Istnieje co najmniej kilka sposobów na zniwelowanie przykrych blizn pozostających na ciele po operacjach. Obecnie często stosowanymi metodami są metody inwazyjne i laserowe, ale nadal bardzo wiele osób stosuje techniki znane od wielu lat: plastry silikonowe oraz kremy, balsamy i maści.
Zwłaszcza te ostatnie cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ są zarówno tanie i ogólnodostępne w każdej aptece, jak i całkowicie bezbolesne. Skutecznie działająca maść na blizny pooperacyjne pozwala już po kilku tygodniach (a w przypadku dużych blizn po kilku miesiącach) cieszyć się znów piękną skórą.
Chirurgiczna korekcja blizn
Korekcji blizny za pomocą lasera i laserowego wygładzania lub poprzez ingerencję chirurgiczną (wycięcie przerośniętych blizn) można poddać się od razu po zakończonym procesie gojenia się ran.
W zależności od zabiegu (laparoskopowego, cesarskiego cięcia, złamania) może to być czas od kilku do kilku tygodni. Oczywiście niezbędne jest najpierw zdjęcie wszystkich szwów i ocena lekarza, czy gojenie przebiega w prawidłowy sposób.
Chirurgiczna i laserowa korekcja blizn działa zdecydowanie szybciej, ale bardzo często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami: towarzyszącym przez kilka tygodni bólem i uczuciem mocnego rozciągania skóry. Osobom, które wolałyby tego uniknąć, polecane są inne sposoby usuwania blizn, między innymi przy pomocy środków farmaceutycznych w postaci balsamów i maści na blizny.
Korzystanie z tych specyfików często wiąże się z poprzedzającą terapią specjalnymi plastrami (płatami) silikonowymi, które przykleja się do zabliźnionej skóry i które mocno do niej przylegając, zapobiegają powstawaniu tak zwanych przyrostów.
Standardowa maść na blizny zawiera w swoim składzie czynniki wpływające na aktywność komórkową skóry, działające zmiękczająco i sprawiające, że robi się ona bardziej elastyczna.
Są to takie składniki jak całkowicie naturalny wyciąg z cebuli (stąd w domowych sposobach poleca się często robienie kompresów z tego warzywa), ale również substancje chemiczne i farmaceutyczne: kwas glikolowy, retinoidy i heparyna sodowa. W maściach aplikowane są również witaminy regenerujące (C oraz E) i substancje łagodzące, których celem jest ochrona skóry przed podrażnieniami.