Ginekologia plastyczna i estetyczna to dziedzina, która w ostatnich latach rozwija się bardzo intensywnie, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom niemałej liczby kobiet. Wady wrodzone, przebyte porody, menopauza – to tylko niektóre czynniki mające negatywny wpływ na samoocenę, komfort okolic intymnych i jakość współżycia z partnerem. W jaki sposób ginekologiczne zabiegi plastyczne mogą pomóc?
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów tego typu jest laserowe ujędrnianie pochwy, luźniejszej w wyniku zmian hormonalnych lub niedostatecznej regeneracji po trudniejszym porodzie. Laser sprawia, że tkanki stają się bardziej napięte i elastyczne, a obkurczona dzięki temu pochwa jest ciaśniejsza.
– W efekcie nie tylko rośnie satysfakcja ze stosunków, ale też zminimalizowany może zostać problem wysiłkowego nietrzymania moczu, dotykający coraz więcej kobiet – mówi konsultant Specjalistycznych Gabinetów Medycznych „Sofimed” w Krakowie, gdzie przeprowadza się taką rewitalizację.
Nieco bardziej inwazyjne, korzystające z metod chirurgicznych są zabiegi z zakresu waginoplastyki. W ich trakcie wycina się zwiotczałe lub uszkodzone tkanki, co przywraca funkcjonalność pochwy. Te zaawansowane procedury polecane są dla kobiet, które rodziły siłami natury i w związku z tym doświadczyły pęknięcia lub rozciągnięcia narządów rodnych, ale też dla ofiar brutalnych gwałtów, w których przypadku zabieg taki może nawet ratować życie.
Poprawa wyglądu i funkcjonalności krocza
Oprócz samej pochwy rewitalizować można również przedsionek do niej, a także całe krocze. Najczęściej wywołane porodami (zwłaszcza większych, ważących 4 kg i więcej dzieci) zmiany, takie jak zrosty, źle gojące się blizny, mogą nie tylko utrudniać satysfakcjonujące współżycie, ale wręcz sprawiać ból podczas seksu, a nawet przy noszeniu obciślejszej bielizny. Perineoplastyka (plastyka krocza) oraz introitoplastyka (plastyka przedsionka pochwy) to zabiegi często łączone i wzajemnie się uzupełniające.
Nieco inny charakter ma labioplastyka, czyli korekta warg sromowych. Zarówno w przypadku ich zaniku na skutek zmian menopauzalnych, jak i wtedy, gdy zachodzi ich przerost, asymetria lub deformacja. Przyczyną przeprowadzenia zabiegu może być zwykła chęć poprawienia estetyki okolic intymnych i związane z tym zwiększenie pewności siebie na polu erotycznym. Często jednak nawet „naturalny” kształt warg sromowych może skutkować podrażnieniami podczas chociażby jazdy na rowerze lub konno i ten problem również rozwiązać może właśnie labioplastyka.
Błona dziewicza
W zakres ginekologicznych zabiegów plastycznych wchodzą również odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka) oraz wręcz przeciwnie – jej usunięcie (hymenotomia). To ostatnie wykonuje się przede wszystkim z przyczyn medycznych, w sytuacji, kiedy błona jest zbyt gruba, aby przerwać ją w „tradycyjny” sposób, ale też wtedy, gdy strach przed krwawieniem i bólem również utrudnia rozpoczęcie prawidłowego współżycia. Rekonstrukcja błony dziewiczej odbywa się raczej na tle społeczno-kulturowym, wynika np. z chęci uradowania partnera, zdarza się jednak, że przynosi ulgę psychiczną ofiarom gwałtów, które wcześniej nigdy nie współżyły, a także kobietom, które chcą rozpocząć nowe, lepsze życie.
Czysta satysfakcja
Istnieje też dość sporo zabiegów mających na celu wyłącznie podniesienie satysfakcji z seksu. Zaliczają się do nich np. stosunkowo niedawno opracowane powiększanie punktu G, ale też przeprowadzane już od jakiegoś czasu uwypuklenie części łechtaczki poprzez trwałe wydobycie jej spomiędzy fałdów skóry. Wśród zabiegów przeprowadzanych właściwie tylko na życzenie pacjentek, a nie z powodu wskazań medycznych, warto też wspomnieć o liposukcji wzgórka łonowego i okolic intymnych, zwłaszcza że tłuszczu z tego właśnie obszaru niestety nie da się wyeliminować za pomocą ćwiczeń fizycznych.