Poduszki do spania – wybierz odpowiednią

Poduszki do spania – wybierz odpowiednią

Nawet najlepsze i najdroższe łóżko z właściwym stelażem, wysokiej jakości materacem oraz przyjemną w użytkowaniu kołdrą może nie mieć większego znaczenia, jeśli nie zadba się o wybór poduszek. Nikt nie będzie w stanie się wyspać, jeśli ciało będzie ułożone w niewygodnej, szkodliwej dla zdrowia pozycji, a właśnie odpowiednia poduszka zapewnia właściwe podparcie i poprawia jakość snu. Nie tylko wzór na poszewce ma znaczenie, a sklepy oferują naprawdę szeroki wybór.

Wysokość poduszki a pozycja podczas snu

Wiele zależy od tego, w jakiej pozycji najczęściej idzie się spać. Dobra poduszka powinna zapewniać pełne wsparcie dla pleców i szyi, a w związku z ułożeniem ciała kręgosłup potrzebuje nieco innej pomocy. W przeciwnym wypadku można się narazić na zwyrodnienia. Najlepiej posłuchać własnego organizmu – jeśli nie czuć żadnego obciążenia, to znaczy, że wybrana pozycja jest właściwa i zdrowa.

Jeśli śpisz na boku, poduszka powinna być odpowiednio wysoka i twarda, by podeprzeć głowę i zapełnić miejsce między policzkiem a materacem. Leżąc na plecach, poduszka też musi być wysoka, by zapewnić kręgosłupowi naturalne ułożenie i wsparcie dla szyi i ramion. Śpiąc na brzuchu, należy kupić odpowiednio miękką i niską poduszkę, jednak warto podkreślić, że ta pozycja nie jest najzdrowsza. Pamiętajmy też, że duże znaczenie dla zdrowia mają łóżka Krakówktórych wybór nie powinien być przypadkowy.

Jaki wybrać rozmiar i kształt poduszki?

Istnieją trzy najczęściej spotykane wymiary poduszek: 40 x 40 cm, 50 x 60 cm i 70 x 80 cm. Sklepy często sprzedają także modele w nietypowych, specjalnie zaprojektowanych rozmiarach, co dodatkowo przekłada się na estetykę wnętrza. Standardowo poduszki są kwadratowe lub prostokątne, jednak z łatwością można też dostać ergonomiczne, o niecodziennych kształtach. Przeznaczone są zwykle dla osób skarżących się na ból szyi po przebudzeniu lub cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa.

Wypełnienie poduszki: rodzaje

Poduszki z wsadem naturalnym

Zwykle wybierane są poduszki z wkładem z pierza lub puchu. Pokryte powłoką np. z jedwabiu, lnu, flaneli czy satyny należą do najbardziej miękkich, sprężystych, a specyfika wypełnienia sprawia, że rozkłada się ono równomiernie i zapewnia wygodną pozycję. Dobry wybór dla osób sypiających na plecach lub na boku.

Poduszki z wsadem syntetycznym

Dość częstym zjawiskiem jest alergia na puch, dlatego można wówczas skorzystać z poduszek z wypełnieniem z włókien syntetycznych. np. granulatu lub anilany. Można je prać w pralce.

Poduszki specjalistyczne

W tym przypadku wypełnienie jest najczęściej wykonane z lateksu albo z pianki. Poduszka piankowa jest zdecydowanie bardziej zbita, przez co idealnie dostosowuje się do kształtu głowy, zapewniając dobre podparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *