Wrażliwa i odpowiednio nawilżona. Czyli wszystko o nawodnieniu wrażliwej skóry

Wrażliwa i odpowiednio nawilżona. Czyli wszystko o nawodnieniu wrażliwej skóry

Skóra wrażliwa to jeden z najtrudniejszych typów, które trudno utrzymać w dobrej kondycji. Bardzo szybko reaguje ona na wszelkie czynniki podrażniając chociażby takie jak twarda i chlorowana woda. Objawia się to w postaci, zaczerwienienia, krostek, wyprysków, swędzenia. Wrażliwa skóra równie szybko reaguje na jakiekolwiek zmiany w stosowanych kosmetykach, dlatego jeśli posiadamy już jeden wypróbowany na sobie specyfik, to zazwyczaj nie warto go zmieniać. Istnieją badania, które dowodzą, że coraz więcej osób walczy z problemem nadwrażliwości skóry, nawet jeśli do tej pory była ona normalna, tłusta czy mieszana.

Być może jest to znak naszych czasów i zwiększonej ilości patogennych czynników przyczyniających się do wywoływania podrażnień. Oprócz tego należy rozróżnić czy nasza skóra jest wrażliwa czy może alergiczna, gdyż jej symptomy są do siebie bardzo podobne. Co jednak odróżnia te dwa typu to czas reakcji na substancje drażniące. Skóra wrażliwa przy kontakcie z nimi reaguje niemal natychmiast, natomiast alergiczna dopiero po pewnym czasie.

Jak odpowiednio nawilżać wrażliwą skórę?

Wrażliwa skóra bardzo lubi nawodnienie, gdyż to właśnie z powodu jego braku najczęściej dochodzi do zachwiania równowagi obronnej skóry, która w zamian reaguje uciążliwymi zmianami. Aby odpowiednio ją nawilżyć, warto nawodnić organizm od środka, poprzez spożywanie co najmniej 1,5 litra wody dzienne lub zadbać o odpowiednią dietę zawierającą cytrusy i występujące w nich witaminy C i E. Na rynku istnieją również suplementy diety, pomagające zachować skórze wodę na dłużej. Dbając o nawilżanie od środka w następnym kroku możemy wspomóc się dostępnymi na rynku kosmetykami nawilżającymi, przeznaczonymi specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry.

  • Płyny micelarne – będą pomocne szczególnie przy demakijażu twarzy, gdyż zawierają zazwyczaj bardzo delikatny dla skóry odczynnik pH, ten sam co w ludzkich łzach, przez co z pewnością nie wywołają podrażnienia. Co więcej płyny tego typu nie zawierają w swoim składzie alkoholu, który tylko mógłby przyczynić się do wysuszenia skóry i spotęgowania podrażnień.
  • Woda termalna w sprayu – kolejnym wyjątkowym kosmetykiem jest woda termalna pochodząca z wnętrza ziemi. Zawiera w sobie bardzo dużo minerałów i nie posiada jakichkolwiek składników drażniących, przez co stanowi niezbędny kosmetyk dla osób z reaktywną skórą. Woda termalna w sprayu nie tylko daje ukojenie skórze podczas upalnego lata, ale także może stanowić świetną bazę pod makijaż, dzięki której skóra nie będzie wysuszona, a puder czy podkład nie będzie tworzył nieestetycznych grudek. Wodą termalną można także spryskiwać wszelkie pędzle do makijażu, dzięki czemu stosowany przez nas kosmetyk będzie się lepiej nakładał i jego rozprowadzenie nie będzie wymagało mocnego rozcierania kosmetyku, co również mogłoby podrażnić twarz.
  • Krem nawilżający do skóry wrażliwej – przed jego zastosowaniem warto najpierw wykonać test uczuleniowy. Należy nałożyć nowo zakupiony specyfik na wrażliwą i cienką partię skóry np. w okolicy nadgarstka i obserwować jej reakcję. Jeśli dopatrzymy się miejscowego uwrażliwienia, wtedy należy zrezygnować z zastosowania kremu na twarz. Warto, aby zakupiony specyfik zawierał ceramidy, lipidy, łagodzący wyciąg z aloesu, pantenol, wyciąg z rumianku. Wszystkie te substancje zapewniają wzmocnienie naskórka, a tym samym lepsze zatrzymywanie wody w skórze.
  • Oprócz tego możesz zastosować wypróbowane domowe sposoby na złagodzenie objawów wrażliwej skóry, przy jednoczesnym jej nawilżeniu. Wykorzystaj w tym celu napar z rumianku lub lipy. Możesz maczać w nim wacik kosmetyczny i delikatnie przecierać nimi skórę, która dzięki temu będzie ukojona, a wszelkie podrażnienia zostaną chociaż minimalnie „uspokojone”.
  • Unikaj przemywania twarzy wodą, która pochodzi z niepewnego źródła. W tym przypadku zawsze lepiej jest zastosować oczyszczające mleczko, a ze zwykłej wody najlepiej w ogóle zrezygnować lub przegotować ją przed użyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *