Do szczęścia potrzebny nam jest kontakt z naturą. Od tego, jak długi czas spędzamy wśród przyrody, zależy nasz dobrostan psychiczny. W naturze wszystko jest proste i w swej prostocie doskonałe. Prawa nią rządzące i zwyczaje panujące wśród zwierząt nigdy nie były i nie są oparte na złych emocjach takich jak złość, nienawiść czy zazdrość. Dlatego też od małego powinniśmy czerpać z niej i uczyć się spokoju i mądrości wypracowanej przez miliony lat przez przyrodę.
Żyjemy otoczeni ścianami z betonu i szkła. Większość czasu spędzamy w pracy a nasze pociechy w szkole, na zajęciach dodatkowych i w domu przed ekranem telewizora, komputera lub telefonu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że odcięcie od mądrości natury, naturalnego światła czy świeżego powietrza i pogrążenie się w nieustających pośpiechu i zdobyczach techniki oddalają nas i nasze dzieci od esencji życia i wrzucają w rzeczywistość rodem z Matrixa. A przecież tak niewiele trzeba by odzyskać równowagę i przypomnieć sobie o tym, co w życiu najważniejsze, odróżnić oczekiwania innych od własnych pragnień, odzyskać kontakt ze sobą, z naturą i światem.
Istnieje teoria, że większość dysfunkcji rozwojowych w sferze psychosomatycznej, takich jak ADHD, alergie, skłonność do nadwagi, depresji itd. ma swe źródła w bardzo ograniczonym lub zupełnym braku kontaktu dzieci z przyrodą.
Co więc mają robić współczesne dzieci i młodzież, skazane na bezruch, przestrzeń miasta, uwikłane w multimedia? Okazuje się, że młodzi ludzie stosunkowo szybko odnajdują w sobie potrzebę kontaktu z naturą, naturalnym ruchem i przygodą. Trzeba tylko przywrócić im możliwość kontaktu ze światem roślin i zwierząt: w lesie, na łące, nad brzegiem stawu, na wrzosowisku itd. Wspinając się na drzewa, wąchając kwiaty, tropiąc leśne zwierzęta, słuchając szumu drzew i przeczekując deszcz pod dębem dzieci dostarczają swemu ciału i psychice tego, czego właśnie w tym momencie swego rozwoju najbardziej potrzebują.
A jak kontynuować czerpanie z naturalnego źródła w czasie długich zimowych wieczorów? Kiedy bezpośredni kontakt z matką naturą jest bardzo znikomy. Ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem telewizora lub w cyberprzestrzeni w towarzystwie wirtualnych przyjaciół na rzecz rzeczywistego kontaktu z bliskimi, wspólnych rozmów czy też czytania książek będzie ważnym zadaniem dla uważnych rodziców. Jeżeli dodatkowo, będą to książki nawiązujące do natury, mówiące o niej, odwołujące się do jej piękna i mądrości tym lepiej. Niech budzą w młodym człowieku to co najlepsze, niech prostota i spokój panujące w świecie przyrody inspirują i pomagają mu w codziennym życiu od najmłodszych lat.
Opatrzone zostały mistrzowskimi nagraniami lektorskimi, pięknymi kompozycjami muzycznymi, unikatowymi ilustracjami, jak i stronami do kolorowania. Autor, Michał Zawadka, w swojej premierowej pozycji przedstawia młodemu odbiorcy najcenniejsze relacje z drugim człowiekiem i naturą, opierając się na prastarej mądrości przyrody. Za pośrednictwem jej piękna, przedstawionego w zabawny, miły sposób autor prezentuje w swoich wierszach ponad 460 faktów z encyklopedycznej wiedzy, opisując świat zwierząt małych i dużych, znanych i lubianych. Morały bajek uczą dzieci przyjaźni, szacunku, umiaru, tolerancji, troski, roztropności, umiejętności dostrzegania i miłości do otaczającego nas świata. „Mądrość z Natury” to także swoistego rodzaju manifest ochrony zwierząt, mający na celu kreowanie w młodym człowieku podświadome dbanie o piękno natury, aby w przyszłych latach nasza planeta miała szansę dzielić się swoją mądrością z następnymi pokoleniami. W nagraniu bajek udział biorą: Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk, Robert Janowski, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr, Cezary Pazura.
Cena 39,90 zł
Autor: Michał Zawadka
Ilustracje: Tomasz Soin
Wydawnictwo: Mind&Dream