Suplementacja kobiet podczas ciąży

Suplementacja kobiet podczas ciąży

Ciąża jest prawdziwym wyzwaniem dla kobiecego organizmu. W tym czasie przyszła mama musi zapewnić odpowiednia ilość substancji odżywczych nie tylko sobie, ale również swojemu maleństwu. A niestety nawet zbilansowana dieta nie jest czasami w stanie pokryć tego zapotrzebowania. I tutaj z pomocą przychodzą suplementy dla kobiet w ciąży.

Według ustaleń naukowców, u kobiet w ciąży zapotrzebowanie na poszczególne witaminy wzrasta o około 30%, a na inne makroelementy nawet o 50%. Z tego powodu bardzo często konieczne jest zażywanie odpowiednich suplementów, które zapewnią pełne zdrowie przyszłej mamie i jej dziecku.

Współcześni istnieją już dokładne wskazania dla kobiet w ciąży odnośnie suplementacji poszczególnych substancji odżywczych oraz dawek, a także okresu, przez jaki powinny być zażywane dane witaminy i minerały.

Kwas foliowy i jego znaczenie

Podstawowym suplementem kobiet w ciąży, który powinien być przyjmowany jeszcze przed samym zapłodnieniem, jest kwas foliowy, czyli witamina B9. Jest to niezwykle ważna substancja, która zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka, zapobiega zaburzeniom rozwoju neurologicznego (np. autyzm) oraz wspiera rozwój intelektualny, motoryczny i poznawczy maleństwa.

Spożywanie kwasu foliowego zaleca się do 12 tygodnia ciąży w dawce wynoszącej 400 mcg dziennie. W zależności od indywidualnych uwarunkowań okres ten może zostać wydłużony, a dawka zwiększona.

W przypadku sporej części kobiet w Polsce (nawet 50 %) występuje jednak problem z metabolizowaniem kwasu foliowego do jego przyswajalnej formy, czyli metafoliny. Z tego powodu zaleca się suplementację preparatami, które w swoim składzie zawierają zarówno kwas foliowy, jak i aktywną formę folianu w postaci metafoliny lub anafoliny. Do tego typu środków należy m. in Femibion.

Inne ważne substancje odżywcze

Do czołówki substancji odżywczych potrzebnych przyszłym mamom poza kwasem foliowym należą również jod, witamina D i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega3 (DHA) oraz żelazo. Ich rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dzienne spożycie wynosi:

  • jod – 200 mcg na dobę przez cała ciąże i okres karmienia
  • witamina D – 50 mcg na dobę przez całą ciążę i okres karmienia
  • kwasy DHA – 600 mg od 20 tygodnia ciąży i w okresie laktacji
  • żelazo – ok. 26 mg w czasie ciąży i 20 mg w czasie laktacji

Właściwy poziom jodu zmniejsza ryzyko samoistnego poronienia i wystąpienia samoistnym wad wrodzonych i przeciwdziała zaburzeniom neurologicznym maleństwa. Aby sprawdzić poziom jodyny, wystarczy prosty przeprowadzony w domu trik. Należy wieczorem posmarować zgięcie łokcia jodyną i przykleić plastrem. Jeśli rano ślad po jodynie zniknął, świadczy to o niedoborze jodu.

Natomiast witamina D, kwasy tłuszczowe DHA i żelazo zapobiegają m. in. wystąpieniu przedwczesnego porodu oraz umożliwiają prawidłowy rozwój dziecka, jego optymalną wagę oraz odporność na różnego rodzaju choroby w późniejszym okresie dorastania i życia. W przypadku samych kobiet właściwe stężenie żelaza zapobiega wystąpieniu krwotoku poporodowego (więcej informacji).

Co jeszcze?

Według ogólnych wskazań pomocne może być spożywanie suplementów zawierających magnez i wapń, jednak nie zawsze jest to konieczne. Młode mamy muszą pamiętać o tym, by zażywanie suplementów skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ każda przyszła mama ma inny organizm i może mieć zupełnie odmienne zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które wykażą dokładne stężenie określonych witamin i minerałów w organizmie, dzięki czemu lekarz będzie mógł dopasować ich najbardziej optymalne dawki.

Pamiętajmy też o tym, by kupować preparaty witaminowe i mineralne tylko w sprawdzonych miejscach. Leki i suplementy dla kobiet w ciąży w Wapteka.pl to niezwykle bogata oferta obejmująca wszystkie potrzebne młodym mamom suplementy i preparaty pochodzące z bezpiecznego i sprawdzonego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *