Tunis – kolejny punkt na mapie, który trzeba zobaczyć tego lata

Tunezja to kraj, który niemal każdego roku przyciąga tysiące polskich turystów. Polacy odwiedzają głównie kurorty nadmorskie, które oferują nie tylko znakomity wypoczynek pełen słonecznych dni, ale także niezapomniane kąpiele w lazurowej wodzie. Nie oznacza to jednak, że stolica kraju nie może być interesująca. Przedstawimy więc kilka punktów na mapie Tunisu, obok których nie można przejść obojętnie.

W poszukiwaniu sacrum

Zwiedzając Tunis, można wstąpić na przykład do Katedry św. Wincentego à Paulo. Świątynia zawdzięcza swojego patrona temu, że został on uwolniony z niewoli arabskiej, gdy przebywał właśnie w dzisiejszej tunezyjskiej stolicy. Początki budowli sięgają XVII wieku. Pierwotnie na miejscu katedry, znajdowała się kaplica. Za jej powstanie odpowiedzialni byli misjonarze katoliccy obecni na tym terenie. Budowa właściwej świątyni rozpoczęła się dopiero w 1893 roku. Jej konsekracja nastąpiła z kolei cztery lata później. Warto tutaj dodać, że na fali procesu uzyskiwania suwerenności przez Tunezję, Katedra Wincentego à Paulo jako jedna z nielicznych świątyń katolickich nigdy nie została znacjonalizowana. Architektonicznie, budowla katedry zawiera w sobie zarówno elementy neoromańskie, jak również neobizantyńskie. Gmach katedry służy także za siedzibę tamtejszej archidiecezji. 

Muzeum Bardo w Tunisie

Ci, którzy oprócz wygrzewania się na słońcu, lubią również podczas podróży zwiedzać lokalne muzea, powinni odwiedzić Muzeum Bardo w Tunisie. Muzeum założono jeszcze pod koniec XIX stulecia. Zbiory widoczne na ekspozycjach pochodzą  z czasów prehistorycznych. Nie brakuje tam jednak również mozaik i rzeźb reprezentujących choćby kultury: grecką, rzymską, czy też epokę wczesnego chrześcijaństwa, które rozwijało się również na terenach Tunisu i całej Tunezji. Wystawy można podziwiać aż na trzech kondygnacjach. Warto też wspomnieć smutny fakt z najnowszej historii muzeum. To właśnie ono było świadkiem ataku terrorystów Państwa Islamskiego, w trakcie którego śmierć poniosły 24 osoby.

Na tropie Kartaginy

Prawdziwym rarytasem, zwłaszcza dla miłośników archeologii, może być zwiedzanie Wzgórza Byrsa. Jest to świadectwo istnienia starożytnego miasta – Kartagina, które niegdyś odgrywało olbrzymią rolę, nie tylko w regionie. Obecnie można podziwiać tam między innymi rzymskie kolumny oraz ruiny amfiteatru.

Wybierając się do Tunezji, warto przygotować się nie tylko na upały, ale także zabezpieczyć się finansowo. Jeszcze przed wyjazdem należy pomyśleć o wymianie waluty, ponieważ może okazać się, że kurs wymiany w stolicy Tunezji będzie za wysoki. Lepiej będzie więc skorzystać z kantoru jeszcze przed wyjazdem. Można na przykład wymienić walutę online. Wystarczy wybrać potrzebną kwotę i opłacić transakcję przelewem. Teraz już tylko powinniśmy podać adres do wysyłki paczki z gotówką. Dostępne są zresztą dwie opcje dostawy. Przesyłka może być dostarczona na adres domowy lub do wskazanego wcześniej punktu odbioru. Takim miejscem może być na przykład jeden z wybranych kiosków Ruchu. Dodatkowo zapewniamy także możliwość bezpłatnego odbioru gotówki w kantorze. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu wymiany walut kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych od ręki.

Przeczytaj także: Wafle Familijne – Mus je schrupać… zanim znikną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *