Pasym, czyli spokojne wakacje na Mazurach

 

Malownicze widoki, bogactwo przyrody, gładka tafla jezior i liczne rzeki – to wszystko sprawia, że wypoczynek na Mazurach gwarantuje pełen relaks. Mimo tłumu turystów, którzy co roku odwiedzają polską krainę jezior, wciąż istnieją tu miejsca pełne naturalnego spokoju. Jednym z nich jest Pasym – XIV-wieczne miasteczko, którego urok zwabił twórców popularnego serialu „Dom nad rozlewiskiem”.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie noclegi Pasym oferuje turystom,
  • jak wykorzystać pobyt w Pasymiu, aby osiągnąć spokój ducha,
  • co możesz zwiedzić podczas pobytu w mieście.

Pasym to piękne, choć niewielkie miejsce – miasto ma niewiele ponad 15 km² powierzchni i liczy zaledwie 2,5 tys. mieszkańców. Leży w południowej części województwa warmińsko- mazurskiego. Mimo poważnej konkurencji ze strony pobliskiego Olsztyna, Pasym potrafi zachwycić nawet wytrawnych podróżników. Na szczególną uwagę zasługują przyrodnicze walory tego miejsca i bliskość historycznych obiektów, które wpływają na charakterystyczny klimat miasta.

Noclegi na Mazurach? Zatrzymaj się w Osadzie Zamkowej

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła Pasym noclegi oczom internautów ukazują się liczne domki i ośrodki wypoczynkowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Osada Zamkowa. Bez względu na to, czy planujesz samotny wyjazd, czy też spędzasz wakacje w gronie rodziny lub przyjaciół, warto zatrzymać się w tym miejscu na dłużej. Na terenie kompleksu znajdziesz nowoczesne domki pełne różnych udogodnień (jak telewizor, zmywarka czy piekarnik), dzięki czemu Twój pobyt na Mazurach będzie wyjątkowo spokojny i komfortowy. Na terenie Osady Zamkowej znajdują się również udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi i posiadaczy czworonogów. Do dyspozycji wczasowiczów pozostają także prywatna plaża, plac zabaw oraz pomost, na którym można wędkować.

Pasym – najlepsze miejsce na spokojne wakacje na Mazurach

Pasym to wyjątkowo malownicza miejscowość, otoczona sosnowymi lasami i położona nad brzegiem trzech jezior: Gromu, Leleskiego i Kalwy. To ostatnie jest objęte strefą ciszy, przerywaną jedynie kojącymi odgłosami przyrody. Przy sprzyjającej pogodzie jest to prawdziwy raj dla wędkarzy, którzy mogą tu liczyć na spore okazy ryb. Fani żeglugi z pewnością ucieszą się na wieść, że w 2010 roku wybudowano tu drewnianą przystań dla jachtów. Wydeptane leśne ścieżki to zaś dogodne miejsce dla spacerowiczów, którzy docenią błogi spokój tych okolic.

Ciekawą atrakcją Pasymia dla wszystkich, którzy pragną oderwać się od miejskiego zgiełku i poobcować z naturą, jest położona w środku lasu stadnina koni. Na miejscu można wykupić lekcję jazdy konnej – jeśli na wakacje jedziemy z dziećmi, warto szczególnie rozważyć ten pomysł.

Pasym, czyli wypoczynek na Mazurach pełen… historii

Historia tej mazurskiej miejscowości sięga już XIV wieku, gdy te tereny znajdowały się pod wpływami Krzyżaków. Pasym zyskał prawa miejskie w 1386 roku, a jego założycielem był komtur elbląski Zygfryd von Passenheim – od jego nazwiska wzięła się nazwa miasta. Niegdyś w Pasymiu znajdował się zamek krzyżacki, jednak został zniszczony w XVII wieku i ostatecznie rozebrany 200 lat później. Dziś w tym miejscu wznosi się kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1876 roku. Podczas wakacji na Mazurach warto go odwiedzić – chociażby po to, by zachwycić się jego neogotycką architekturą. A po wizycie w świątyni warto udać się do kolejnej – kościoła ewangelicko-augsburskiego z XV wieku, który jest jedną z wizytówek miasta.

Przeczytaj także: Jak znaleźć czas na rozwój pasji?

Podczas pobytu na rynku warto zobaczyć także XIX-wieczny ratusz miejski, wybudowany w stylu klasycystycznym na miejscu spalonej budowli ze średniowiecza. Kolejną atrakcją, a zarazem pozostałością już nieco nowszej historii, jest zabytkowa wodociągowa wieża ciśnień w kształcie kwiatu, obok której mieściła się niegdyś łaźnia miejska. Budowlę wzniesiono w Parku Miejskim w 1911 roku.

Sprawdź także apartamenty i noclegi w innych miejscowościach. Szeroki wybór miejsc przyjaznych turystom znajdziesz na portalu Sun&Snow!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *