Sneakersy – nie dla każdego?

Sneakersy – nie dla każdego?

Co jakiś czas wybucha niespodziewanie moda na klasyczne, uliczne obuwie, które pojawiło się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Sneakersy niegdyś były po prostu trampkami, które wygodnie nosiło się na ulicach wielkich miast. Dziś – to ogromny wybór modeli dla każdej osoby.

Niewiele modeli obuwia wykreowało się na taką pozycję jak klasyczne sneakersy. Dziś są to nie tylko buty o przeznaczeniu sportowym czy dla młodzieży, ale również buty damskie o niesamowitej popularności wśród kobiet w każdym wieku. Co gwarantuje ich popularność? Czy można je nosić w związku z tym praktycznie do wszystkiego?

Skąd wzięły się sneakersy?

Patrząc nawet na dzisiejszą, choć nieco wzbogaconą formę tego obuwia, nie trudno się domyślić, gdzie są jego początki. Najpierw sneakersy były butami sportowymi – sprawdzały się doskonale na boiskach piłkarskich czy kortach. Z czasem ich popularność – oraz popularność osób uprawiających sport w swoim środowisku – stała się tak duża, że zaczęto nosić je również w wolnym czasie, kiedy sport odchodził na dalszy plan. I tak w Stanach Zjednoczonych pojawiła się moda na ten właśnie rodzaj obuwia, który w innych krajach często nosi zupełnie inną nazwę. Nie trzeba chyba dodawać, że zgodnie z przeznaczeniem były to przede wszystkim buty dla młodzieży.

Dziś sneakersy przeszły znaczną przemianę i można bez problemu znaleźć je na półkach wśród innych butów damskich. Nie oznacza to jednak, że pasują do absolutnie każdej stylizacji i zawsze można je nałożyć bez konsekwencji. Obuwie to zachowało swój pierwotny kształt, co przekłada się w dużym stopniu na jego wygląd. Z tego powodu nie są zdecydowanie buty do noszenia zawsze i wszędzie.

Rodzaje sneakersów

Dziś buty damskie tego rodzaju zyskały kilka nowych form, które niekoniecznie zgrywają się w naturalny sposób z dotychczasowym wyglądem tego modelu obuwia. Klasyczne buty o przeznaczeniu sportowym podobne były do zwykłych trampek z białą podeszwą, a niekiedy – do bardziej masywnych adidasów. Obecnie sneakersy ewoluują, stając się butami damskimi również zakładanymi bez problemu do spódnicy; niektóre modele zdecydowanie nie pokrywają się z pierwotnym, sportowym przeznaczeniem tego niezwykłego obuwia.

Obok klasycznych, niezbyt wysokich – nie sięgających nawet kostki – butów tego typu znaleźć można wysokie sneakersy zakrywające nie tylko kostkę, ale i część łydki ponad nią. Buty damskie tego rodzaju mogą mieć zupełnie materiałową cholewkę, która gładko przylega do nogi, albo wręcz przeciwnie – bywają formowane w taki sposób, że na nodze wyglądają dość potężnie, dlatego należy uważnie dobierać je względem codziennego noszenia i stylizacji. Niektóre sneakersy zyskały… koturny, które czynią z nich dziwną hybrydę między butem o sportowym wyglądzie i kobiecej formie.

Dziwne rzeczy stały się również z cholewkami tych butów. W większości modeli nadal w klasyczny sposób są one formowane i wykonane albo z jasnej skóry, albo z jasnego materiału. W niektórych przypadkach jednak typowe dla tego obuwia sznurowanie zastąpione zostało rzepami albo po prostu zakryto je tak, że pozostaje praktycznie niewidoczne. Również sam materiał występuje w różnych barwach i wzorach.

Komu pasują sneakersy?

Mimo wielu przemian niektórzy nadal uważają, że są to przede wszystkim buty młodzieżowe. Jeśli mają być używane jako buty damskie, często kobiety stawiają na bardzo klasyczne modele stosowane na co dzień albo przy jakichś sportowych okazjach, np. dłuższych spacerach w lasach czy przy rozgrywaniu meczów towarzyskich i charytatywnych. Nowoczesne buty tego rodzaju na koturnach czy z wysoką cholewką pasują praktycznie wyłącznie kobietom bardzo młodym.

Szeroki wybór sneakersów można znaleźć tutaj: http://www.kupbuty.com/pol_m_Buty_Sneakers-172.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *