Sen dla najmłodszych

Sen dla najmłodszych

Bardzo często rodzice zmagają się problemami snu swoich dzieci, które miewają różne koszmary albo po prostu posiadają nadmiar energii. Wówczas należy rozpatrzyć wszystkie ewentualności, aby mieć pewność i świadomość, co przeszkadza im w przespaniu całej nocy.

Wygodna i miła piżamka

Oto pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę w podobnej sytuacji, gdyż dziecko również wymaga komfortu i wygody w trakcie snu. Przede wszystkim trzeba skupić się na składzie materiału, gdzie nie powinny występować liczne tworzywa sztuczne. W przeciwnym razie możemy spodziewać się zwiększonej potliwości u dzieci, różnego rodzaju otarć, a w przypadku szczególnie wrażliwych nawet uczulenia na całym ciele. Właśnie dlatego najczęściej polecanym materiałem jest bawełna lub wiskoza, która posiada większość właściwości jedwabiu, bawełny i wełny. Spośród najważniejszych jej walorów możemy wyróżnić optymalną przepuszczalność powietrza, a także zapewnienie przyjemnego uczucia chłodu. Wówczas dzieci mogą spokojnie przespać całą noc bez kilkukrotnego budzenia się, ze względu na „gryzący” materiał czy gorąc. Z drugiej strony ważny jest także fason piżamy, gdyż najlepiej sprawdzają się dwuczęściowe, ze względu na swoją praktyczność zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. Ponadto trzeba pamiętać o ilości metek i wszywek, które powinny być ograniczone do minimum, ponieważ najmłodsi wymagają zniwelowania wszelkich przyczyn dyskomfortu. Dla swojego spokoju radzimy także częściej zaglądać na wyprzedaże odzieży dziecięcej, gdzie znajdziecie mnóstwo ciekawych propozycji.

Posiłki przed spaniem

Absolutnie nie należy kłaść dziecko głodne, ponieważ gwarantujemy, że nie istnieje jakakolwiek szansa na jego zaśnięcie, co dzieje się podobnie w przypadku osób dorosłych. Jednakże wartości odżywcze i wielkość posiłku również jest istotna. Przede wszystkim rodzice powinni zadbać o regularność jedzenia, aby ich pociechy były przyzwyczajone do określonej pory, która nie może stanowić chwili przed położeniem się do łóżka. Wtenczas dziecko będzie najedzone, a jego żołądek dopiero zacznie trawić posiłek, przez co trudno będzie mu skupić się wyłącznie na zasypianiu. Równie ważne jest ilość spożywanej kolacji, gdyż nie powinna ona przekraczać zalecanej dawki. Musimy traktować dziecko w kategoriach osoby dorosłej, która także będąc najedzoną, nie będzie mogła od razu zamknąć oczu i zasnąć. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest również karmienie i częstowanie dzieci słodyczami. Ich działanie wzbudza energię, a spalanie węglowodanów wymaga od naszego organizmu o wiele więcej czasu i siły. Wówczas nie ma się co dziwić, że najmłodsi przed snem biegają, skaczą i nieustannie chcą się bawić.

Aktywność przed snem

Tutaj należałoby zwrócić szczególną uwagę na sposób usypiania dziecka, który nie może zaczynać się od gier i zabaw z rodzeństwem czy rodzicami. Maluchy powinny wtenczas się uspokajać i powoli wyciszać, aby całkowicie się odstresować i odczuwać chęć przymknięcia oczu. Dobrym i niezawodnym sposobem jest czytanie na dobranoc, ponieważ dzieci koncentrują się na opowiadanej historii i wyłączają chwilowo swoje myślenie. W kwestii oglądania bajek może być różnie, ponieważ niektóre pociechy rozbudzają się w trakcie, a inne zaczynają się nudzić i mimowolnie zasypiają. Wszystko oczywiście jest indywidualną sprawą każdych rodziców, którzy dokładnie znają swoje dzieci i wiedzą, jaki sposób na usypianie będzie dla nich najlepszy. Nie da się w rezultacie wymienić wszystkich możliwości, aczkolwiek te trzy rzeczy powinny zostać w każdym wypadku wyszczególnione i brane pod uwagę. Jeśli już teraz wzmocnimy u najmłodszych pewne zasady i przyzwyczajenia, możemy liczyć na ich przyswojenie i kontynuowanie również w przyszłości, co pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *