Bark jest elementem ręki odpowiedzialnym za jej ruchomość. Jego uraz powoduje szereg dolegliwości, które odbijają się na zaburzeniu funkcjonowania całej ręki – aż po czubki palców. Wykonanie USG stawu barkowego pozwoli lekarzowi na ocenę jego stanu oraz da możliwość dopatrzenia się różnego rodzaju zmian oraz urazów, które mogą odpowiadać za ból lub zmniejszoną ruchomość. Takie badanie – trwające zaledwie 10 minut – może zdecydować o szybkim rozpoczęciu leczenia oraz przywróceniu pełnej sprawności barku.
Wskazania do wykonania badania USG
Badanie USG stawu barkowego zaleca się osobom, które skarżą się na bóle w okolicach stawu lub zauważyły jego ograniczoną ruchomość, a także tym, które posiadają zmiany pourazowe oraz zmiany zwyrodnieniowe.
Takie badanie może zlecić także lekarz lub inny specjalista, który dostrzeże zmniejszenie siły mięśniowej u swojego pacjenta. Na badanie USG można zgłosić się samemu, aby sprawdzić stan stawu barkowego i w razie konieczności udać się na wizytę do specjalisty. Najczęściej jednak badanie to zlecane jest przez lekarza, który posiada komplet informacji dotyczących dolegliwości danego pacjenta bądź sam zauważył objawy, przy występowaniu których badanie ultrasonograficzne jest konieczne.
Co może wykazać badanie USG
Podstawowym zadaniem USG stawu barkowego jest ocena ścięgien, więzadeł i mięśni w obrębie barku. Sprawdzany jest również obrzęk okołościęgnisty, a także elementy chrzęstno-kostne.
Specjalista przeprowadzający badanie dokładnie sprawdza stan barku, wszystkie kości, mięśnie, ścięgna i więzadła, które wchodzą w jego budowę oraz określa ogólną kondycję stawu barkowego.
Podczas badania ultrasonograficznego można wykryć wszelkie zmiany, które wystąpiły w stawie. Mogą to być różnego rodzaju urazy mechaniczne, takie jak skręcenia, złamania czy wybicia, ale także mniej widoczne i rzadziej występujące schorzenia.
Osoba przeprowadzająca badanie – po jego wykonaniu – daje pacjentowi wydruk wraz z opisem, który warto przedłożyć swojemu lekarzowi rodzinnemu lub prowadzącemu specjaliście, tak aby móc rozpocząć konieczny proces leczenia lub rehabilitację mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości oraz zwiększenie siły mięśniowej barku.
Nie warto zwlekać z wykonaniem badania
Zdarza się, iż ulegamy urazom barku, a także innych części ciała. Bywa, iż osoba, która doznała urazu, nie udaje się do lekarza twierdząc, że ból z czasem sam minie i w gruncie rzeczy nie stało się nic poważnego. Takie postępowanie może jednak doprowadzić do wielu powikłań.
Nieleczone urazy mogą z każdym dniem się pogłębiać i późniejsze doprowadzenie barku do wcześniejszej funkcjonalności może okazać się niezwykle trudne oraz bardzo czaso- i pracochłonne. Dlatego też nie warto zwlekać z wykonywaniem jakichkolwiek badań, a szczególnie tych, które dotyczą stawów. W przypadku zlekceważenia objawów świadczących o urazie barku lub innym rodzaju schorzenia mogą nastąpić różne powikłania, które odbiją się na funkcjonowaniu całej ręki.
Ażeby badanie było miarodajne i pozwoliło specjaliście podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia danej dolegliwości, musi zostać wykonane profesjonalnie. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze medycznej z wykorzystaniem najnowszych urządzeń, które zapisują rzeczywisty obraz w wysokiej jakości, a także oczekujesz rzetelnego opisu oraz konsultacji ze specjalistą – wybierz sprawdzoną placówkę, w której wykonasz badanie ultrasonograficzne.
W Warszawie badania takie realizuje – między innymi – Gabinet USG w Prywatnej Przychodni Lekarskiej. Tu USG barku oraz inne zlecone badania przeprowadzane są rzetelnie i dokładnie – zawsze pod okiem lekarzy specjalistów, którzy nakreślają wytyczne dotyczące sposobu prowadzenia leczenia danego urazu lub schorzenia.