Domowe sposoby nawilżania pomieszczeń

Nadeszły pierwsze chłody i pełną parą rozpoczął się sezon grzewczy. W stwierdzeniu tym tkwi mała przewrotność, gdyż „para” dotyczy tylko pracujących na pełnych obrotach grzejników. Nasycenie parą wodną mroźnego powietrza jest znacznie mniejsze niż ciepłego. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniejsza wilgotność względna.

W mieszkaniu, domu czy biurze pojawia się problem suchego powietrza, które niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, by optymalnie nawilżyć pomieszczenie? Przede wszystkim zakupić nawilżacz powietrza i cieszyć się swobodnym oddechem.

Jaka jest optymalna wilgotność?

Wilgotność względna powietrza jest procentową zawartością cząsteczek wody w objętości powietrza. Stopień wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych z reguły zależy od panującej w nich temperatury i pory roku, a zimą jest zazwyczaj bardzo niski. Temperatura w mieszkaniu powinna wynosić ok 20-22°C (18°C w sypialni), a optymalna wilgotność 40-60%. Poziom ten jest korzystny dla dobrego samopoczucia oraz komfortowy dla elementów wyposażenia domu jak np. książki czy meble.

W przypadku, gdy wilgotność spada poniżej 30%, niestety odbija się to na naszym zdrowiu. Spada odporność i pojawiają się infekcje. Możesz odczuwać szereg różnych dolegliwości, takich jak zatkany nos, sucha skóra, spierzchnięte usta, podrażnione gardło czy łzawiące oczy. Suche powietrze daje się mocno we znaki wszystkim domownikom. Z kolei gdy poziom wilgotności plasuje się powyżej 60%-70%, sprzyja to rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów jak grzyby i pleśń. O zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniu alarmują zazwyczaj widoczne plamy pleśni na ścianach, skraplająca się para wodna na szybach, odklejanie tapet czy zapach stęchlizny. W tym wypadku również możesz odczuwać dyskomfort i problemy zdrowotne jak duszności czy infekcje dróg oddechowych. Dlatego tak ważne jest zachowanie optymalnego poziomu wilgotności. Dla zdrowia i dobrego nastroju.

Domowe sposoby nawilżania powietrza – skuteczność czy mrzonka?

Wpisując powyższą frazę w wyszukiwarkę Google znajdziesz szereg rozmaitych metod, które teoretycznie pomogą rozprawić się problem suchego powietrza. Do najbardziej popularnych należy suszenie mokrego prania na grzejnikach, umieszczanie na nich ceramicznych pojemników z wodą, rozszczelnienie okien, stosowanie dekoracyjnych nawilżaczy z olejkami aromatycznymi, gotowanie na parze, kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie czy nawet umieszczenie dużego akwarium z odkrytą taflą wodną. Pomysłów jest wiele i można próbować, lecz efekt będzie krótkotrwały i często niewystarczający. Jedyną skuteczną metodą walki z problem jest profesjonalny nawilżacz powietrza. Dodatkowo można wprowadzić dobre nawyki:

  • utrzymuj optymalną temperaturę w pomieszczeniach: w dzień nie powinna przekraczać 20-22°C, a nocy najlepiej obniżyć ją do 18-20°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze trudniej utrzymać względną wilgotność. Kontroluj więc ciepło i pamiętaj o przykręcaniu kaloryfera. Nie zapominaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń
  • otaczaj się roślinami: kwiaty podnoszą poziom wilgotności w pomieszczeniu i są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Warto otaczać się tymi, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody. Do najbardziej popularnych należą: bluszcz, paproć czy fikus. Okazuje się, że rośliny doniczkowe mogą być jednocześnie piękną ozdobą oraz bardzo funkcjonalnym elementem

Jeśli borykasz się z suchym powietrzem w mieszkaniu, a w okresie grzewczym odczuwasz z tego powodu dyskomfort, nie bagatelizuj problemu. Pamiętaj, że zdrowie i dobre samopoczucie leżą w Twoich rękach.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępne są trzy technologie pracy nawilżaczy:

  • ewaporacyjny: poprzez wbudowany wentylator zasysa suche powietrze, a następnie przepuszcza je przez zanurzoną w wodzie matę ewaporacyjną. Nawilżone w ten sposób powietrze zostaje wydmuchiwane do pomieszczenia. Najbardziej naturalny i zdrowy sposób poprawy wilgotności. Mata jest elementem wymiennym.
  • ultradźwiękowy: posiada moduł emitujący fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, rozbijające wodę na mikroskopijne cząsteczki, która w postaci nawilżającej mgiełki trafiają do pomieszczenia. Wydajny, cichy i komfortowy w użytkowaniu. Wytwarzana para wodna jest zimna. Konieczne jest używanie wody destylowanej, gdyż kranowa zawiera minerały, które pod wpływem ultradźwięków wytrącają szkodliwy dla zdrowia kamień (“biały pył”)
  • parowy: wyposażony jest w specjalną komorę oraz umieszczoną wewnątrz niej grzałkę. Podgrzewa ona na bieżąco napływającą ze zbiornika głównego wodę i doprowadza ją do wrzenia. Działa podobnie jak czajnik elektryczny. Jest bardzo wydajny lecz droższy w eksploatacji. Wytwarzana para wodna jest gorąca. Model parowy jest coraz rzadziej używany

Rekomenduje się nawilżacze ewaporacyjne, gdyż wykorzystują naturalną technologię nawilżania, są higieniczne i można wlewać do nich zwykłą wodę kranową.

Nawilżacz powietrza – na co zwrócić uwagę?

Nawilżacz zwiększa wilgotność i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Sposób działania nawilżacza zależy od wykorzystywanej przez niego technologii. Warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • higrostat: regulator wilgotności. Stanowi część wyposażenia większości nawilżaczy. Na bieżąco kontroluje stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu i steruje pracą urządzenia. Umożliwia wybór jednego z kilku poziomów nawilżenia, dzięki czemu ułatwia utrzymywanie optymalnej wilgotności. Przykładowo: jeśli ustawiamy wartość na 50%,  urządzenie pilnuje by powietrze oscylowało wokół tego poziomu
  • filtr odkamieniający: wymienny filtr, który oczyszcza wodę z wapnia i zapobiega odkładaniu się kamienia. Pozwala na używanie twardej wody w nawilżaczu bez ryzyka uszkodzenia. Dotyczy nawilżaczy ultradźwiękowych
  • panel sterowania: większość urządzeń jest sterowanych za pomocą panelu w  obudowie, a niektóre posiadają wyświetlacz elektroniczny, który informuje o wybranych ustawieniach. Zdarzają się również modele, których pracę można kontrolować pilotem lub za pośrednictwem aplikacji na smartfona

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Po pierwsze wybór konkretnego typu zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczeń i wydajności urządzenia. Wydajność podawana w litrach na dobę oraz informuje jaką ilość wody może nawilżacz odparować do powietrza. Przykładowo dla pomieszczeń poniżej 20 m2 należy wybrać urządzenie o wydajności min. 200 ml/h, a dla 30 m2 o wydajności 300 ml/h etc. Mały nawilżacz sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecięcym, jednak nie będzie odpowiedni dla dużego salonu. Zasada jest prosta: im większa przestrzeń, tym większe zapotrzebowanie. Warto zainwestować w urządzenia, których wydajność pracy jest trochę wyższa w stosunku do powierzchni pomieszczenia. W razie nagłych zmian wilgotności, przyda się mały zapas. Po drugie ważna jest wielkość zbiornika, która wpływa na częstotliwość uzupełniania w nim wody. Warto więc zwrócić uwagę na jego pojemność – im jest ona większa, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, a użytkowanie jest wygodniejsze. Niektóre modele informują o bieżącym poziomie wody w urządzeniu. Po trzecie należy brać pod uwagę głośność pracy nawilżacza. Zbyt wielki hałas powodować dyskomfort, zwłaszcza w nocy. Warto pamiętać, że większa głośność często przekłada się na lepszą wydajność. Najlepiej, gdy urządzenie w dzień emituje hałas mniejszy niż 40 dB, a w nocy mniejszy od 30 dB.

Czy nawilżacz powietrza może szkodzić?

Tak, może być szkodliwy, jednak wszystko zależy od sposobu użytkowania. Czyść go systematycznie za pomocą wody z mydłem, bez używania chemikaliów. Pamiętaj o regularnej wymianie wody w zbiorniku i zwróć uwagę na filtry, w szczególności jeśli używasz nawilżacza wytwarzającego chłodną parę. Uwaga – jeżeli z nawilżacza wydobywa się biały pył, bezwzględnie musisz zaprzestać używania! Niezależnie od typu nawilżacza prawidłowe użytkowanie spowoduje, iż nie będzie stanowił zagrożenia higienicznego, a jego potencjalna szkodliwość zmniejszy się do minimum. Pamiętaj, że parę wodną wydzielaną przez nawilżacz wdychasz w swoje płuca. Używaj go więc świadomie i bezpiecznie.

Słowem podsumowania

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach ma duży wpływ nasze samopoczucie. Sezon grzewczy i niska temperatura sprzyjają niedostatecznemu nawilżeniu, niosąc ze sobą przykre dla zdrowia konsekwencje. Warto więc zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz powietrza, a w doborze pomoże ranking nawilżaczy powietrza na ranking-oczyszczaczy.pl na sezon 2019/20. Twój układ oddechowy z pewnością Ci za to podziękuje. Pamiętaj jednak, aby nawilżać powietrze tylko i wyłącznie w pomieszczeniach które tego potrzebują. W przeciwnym wypadku uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *