Nie od dziś wiadomo, że pływanie jest formą ruchu o wszechstronnych korzyściach dla funkcjonowania naszego organizmu. Podczas pływania poprawiamy swoją kondycję, modelujemy sylwetkę i oczywiście jest to wspaniała okazja, by w okresie jesienno-zimowym spędzić kilka godzin w swoim ulubionym stroju kąpielowym.
Bez względu jednak na to czy pływanie jest jedną z waszych ulubionych aktywności czy wręcz przeciwnie, chodzicie na basen czysto rekreacyjnie, by odprężyć się w saunie czy w jacuzzi zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym znajdziecie wiele cennych porad na temat tego jak przygotować się na basen.
Zbawienny wpływ wody na nasz organizm
O tym, że pływanie jest aktywnością, która w pozytywny sposób wpływa na nasz organizm wiedzą wszyscy. Podczas intensywnego ruchu w wodzie możemy spalić nawet 500 kcal, czyli tyle samo ile w ciągu godzinnego biegu. Pływanie wpływa także na poprawę wydolności płuc, lepszą kondycję i odprężenie, zwłaszcza na koniec bardzo stresującego dnia. Szczególnie osoby prowadzące siedzący tryb życia i borykające się ze schorzeniami kręgosłupa powinny wyprawę na basen wpisać na stałe w swój harmonogram zajęć.
Warto wiedzieć, że w zależności od stylu, który obierzemy podczas pływania w różny sposób będzie to wpływało na nasze zdrowie. Zdecydowanie najkorzystniejszy dla naszego zdrowia jest styl, w którym głowę będziemy mieć zanurzoną w wodzie. Pływanie żabką natomiast sprawia, że kręgosłup niebezpiecznie się wygina. Bezwzględnie najbezpieczniejszy styl to ten grzbietowy, w którym pracują ręce i nogi, a kręgosłup odpoczywa. Największą ilość kalorii spalimy natomiast pływając kraulem, jednak jest to najtrudniejszy ze stylów pływackich.
Jeśli należycie do grupy osób, które jeszcze nie umieją pływać to nic straconego. Nigdy nie jest za późno na naukę. Jeśli jednak nie jesteście przekonane do pływania możecie zamiast tego zapisać się na aquaerobic, który również pozwoli wam spalić mnóstwo kalorii.
Strój kąpielowy – jak dobrać właściwie
Kiedy wybieracie się na basen oczywiste jest to, że potrzebujecie stroju kąpielowego. O ile ten, który ubieracie latem, by równomiernie opalić ciało powinien pięknie eksponować atuty waszej sylwetki, o tyle strój na basen przede wszystkim powinien być wygodny, żeby nie utrudniać pływania oraz dobrze dopasowany do ciała. To niezwykle ważne, jeśli chcecie się ustrzec przed przykrymi niespodziankami, które mogą was spotkać pod naporem wody.
Decydując się na strój push up, bądźcie szczególnie ostrożne, bo miseczki biustonosza mogą nasiąknąć wodą i utrudnić swobodne pływanie. Jeśli do tej pory wasz ulubiony strój służył wam wyłącznie do opalania się to sprawdźcie też czy przypadkiem, po zamoczeniu nie odsłania on zbyt wiele, szczególnie wtedy, gdy jest to strój koloru białego.
Jeśli po wstępnym oglądzie okaże się, że wasz ulubiony strój nie do końca nadaje się do pływania to najlepszym wyjściem będzie zakup nowego, który będziecie zakładać wtedy, gdy przyjdzie wam ochota na pływanie. Najlepszym wyborem będzie strój jednoczęściowy albo dwuczęściowy, ale bez zbędnych dodatków.
Jak zadbać o swoje ciało na basenie – garść wskazówek
Każdemu, kto chociaż raz był na basenie wydaje się, że wie w jaki sposób należy z niego korzystać. Do obowiązujących przepisów prawnych i regulaminu korzystania z basenu często jednak podchodzimy z przymrużeniem oka, a szkoda, bo mają one swoje praktyczne uzasadnienie. O czym poza dobrze dobranym strojem kąpielowym warto pamiętać podczas wyprawy na basen, by zapewnić swojemu ciału komfort i bezpieczeństwo – o tym poniżej.
1. Prysznic
Zanim wejdziemy do wody powinniśmy przede wszystkim opłukać nasze ciało. Oczywiście chodzi tutaj o ekologię, ale nie tylko. Wzięcie prysznica przed zanurzeniem ciała w chlorowanej wodzie pozwoli ochronić naszą skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Wprawdzie jako nawilżenie, z pewnością lepiej sprawdziłby się tu krem, jednak w tym wypadku tylko spowodowałby on niepotrzebne zabrudzenie wody.
2. Klapki
Przejście z szatni na basen i w drodze powrotnej w klapkach to niezbędne minimum ochrony stóp przed bakteriami i grzybami. Środowisko wodne sprzyja ich rozwojowi, dlatego ich ilość na basenie może być bardzo duża. Warto o tym pomyśleć wcześniej, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia, często bardzo uciążliwych schorzeń skórnych.
3. Czepek i okulary
Jeśli czas spędzony na basenie chcecie maksymalnie wykorzystać na pływanie to nie zapominajcie także o czepku i o okularach. Chlor, podobnie jak na skórę, negatywnie wpływa też na nasze włosy oraz oczy. Regularne pływanie bez czepka i okularów sprawi, że po pewnym czasie oczy staną się zaczerwienione i mogą piec, włosy natomiast będą skrajnie wysuszone. Tak prosta czynność jaką jest założenie czepka i okularów pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć szkodliwe działanie chlorowanej wody. Jeśli nie mamy zamiaru pływać z głową zanurzoną w wodzie to możemy podejść do sprawy z lekkim przymrużeniem oka, jednak zawsze na basenie warto spiąć włosy, zarówno dla ich ochrony, ale też dla własnej wygody.
Jesienno-zimowe wypady na basen
Sezon letni niestety już za nami. O opalaniu i wędrówce po piaszczystych plażach możemy więc tylko pomarzyć. Jednak nawet wtedy, gdy słupek rtęci spada poniżej zera zawsze możemy wybrać się na krytą pływalnię i dzięki temu przez cały rok dbać o swoją sylwetkę i dobre samopoczucie. Żeby nic nie zepsuło wam dobrej zabawy na basenie potrzebujecie dopasowanego stroju, chłonnego ręcznika, klapek oraz jeśli dużo pływacie czepka i okularów. Nie zapomnijcie też o zapakowaniu na później czegoś do picia i przegryzienia, np. owoców lub batona energetycznego, na którego zjedzenie możecie sobie pozwolić po intensywnym wysiłku.