Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które charakteryzuje się podniesieniem skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego. Osoby z wysokim nadciśnieniem powinny być pod stałą kontrolą lekarza specjalisty. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie leczenia farmaceutycznego, u wielu osób jednak zmiana stylu życia sprawia, że ciśnienie wraca do normy.

Jak obniżyć ciśnienie?

Unikaj soli. Nadmiar soli sprawia, że organizm zaczyna wiązać więcej wody, przez co w tętnicach zwiększa się ciśnienie. Badania pokazują, że zmniejszenie ilości soli ma wpływ na obniżenie ciśnienia. Osoby chorujące na nadciśnienie nie powinny spożywać więcej niż 3g soli dziennie. To niewiele, ale warto pamiętać o tym, że sól znajduje się w wielu produktach, które kupujemy. Osoby z nadciśnieniem powinny szczególnie uważnie czytać wszystkie etykiety wybieranych produktów.

Zrzuć nadmiar kilogramów. Ciśnienie spada wraz z wagą – może się okazać, że u osoby, która miała nadwagę, po zrzuceniu nadmiaru kilogramów ciśnienie wróci do normy. Dlaczego tak się dzieje? U osób z nadwagą lub otyłością stwierdza się zbyt duże ilości cholesterolu. Cholesterol osadza się na ściankach naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym przestrzeń przepływu krwi. To sprawia, że ciśnienie wzrasta. Przy racjonalnym odchudzaniu i regularnych ćwiczeniach można pozbyć się nadmiaru cholesterolu, a tym samym przywrócić prawidłowe ciśnienie. Jak zdrowo schudnąć? Przede wszystkim warto wprowadzić do diety dużo zdrowego tłuszczu i w miarę możliwości wyeliminować ten zły. Należy jak najczęściej sięgać po produkty bogate w kwasy omega3 (m.in. tłuste ryby, siemię lniane), warzywa, owoce, chude mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe (chleb, makarony). Warto wyeliminować z diety produkty przetworzone (fast foody, gotowe obiady, słodkości), gazowane napoje, chipsy i alkohol. Dieta w połączeniu z ćwiczeniami spalającymi tłuszcz (cardio, np. bieganie czy jazda na rowerku stacjonarnym) przyniesie najlepsze efekty.

Zwiększ ilość potasu w diecie. Jeśli dostarczasz narządom zbyt mało potasu, organizm dostaje sygnał, by zacząć go magazynować w ciele. Efektem ubocznym zatrzymywania potasu jest też zatrzymywanie sodu, który zwiększa ciśnienie krwi. Rozwiązaniem może być dieta bogata w potas. Badania pokazują, że odpowiednia dawka potasu pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, utrzymując je w prawidłowej granicy. Gdzie szukać potasu? Najwięcej tego pierwiastka znajdziesz w: bananach, pomidorach (sok pomidorowy), suszonych morelach i awokado.

Jedz czosnek. Czosnek wykazuje działanie antybakteryjne i z tego jest znany najbardziej, ale warto wiedzieć, że to nie jedyne zastosowanie tego naturalnego antybiotyku. Czosnek pozytywnie wpływa na zmniejszanie blaszek miażdżycowych osadzających się na ściankach naczyń krwionośnych, dzięki czemu chroni przed miażdżycą i zawałem. Dodatkowo czosnek obniża ciśnienie krwi nawet o 7-10%! Ponadto zawiera dużo antyoksydantów, chroniących organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego.

Zrezygnuj z palenia papierosów. Palenie niekorzystnie wpływa na zwiększenie poziomu złego cholesterolu kosztem dobrego, co może prowadzić do powstania miażdżycy. Palacze bardzo często zmagają się również z nadciśnieniem tętniczym na skutek zmniejszenia naczyń krwionośnych. Jeśli jesteś zestresowany, zamiast palić zacznij uprawiać sport, który sprawia ci przyjemność. Regularna aktywność fizyczna sprzyja utracie wagi i wyrównaniu ciśnienia tętniczego, a także zwiększa wydolność serca.

Jak mierzyć ciśnienie?

Osoby ze stwierdzonym nadciśnieniem tętniczym powinny regularnie kontrolować poziom ciśnienia. W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się ciśnieniomierze elektroniczne, które zawierają dodatkowe funkcje ułatwiające mierzenie ciśnienia. Ciśnieniomierz OMRON M2 ma wbudowaną kontrolkę, która informuje, czy mankiet urządzenia został założony prawidłowo. Ponadto ciśnieniomierz elektroniczny OMRON M2 nie przeprowadzi badania, gdy powstaną zakłócenia, np. gdy pacjent zacznie poruszać ręką. Dzięki temu zyskujemy pewność, że badanie zostało przeprowadzone w sposób profesjonalny nawet w warunkach domowych, a jego wyniki są wiarygodne.

Ciśnieniomierz elektroniczny OMRON HBP-1300 zawiera funkcję wykrywania arytmii serca. Osoby z nadciśnieniem powinny być szczególnie uczulone na wszelkie niepokojące objawy związane z układem sercowo-naczyniowym. Jeśli ciśnieniomierz wykryje nieprawidłową pracę serca, zgłoś się do kardiologa jak najszybciej.

Osobom, które nie przepadają za ciśnieniomierzami elektronicznymi z naramiennymi mankietami poleca się ciśnieniomierze nadgarstkowe. Mankiet ciśnieniomierza OMRON RS6 zawiera technologię IntelliSense, dzięki której urządzenie pompuje właściwą ilość powietrza w mankiecie. Ciśnieniomierz elektroniczny zapisuje w pamięci łącznie 90 pomiarów, a dołączone baterie wystarczą na wykonanie 300 pomiarów ciśnienia.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy OMRON RS1 jest wyjątkowo lekki (łączna waga urządzenia to około 100 g), dzięki czemu osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą go zawsze zabierać ze sobą. Badanie należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy dziennie, jeśli więc często podróżujesz lub spędzasz całe dnie poza domem, warto zainwestować w ciśnieniomierz nadgarstkowy, który nie zajmuje dużo miejsca i jest poręczny.

Błędy popełnianie przy badaniu ciśnienia

Zły rozmiar mankietu uniemożliwia zmierzenie ciśnienia. Przy zakupie ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje różne rozmiary mankietów. Dobrze jest też wcześniej przetestować urządzenie i sprawdzić, czy kontrolka na ciśnieniomierzu pali się na zielono (co oznacza, że mankiet dobrze leży i swobodnie pompuje powietrze). Ciśnieniomierz OMRON HBP-100 można połączyć z pięcioma różnymi mankietami, których rozmiary wahają się od 12 do 50 centymetrów, dzięki czemu każdy może dobrać mankiet do indywidualnych potrzeb.

Mierzenie ciśnienia w ubraniu – do prawidłowego pomiaru ciśnienia należy zdjąć bluzkę (jeśli jest zbyt obcisła) lub podsunąć rękaw do góry tak, by przedramię było całkowicie odkryte. Mankiet należy umieścić około trzy centymetry nad zgięciem łokciowym, bezpośrednio na skórze, nie na ubraniu. Tylko wtedy mamy pewność, że materiały nie będą zakłócały badania ciśnienia.

Zbyt szybkie wypuszczanie powietrza z mankietu prowadzi do zmiany wyniku – ciśnienie skurczowe na ekranie może być niższe niż w rzeczywistości, a rozkurczowe – wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *