Związkiem odpowiadającym za regulację naturalnego rytmu dobowego człowieka jest produkowany przez szyszynkę hormon o nazwie melatonina. Hormon nakłania nas do snu, gdy spada poziom światła w naszym bezpośrednim otoczeniu. Jego wydzielanie ściśle związane jest z rytem dnia i nocy (szyszynka zaczyna wydzielać melatoninę już po południu i jej stężenie we krwi wzrasta z każda godziną, aż do godziny 1-2 w nocy).
Niestety współczesna cywilizacja i związana z nią obecność wielu źródeł sztucznego światła emitowanego nie tylko przez uliczne latarnie, ale również przez odbiorniki telewizyjne, ekrany komputerów lub smartfonów, w negatywny sposób wpływa na proces wydzielania hormonu, przez co jego stężenie we krwi może spadać. Jakie są zatem główne przyczyny niskiego stężenia melatoniny we krwi i jak można podnieść stężenie tego hormonu, tak by móc zapewnić sobie zdrowy i mocny sen?
Przyczyny spadku stężenia melatoniny
Podstawowa przyczyna to zaburzenie rytmu dobowego snu, na co może wpływać m.in. praca zmianowa, oglądanie telewizji lub siedzenie przed ekranem komputera do późnych godzin nocnych, częsta zmiana stref czasowych czy pochmurna aura (melatonina zaczyna wydzielać się wcześniej, przez co w ciągu dnia stajemy się senni, ale jej maksymalne stężenie nie jest zbyt wysokie, w związku z czym możemy mieć kłopot z przespaniem całej nocy). Na obniżenie poziomu melatoniny wpływać może także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy spożywanie dużych ilości kofeiny pod postacią kawy lub pobudzających napojów energetycznych. Melatonina jest naturalnym hormonem produkowanym przez organizm człowieka, w związku z czym jej poziom spadać będzie również wraz z wiekiem. Dlatego tak wiele osób w podeszłym wieku ma duże problemy z zasypianiem i niemożnością przespania całej nocy, między innymi właśnie do tych osób kierowana jest oferta www.melatonina.pl.
Jak radzić sobie ze spadkiem poziomu melatoniny w organizmie?
Najprostsza metoda to po prostu prowadzenie higienicznego trybu życia. Taki tryb życia to m.in. regularne posiłki, z których ostatni powinien być spożywany najpóźniej 2-3h przed snem, aktywność fizyczna, przede wszystkim aktywność na świeżym powietrzu, unikanie używek i stresów, określenie godzin wypoczynku (dorosła osoba powinna spać co najmniej 8 godzin na dobę), unikanie spania w dusznych pomieszczeniach, unikanie oglądania telewizji bezpośrednio przed snem czy zasypiania przy włączonym komputerze lub telewizorze.
Jeśli mamy problem z zasypianiem, najlepiej zacząć właśnie od określenia godzin wypoczynku i odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, w którym zasypiamy – takie pomieszczenie przed snem warto dobrze wywietrzyć, wygłuszyć i zaciemnić.
Kolejny krok to rezygnacja z kawy, alkoholu lub innych środków pobudzających, przynajmniej na kilka godzin przez planowanym snem.
Trzeci sposób na zwiększone wydzielanie melatoniny przez organizm to codzienny spacer na świeżym powietrzu, oczywiście spacer w ciągu dnia i zakaz spożywania ciężkich posiłków tuż przed snem.
Czwarty sposób to stosowanie środków zawierających melatoninę. Melatonina to produkt farmaceutyczny dostępny w większości aptek. Środek jest dostępny bez recepty, przed jego zastosowaniem warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą dla uzyskania pełnej wiedzy o zasadach jego stosowania i ewentualnych działaniach niepożądanych.