Projektowanie szaf przesuwnych na wymiar

Projektowanie szaf przesuwnych na wymiar

Wielu inwestorów decyduje się na szafy przesuwne do wnętrz ze względu na ich łatwe dopasowanie w zasadzie do każdego pomieszczenia. Szafy na wymiar znajdą swoje miejsce w sypialni, w przedpokoju, czy w łazience, nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dużym metrażem.

Wybierz odpowiednie miejsce

Szafę przesuwną – w przeciwieństwie do tradycyjnych mebli – możemy dowolnie dostosowywać do wnętrza. Zebranie odpowiednich wymiarów jest podstawą w projektowaniu szafy do wybranego pomieszczenia. Niezależnie od pomieszczenia, do wyboru mamy kilka opcji jej umiejscowienia:

  • pomiędzy ścianami pokoju,
  • pomiędzy ścianą pokoju, a ścianką z płyty meblowej,
  • pomiędzy ściankami z płyty meblowej,
  • w narożniku pokoju.

Przy dokonywaniu pomiarów ważne, aby zwrócić uwagę na to, czy drzwi nie będą zahaczały o inne meble, czy też ściany w pokoju. Istotne jest również, aby zweryfikować przy pomocy poziomicy, czy ściany i podłoga, tam gdzie chcemy umieścić szafę, są proste. Jeśli nie, należy umieścić te zmienne w planie. Zamów bezpłatny pomiar szafy w Komandor.pl

Pobierz wymiary

Większość szaf na wymiar buduje się do samego sufitu. Pozwala to na uzyskanie większej ilości miejsca, a także niweluje gromadzenie się kurzu na jej górnej warstwie. Postawiona płyta powinna znajdować się 1-2 mm od sufitu.

Głębokość szafy jest uzależniona od jej funkcji. Jeśli projektujesz szafę łazienkową, w środku której znajdować mają się same półki, z powodzeniem może mieć ona jedynie 30 cm głębokości. Gdy oprócz półek, planujesz w niej również wieszaki na ubrania, kosze, i inne akcesoria – np. w szafie do sypialni, czy garderoby – jej głębokość nie może być mniejsza niż 62-65 cm. W tym również należy uwzględnić miejsce na montaż toru i drzwi oraz grubość płyty itp.

Co na tył szafy?

Inwestorzy mają w tym przypadku dwa wyjścia:

  • albo tył szafy jest pusty – tyłem szafy jest wówczas ściana pokoju,
  • albo tył szafy stanowi płyta meblowa lub MDF.

Pod względem estetycznym wybór jednego lub drugiego rozwiązania nie ma większego znaczenia, gdyż dopiero po otwarciu szafy i zdjęciu z półek ubrań okazuje się, że na jej „tyłach” znajduje się jedynie goła ściana.

Akcesoria do szafy w systemie Komandor
Źródło: Akcesoria do szafy w systemie Komandor

Dla niektórych ten element może mieć szczególne znaczenie pod względem praktycznym. Ściana może nieestetycznie brudzić odzież, a w przypadku starszych budynków również zostawiać na niej nieprzyjemny zapach. Wybranie szafy z plecami, czy też bez, powinno być rozpatrywane indywidualnie i zgodnie z wymaganiami pomieszczenia, a także samego inwestora.

Co potrzebne do szafy przesuwnej?

Co powinno znaleźć się w szafie przesuwnej uzależnione jest ściśle od inwestora. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, ile i jakiego rodzaju rzeczy będą w szafie przechowywane.

Na półkach o szerokości 30 cm, możemy umieścić pudełka, kosze i inne akcesoria garderobiane. Zmieści się również na niej jeden rząd bluzek, swetrów, czy spodni – które nie wymagają wieszania. Odzież, do której niezbędne są wieszaki, będzie wymagała stosownej wnęki, która umożliwi zamontowanie wieszaczków lub drążka. Mogą być one zamontowane jeden nad drugim – dla „krótkich” ubrań – albo jeden powieszony wysoko dla długich płaszczy i sukienek.

Więcej szaf wraz z przykładowymi aranżacjami znajdziesz na Komandor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *