Bezsenność może wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Jej przyczyny mogą być różne, dlatego warto swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem. W zależności od potrzeby, na rynku dostępne są środki na sen bez recepty oraz za okazaniem recepty. Które z nich wybrać? Jakie są skutki uboczne ich zażywania?
Środki na sen – działanie, skutki uboczne, przeciwskazania
Kłopoty z zaśnięciem mogą pojawiać się sporadycznie np. pod wpływem dużego stresu, lub trwać przez długi okres. Warto zaznaczyć, że żaden z leków dostępnych na rynku, nie eliminuje źródła problemu – zwalcza jedynie jego objaw. Jak w przypadku każdego leku, który postanawia się wprowadzić do swojego organizmu, należy rozważyć wszystkie za i przeciw.
Na początku warto spróbować środków na sen bez recepty. Ich skład to zazwyczaj zioła oraz melatonina, która jest hormonem snu i naturalnie występuje w ludzkim ciele. Leki pomagają w wyciszeniu się i osiągnięciu spokoju. Pomagają również w odprężeniu się i przygotowują organizm do snu. Zażywanie ich w zaleconej dawce nie wywołuje groźnych skutków ubocznych.
Na chroniczne problemy ze snem najczęściej stosowane są pochodne benzodiazepiny oraz kwasu barbiturowego. Oba leki dostępne są wyłącznie na receptę, a ich przepisaniem powinien zająć się psychiatra. Ich zażywanie posiada liczne skutki uboczne oraz przeciwskazania.
Przede wszystkim są one silnie uzależniające zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Co więcej, ich zażywanie wcale nie oznacza lepszego samopoczucia. Wpływają one na działanie receptora GABA, przedłużając otwarcie chlorowego lub jonowego, w wyniku czego utrudniony zostaje przepływ impulsów nerwowych. Nie wprowadzają one w stan snu fizjologicznego, a więc nie wywołują regeneracji organizmu. Tym samym często nad ranem osoba może czuć się nadal zmęczona i rozkojarzona.
Barbiturany przyjęte w dużej dawce mogą doprowadzić do m.in. do zapaści krążeniowej lub niewydolności układu oddechowego, a ostatecznie do śmierci. Odstawienie leków nasennych na receptę może skutkować odczuwaniem lęku, bezsennością, zaburzeniem koncentracji, drgawkami, omamami i wieloma innymi nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego. Należy pamiętać, że oprócz kuracji farmakologicznej, niezbędne jest uczęszczanie na sesje terapeutyczne lub innego rodzaju kuracje, które mają pomóc wyeliminować źródło bezsenności.
Przeciwskazaniami do zażywania barbituranów oraz benzodiazepiny są przede wszystkim choroby nerek, choroby układu krążeniowego, ciąża i okres karmienia oraz porfiria.
Ziołowe środki na sen
Alternatywą dla leków na bezsenność na receptę, są preparaty ziołowe dostępne w każdej aptece. W ich składzie najczęściej można znaleźć melatoninę, krople walerianowe oraz ekstrakty z szyszek chmielu, ashwagandy, melisy, kozłka lekarskiego i dziurawca. Pomagają one w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, poprawiają koncentrację, obniżają napięcie emocjonalne, skracają czas potrzebny za zaśnięcie i wpływają pozytywnie na jakość snu. Jeżeli środki na sen bez recepty nie są w stanie uporać się z bezsennością, należy jak najszybciej skonsultować się lekarzem rodzinnym lub psychiatrą w celu ustalenie sprecyzowanej kuracji.
Przeczytaj także: 5 złotych rad – bezpieczny trening na trampolinie