Ładny uśmiech to zdrowe i białe zęby, a co za tym idzie – pewność siebie. To także istotny element wizerunku, niezwykle ważny dla osób aktywnych zawodowo w relacjach biznesowych i towarzyskich. Jak go osiągnąć i jak o niego skutecznie dbać?
Tak bardzo przez nas pożądany zdrowy uśmiech niestety wraz z upływem lat i osobistych nawyków traci swój jasny i piękny kolor. Pewnie dlatego wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej, docenionym zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.
Skąd się biorą przebarwienia zębów?
- Wiek. Niestety czas ma ogromny wpływ na kolor naszych zębów – mówią specjaliści z Kliniki Implant-Art w Warszawie. Biorąc pod uwagę nasze indywidualne uwarunkowania i kolor początkowy, który waha się od żółtego do zielonkawo-szarego, z biegiem lat zęby ciemnieją szybciej lub wolniej, ale dotyczy to każdej osoby, co może być spowodowane ścieraniem szkliwa oraz odkładaniem barwnika w zębinie. Różnie też zęby reagują na procesy wybielania, u nastolatków dając efekt natychmiastowy, u osób w przedziale 20-30 lat, gdy częściej zęby żółkną, procedura może wymagać nieco więcej pracy. Powyżej tej granicy wieku nierzadko istnieje konieczność wykonania dodatkowych zabiegów zwłaszcza, że pojawia się problem ciemniejszych zębów po wcześniejszym leczeniu kanałowym, a w tym zakresie stosowane są już odrębne procedury – wyjaśniają stomatolodzy z Mokotowa.
- Uwarunkowania genetyczne. Budowa szkliwa jest cechą genetyczną, co warunkuje przezierność zębów. W całym procesie wybielania bardzo ważny jest stopień mineralizacji szkliwa, ponieważ tylko dobrze zmineralizowany ząb osiągnie stabilny efekt wybielenia.
- Dieta, nałogi, styl życia. W naszym menu częściej zwracamy uwagę na to, ile kalorii spożywamy, czy nasze posiłki są zdrowe, ale już niekoniecznie przywiązujemy wagę do tego, jaki to ma wpływ na nasze zęby. Herbata, kawa, czy palenie papierosów to tylko kilka z wielu powodów, przez które nasze uzębienie traci swoją biel. Poza tym, spożywanie cytrusów, czy używanie octu przyczynia się do erozji szkliwa, czego następstwem może być jego przezierność. Innym problemem jest ścieranie szkliwa, będące najczęściej skutkiem stresu oraz bruksizmu (zgrzytania zębami). Jest to powodem większości mikropęknięć w strukturze szkliwa oraz odsłonięcia ciemniejszej zębiny na brzegach siecznych.
- Urazy mechaniczne. W każdej szczelinie spowodowanej urazem mogą odkładać się resztki jedzenia i powodować powstawanie osadu oraz odbarwień.
Jakie są sposoby wybielania zębów?
Do dyspozycji mamy dziś całą gamę produktów przeznaczonych wybielaniu, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, budżetu i możliwości czasowych. Przed zabiegiem wybielania w Gabinecie Implant-Art wszystkie zęby poddawane są profilaktycznemu przeglądowi, według wskazań – leczeniu oraz oczyszczeniu (skaling naddziąsłowy, piaskowanie). W zależności od preferencji pacjenta, proponowane są następujące metody wybielania zębów:
- profesjonalne wybielanie wykonywane w gabinecie za pomocą lampy, które odbywa się podczas jednej wizyty. Zaletą tej metody jest przede wszystkim szybki efekt wybielania, widoczny zaraz po wyjściu z gabinetu. Złożony z kilku etapów zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia zębów, a następnie nałożenia na ich powierzchnię żelu wybielającego, który pod wpływem działania lampy szybko wnika w głąb struktury kości, stopniowo utleniając przebarwienia. Zabieg powtarza się dwa razy;
- wybielanie wykonywane samodzielnie przez pacjenta w domu metodą nakładkową (wybielanie nocne). O ile wybielanie w gabinecie trwa około godziny, druga metoda jest nieco dłuższa i wymaga około 2 tygodni oraz kilku wizyt, podczas których lekarz pobiera wyciski i wysyła je do laboratorium protetycznego w celu przygotowania indywidualnie dopasowanych, transparentnych nakładek wybielających. Podczas drugiej wizyty pacjent otrzymuje dodatkowo zestaw strzykawek z żelem wybielającym, jaki przez kolejne dwa tygodnie będzie aplikować do kieszonki płytki i nakładać na noc na zęby;
- wybielanie zębów martwych wymaga innego sposobu wybielania, tzw. wybielania wewnętrznego. Po wcześniejszym przygotowaniu komory zęba wprowadza się wewnątrz środek wybielający i zabezpiecza ząb na około tydzień. Po tym czasie ocenia się efekt działania środka i jeśli nie jest wystarczający, zabieg można powtórzyć. Istotnym dla tej metody postępowaniem jest warunek dobrze przeleczonych kanałów, co potwierdza wykonane wcześniej zdjęcie RTG. W przypadku stwierdzenia konieczności powtórnego leczenia, wybielanie poprzedza reendodoncja.
Jesteś zainteresowany wybieleniem zębów? Nie zwlekaj i umów wizytę w warszawskiej Klinice Implant-Art: http://implant-art.com.pl/kontakt