Wózek dziecięcy to bardzo ważny element wyprawki. Rodzice powinni dokładnie przemyśleć jego zakup. Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale wystarczy tylko zobaczyć, jak duży jest wybór wózków dziecięcych, żeby stwierdzić, że nie ma się kompletnie pojęcia, co wybrać.
Wózki dziecięce – bo wybór ma znaczenie
Wózki dziecięce odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka, dlatego ich wybór jest kluczowy. Nie należy tutaj oszczędzać. Zatem zakup wózka używanego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na samym początku należy uświadomić sobie, po jakich terenach będziemy się najczęściej poruszać. Jeżeli będą to spacery po nierównym terenie, to trzeba wybrać naprawdę niezawodny wózek dziecięcy.
Wózki dziecięce – jak ważne są koła
Na samym początku warto zwrócić uwagę na wybór kół, a także ich ilość. Do wyboru są wózki dziecięce z 4, jak i 3 kołami. Jeżeli wózek ma sprawdzić się na nierównym podłożu, to zdecydowanie lepszym wyborem są wózki dziecięce z 4 kołami. Zapewniają większą stabilność i jednocześnie amortyzację. Oczywiście należy tutaj jeszcze zwrócić uwagę na wielkość kół. Ogólnie zasada jest prosta im większe koła, tym lepiej sprawdzają się na nierównym podłożu. W tym przypadku lepiej zainwestować w wózek dziecięcy, który ma piankowe koła. Są one bardzo odporne na uszkodzenia, nie można ich też łatwo przebić, czy to szkłem, czy też nawet ostrym kamieniem. Zatem wózek dziecięcy z takimi kołami sprawdzi się zarówno do jazdy po trudnym miejskim terenie, jak i po ścieżkach w lesie.
Stelaż, stelażowi nierówny
Warto przy wyborze wózka dziecięcego zwrócić uwagę na jego stelaż. W przypadku ciężkiego i masywnego problemem może być całkowita waga wózka. Zatem matka może mieć problem np. z przeniesieniem wózka przez dużą kałuże. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wózek dziecięcy, który ma stelaż aluminiowy. Jest on nie tylko 50% lżejszy, ale również odporniejszy na wilgoć. Zatem nie ciemnieje, ani nie zachodzi też pod wpływem wody. Podobnie, jak nie ulega korozji. Rama stelaża może być zarówno teleskopowa, jak i krzyżakowa. Ta pierwsza jest lżejsza, z kolei stelaż o ramie krzyżakowej jest masywniejszy, a przy tym lepiej rozkłada ciężar.
Blokowanie wózka może być bardzo pomocne
Wózki dziecięce, które mają skrętne koła są idealne do manewrowania, ale po równej nawierzchni. Zatem, gdy teren jest bez przeszkód, to skrętne koła są zdecydowanie najlepszym wyborem. Ale bądźmy szczerzy, jak wiele chodników jest idealnie prostych bez wybojów, nie wspominając już jak wyglądają tereny poza miastem. W takim wypadku warto zdecydować się wózek dziecięcy, w którym istnieje możliwość blokowania kół na sztywno. Aby dodatkowo ułatwić sobie zadanie i mieć większą przyjemność ze spaceru najlepiej wybrać model, gdzie blokada kół umieszczona jest na kierownicy. Dzięki temu nie trzeba często się schylać, jeżeli teren po którym jeździmy jest różny i nie zawsze równy.
Amortyzacja – rzecz ważna
Wózki dziecięcej powinny też mieć odpowiednią amortyzację. Zapewnia ona komfortową i bezpieczną jazdę, a jednocześnie łagodzi wstrząsy. Zatem jaką amortyzację wybrać? Najczęściej można znaleźć amortyzację paskową, która opiera się na skórzanych paskach. Świetnie amortyzuje ona wstrząsy i jednocześnie pozwala bujać dziecko, dzięki temu łatwiej zaśnie. Taki rodzaj najlepiej sprawdzi się przy bardzo nierównych terenach zarówno miejskich, jak i leśnych. Amortyzacja sprężynowa lepiej sprawdzi się do jazdy w ciężkich warunkach miejskich. Jeżeli szukamy wózków sztywnych, które będą zapewniły świetną ochronę przed wstrząsami, to amortyzacja wahadłowa jest zdecydowanie najlepsza.
Oczywiście warto jeszcze zwrócić uwagę, aby wózek był odpowiednio szeroki, zatem wygodny dla dziecka. Niezawodny wózek dziecięcy musi być przede wszystkim bezpieczny i zapewnić świetną ochronę przed wstrząsami. Powinien też być bardzo łatwy w prowadzeniu. Zatem kluczowe znaczenie ma tutaj ruchoma rączka, dzięki temu manewrowanie nie będzie problematyczne. Na samym końcu należy jeszcze zwrócić uwagę na tapicerkę. Ważne aby można ją było wyprać. Powinna też być wykonana z najlepszej jakości materiałów, które nie powodują podrażnień u dzieci.