Kardiologia dziecięca w Warszawie

Kardiologia dziecięca w Warszawie

Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz chorobami serca i układu naczyniowego. Kardiolog dziecięcy to specjalista od schorzeń serca najmłodszych pacjentów. Warto wiedzieć, z jakimi objawami i chorobami należy zgłosić się na wizytę do lekarza specjalisty, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie dziecka.

Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz chorobami serca i układu naczyniowego. Kardiolog dziecięcy to specjalista od schorzeń serca najmłodszych pacjentów. Warto wiedzieć, z jakimi objawami i chorobami należy zgłosić się na wizytę do lekarza specjalisty, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie dziecka.

Najczęściej występujące choroby serca u dzieci

Każdy kardiolog dziecięcy w Warszawie ma do czynienia przede wszystkim z wadami wrodzonymi serca u swoich pacjentów, które należą do najczęściej występujących wad wrodzonych oraz do najczęstszych przyczyn śmierci wśród niemowląt. Wady serca niemalże dwukrotnie częściej występują u wcześniaków niż u noworodków urodzonych w prawidłowym terminie, dlatego też rodzice tych dzieci powinni zwrócić szczególną uwagę na stan ich zdrowia. Wczesne rozpoznanie problemów kardiologicznych u dzieci ma bardzo duże znaczenie dla szans na pełne wyleczenie.

Do najczęściej diagnozowanych wad serca u dzieci należą: ubytek przegrody międzykomorowej oraz ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. W niemalże 40 % ubytki tego rodzaju zamykają się samoistnie, jednak w pozostałych przypadkach wymagana jest interwencja kardiologa dziecięcego i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Do często diagnozowanych wad należą także zespół cieśni aorty, zwężenie odpływu prawej komory serca, przerost jednej komory, nieprawidłowe przemieszczenie aorty oraz zespół Fallota.

Wady serca u dzieci ujawniają się zarówno w pierwszych latach życia, jak i w wieku wczesno szkolnym. W dużej mierze zależy to od wielkości ubytków oraz ich charakteru. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów warto zgłosić dziecko na wizytę u kardiologa, który wykona niezbędne badania diagnostyczne.

Z jakimi objawami do kardiologa dziecięcego?

Jednym z objawów, których pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować, są szmery w sercu dziecka. Jeżeli szmery są słyszalne podczas rutynowego badania stetoskopem, zawsze należy udać się do kardiologa dziecięcego, który pomoże ustalić, czy mają one charakter „niewinny”, to znaczy nie są związane z żadną chorobą, czy też są symptomem choroby serca. Powodem do niepokoju rodziców może być przyspieszony lub nieregularny oddech dziecka, zwłaszcza jeżeli występuje on jednocześnie z przyspieszonym biciem serca. Ważnym objawem jest także zbyt obfite pocenie się dziecka podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie posiłku, a także zasinienie ust, palców i dłoni, zwłaszcza jeżeli nasila się ono podczas płaczu. Objawy tego rodzaju mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca lub problemach z krążeniem. Ważnym symptomem mogą okazać się omdlenia, zasłabnięcia i zawroty głowy, a także zbyt szybkie męczenie się i uczucie kołotanie serca, zwłaszcza u starszych dzieci.

Kardiologia dziecięca: najważniejsze badania

Jednym z najważniejszych badań zalecanych przez kardiologów dziecięcych w Warszawie jest echokardiografia, czyli echo serca. Badanie to pozwala wykryć wiele wad serca, zarówno tych związanych z budową serca jak i krążeniem krwi. Innym ważnym badaniem jest EKG oraz zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, a także USG i pomiar pulsoksymetryczny, podczas którego ocenia się poziom natlenienia krwi.

Kardiologia dziecięca to ważna dziedzina medycyny. Warto powierzyć zdrowie dziecka w ręce lekarzy specjalistów ze Specjalistycznego Centrum Medycznego ADAD w Warszawie, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *