Kosmetyki do kąpieli dla dzieci – jak wybrać odpowiednie?

Wybór kosmetyków dla dzieci może okazać się dość problematyczny. Produkty przeznaczone dla najmłodszych muszą bowiem spełniać  szereg wymagań. Tylko dzięki temu zyskamy pewność, że nie zaszkodzą delikatnej skórze naszego dziecka. Na co zatem zwrócić uwagę i po jakie produkty warto sięgać? Odpowiadamy w tym artykule.

Kosmetyki dla niemowlaka

Wybierając kosmetyki do kąpieli dla najmłodszych, należy zwrócić uwagę na skład. Im krótszy, tym lepszy. Liczba składników może mieć wpływ na to, jak produkt będzie tolerowany przez wrażliwą skórę niemowląt. Czytanie składu powinno wejść w nasz nawyk. Sprawdzajmy, czy nie ma w nim konserwantów i czy substancji zapachowych. Stawiajmy przede wszystkim na produkty oparte na składnikach pochodzenia naturalnego. Aby uzyskać stuprocentową pewność, że kosmetyk będzie bezpieczny dla skóry dziecka, wybierajmy produkty z atestami i certyfikatami potwierdzającymi ich działanie. Ośrodki badawcze i towarzystwa naukowe wystawiają swoje pozytywne opinie jedynie tym kosmetykom, które przeszły rygorystyczne i dokładne testy laboratoryjne. 

Bezpieczne kosmetyki dla dzieci

Które kosmetyki dla dzieci najlepiej sprawdzą się w codziennej pielęgnacji delikatnej skóry?

  • mydełka – nie mają zapachu, nadają się zarówno do mycia skóry, jak i włosów dziecka;
  • płyny, emulsje i żele do kąpieli – mają różne konsystencje; mogą mieć właściwości natłuszczające, dlatego nie nadają się do mycia włosów; 
  • oliwka – nie służy do mycia skóry, ale dodaje się ją do wody, aby ją zmiękczyć; w zależności od składu może poza natłuszczaniem skóry łagodzić podrażnienia i zabijać bakterie; to bardzo wydajne kosmetyki, zwykle wystarczy niewielka ilość do uzyskania efektu;
  • emolienty – zawierają substancje zmiękczające i natłuszczające skórę; chronią przed wysuszeniem i pozwalają utrzymać naturalną barierę ochronną. 

Kosmetyki hipoalergiczne

Skóra dziecka jest skłonna do podrażnień. Kosmetykami, które bezpiecznie działają nawet na wrażliwą skórę, są te hipoalergiczne. Kierowane są głównie do osób cierpiących na alergie. Krótkie, bezpieczne składy pozbawione intensywnych substancji zapachowych, a oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, nie wywołują reakcji alergicznych. Kosmetyki dla dzieci również powinny mieć takie działanie. Dlatego nawet wtedy, gdy nasze dziecko nie ma wykazanej alergii, warto sięgać po produkty hipoalergiczne. Testy, którym poddawane są kosmetyki o właściwościach hipoalergicznych, są bardzo zaawansowane i przechodzą je jedynie te środki, które mają całkowicie bezpieczne działanie. Sięgając po nie, możemy być pewni, że skóra dziecka nie będzie po nich podrażniona.

Dziecko - kosmetyki do kąpieli

Kosmetyki do kąpieli dla dziecka

A co za starszymi dziećmi? Niektóre niechętnie podchodzą do kąpieli. Dlatego przy wybieraniu kosmetyków do kąpieli warto zastanowić się nie tylko nad tym, czy produkt będzie bezpieczny dla skóry dziecka. Wśród kosmetyków z łagodnym składem, przystosowanym do pielęgnacji wymagającej skóry najmłodszych, znajdziemy również te o dodatkowych właściwościach. Dziecko z pewnością z większym entuzjazmem podejdzie do kąpieli w płynie o przyjemnym zapachu czy wytwarzającym kolorową pianę. Zestawy inspirowane ulubionymi postaciami z bajek, w finezyjnych opakowaniach świetnie sprawdzają się w zachęcaniu dziecka do kąpieli. Te kosmetyki do kąpieli dla dzieci nie tylko pielęgnują i nawilżają skórę, ale sprawiają, że mycie się niesie za sobą same pozytywne skojarzenia u najmłodszych.

Dodatki do kąpieli 

Kosmetyki do kąpieli dla dzieci to także te produkty, których właściwości mogą zaskoczyć zarówno rodziców, jak i ich pociechy. To między innymi galaretki do kąpieli, które nie tylko pięknie pachną, ale i wytwarzają kolorową pianę. Musujące kule do kąpieli zawierają olejki eteryczne i substancje pielęgnujące delikatną skórę dziecka. Zabarwiona woda może przekonać nasze dziecko do kąpieli. Pudrowe, musujące kostki w różnych kształtach, które tworzą pianę o owocowych zapachach to kolejny, ciekawy produkt łączący kąpiel z zabawą. W nauce samodzielnego mycia się może pomóc dziecku gąbka w kształcie ulubionego bohatera z bajki. 

Kosmetyki do kąpieli dla dzieci – jak wybrać odpowiednie

W wyborze produktów do kąpieli dla dzieci kierujmy się przede wszystkim ich składem. Bezpieczne działanie kosmetyków potwierdzają testy i badania wykonywane przez specjalne ośrodki. Doskonale sprawdzają się też produkty hipoalergiczne, które nie podrażniają delikatnej skóry. Dla starszego dziecka świetne będą kosmetyki do kąpieli wytwarzające pianę czy barwiące wodę – dzięki temu kąpiel będzie kojarzyć im się z zabawą. Od czasu do czasu możemy skorzystać również z innych, ciekawych produktów, na przykład galaretek do kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *