich celem jest ochrona jamy ustnej przed ostrymi elementami aparatu, aby się nie skaleczyła ani podrażniła błonę śluzową.

Mycie zębów zwykłą pastą podczas noszenia aparatu może się wiązać z nadwrażliwością zębów spowodowaną leczeniem. Dlatego powstały specjalne pasty dedykowane osobom z aparatami ortodontycznymi, które są znacznie łagodniejsze dzięki optymalnej konsystencji. Można także stosować produkty reminalizacyjne, takie jak żele i płyny, które posiadają hydroksyapatyt w składzie.

Dbanie o higienę jamy ustnej jest ogromnie ważne, a nosząc aparat ortodontyczny tym bardziej. Najczęściej ortodonta podczas leczenia doradzi, jaką pastę i szczoteczkę używać w tym czasie, a jeśli nie, to zalecamy o zadawanie mu pytań. Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu, dlatego należy traktować aparat na zęby jako szansę na lepsze życie i lepszą samoocenę w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *