Skuteczne metody leczenia kamieni nerkowych

Skuteczne metody leczenia kamieni nerkowych

Kamica nerkowa to choroba, która bardzo często (zwłaszcza w swoim początkowym stadium) nie daje żadnych objawów. Niestety, gdy dolegliwości się pojawiają, są one zwykle bardzo mocno nasilone. Te ataki bólu nazywane są kolką nerkową.

Leczenie napadu kolki nerkowej

Napad kolki nerkowej  zwykle następuje w okresie odwodnienia. Objawia się wystąpieniem bardzo silnego i nagłego bólu, który niekiedy potrafi uniemożliwić pacjentowi poruszanie się! Dlatego też leczenie napadu kolki nerkowej powinno być szybkie i skuteczne. Aktualnie zalecane w takiej sytuacji leki to:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – często okazują się nieskuteczne, dlatego też zaleca się stosowanie najsilniejszych przedstawicieli tej grupy, czyli takich substancji jak ketoprofen lub diklofenak.
  • opiody – są to bardzo silne, narkotyczne leki przeciwbólowe. Powinny być stosowane jedynie w trakcie ostrego napadu. Zaleca się takie substancje jak petydyna, tramadol czy siarczan morfiny.
  • leki rozkurczające mięśnie gładkie – zwykle stosowane są jako lek wspomagający, wraz z opioidami. Powodują one rozkurczenie się mięśniówki moczowodu, co łagodzi objawy bólowe. Najczęściej używane preparaty zawierają drotawerynę, hioscynę lub papawerynę.

W przypadku, gdy atak kolki nerkowej ma słabszy charakter, zwykle wystarczające okazuje się leczenie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych albo preparatów złożonych zawierających paracetamol bądź metamizol [1] [2] [3].

Leczenie przyczynowe kolki nerkowej

Leczenie przyczynowe kolki nerkowej jest jedynie formą leczenia objawowego. W celu stałego zniesienia objawów niezbędne jest usunięcie złogów z dróg moczowych. Należy pamiętać, że nie istnieją skuteczne metody, które miałyby rozpuścić kamienie nerkowe. Aktualnie w celu leczenia przyczynowego kamicy nerkowej wykonuje się jeden z następujących zabiegów:

  • litotrypsja pozaustrojowa (ESWL) – metoda ta polega na kruszeniu kamieni znajdujących się w moczowodach albo nerkach przy pomocy fal ultradźwiękowych [1] [4].
  • nefrolitotrypsja przezskórna (PCNL) – jest to metoda inwazyjna, która polega na wprowadzeniu do układu kielichowo-miedniczkowego endoskopu, za pomocą którego usuwa się złogi [1] [4].
  • litotrypsja uretrorenoskopowa (URSL) – podobnie jak nefrolitotrypsja jest to metoda endoskopowa. Przyrząd wprowadza się przez cewkę moczową i pęcherz do moczowodu [1] [2] [3].
  • operacyjne usunięcie złogu – metoda ta wykorzystywana jest najrzadziej. Przede wszystkim w przypadku bardzo dużych kamieni. Jeżeli złogi zniszczyły układ kielichowo-miedniczkowy i prowadzą do rozwoju powikłań, niekiedy podejmuje się decyzję o usunięciu całej nerki [1] [2] [3].

[1] Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika – Podręcznik Chorób Wewnętrznych, Kraków, 2012

[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa – data dostępu: 19.05.2017

[3] http://nefrologia.mp.pl/lista/74341,metody-leczenia-kamicy-nerkowej-i-jej-powiklan – data dostępu 19.05.2017

[4] Strohmaier W.L., Recent advances in understanding and managing urolithiasis., F1000Res. 2016 Nov 8;5:2651

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *