Jesień i zima z AZS – jak sobie radzić?

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, którego objawy nasilają się głównie jesienią i zimą. Jak traktować skórę atopową w tym trudnym dla niej okresie, radzi dr n. med. dermatolog Maciej Krajewski, specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Geneza AZS

AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) to przewlekła choroba skóry o charakterze immunologicznym. Choroba ta uwarunkowana jest genetycznie, a pierwsze jej objawy mogą być widoczne już na kilka miesięcy od narodzin. Niekiedy ujawnia się dopiero pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Szacuje się, że skórę atopową posiada od 5 do 25% osób.

Za genetycznym uwarunkowaniem atopowego zapalenia skóry stoi dziedziczony gen atopii, który wzmaga u nosiciela skłonności do alergii. Według niektórych badań waga ciała przy narodzinach wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia AZS (im większa waga urodzeniowa tym ryzyko schorzenia wzrasta). Kolejnym uwarunkowaniem może być́ rodzaj przyjmowanego przez dzieci mleka – największe zagrożenie posiadania schorzenia stanowi mleko krowie. Płeć ma również duże znaczenie w przebiegu i występowaniu choroby. Statystycznie AZS częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, natomiast to panowie muszą liczyć się z cięższym jego przebiegiem.

AZS objawy

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Głównym objawem AZS jest ogólna suchość skóry. Często schorzenie zaczyna się od występowania swędzących, rumieniowo wysiękowych zmian skórnych. Na wysuszonych partiach skóry mogą pojawiać się swędzące grudki o czerwonym zabarwieniu. Wszelkie występujące zmiany z reguły obejmują większą część naskórka. Zmiany skórne mogą miejscami pękać, co prowadzi do ran i zakażeń. W efekcie nieestetyczne zmiany bywają bardzo bolesne.

Zdaniem eksperta – dr. n.med Macieja Krajewskiego – jesienią objawy ASZ nasilają się, głównie z uwagi na zmianę pogody oraz stylu życia:

Wiemy, że promieniowanie UV łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry, dlatego zmniejszenie ilości naturalnego światła jesienią i zwiększenie ilości czasu spędzanego w zamkniętych pomieszczeniach ze sztucznym ogrzewaniem mogą zaostrzać objawy AZS. Zwykle jesienią rozpoczynamy intensywny czas nauki i pracy, zwiększa się nasz poziom stresu. Z badań wiemy, że właśnie stres u osób z AZS bywa czynnikiem obciążającym chorych i zaostrzającym objawy choroby. Ze względu na specyficzne uwarunkowania genetyczne chorych, które dotyczą zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego i nerwowego.

Jak sobie radzić?

Nie mamy wpływu na nadejście jesiennych dni, natomiast możemy czynnie wpływać na stan naszej skóry poprzez odpowiednią pielęgnację. Skórę atopową cechuje głównie przesuszenie, co wynika z gorszego utrzymania poziomu wody w naskórku. Skóra sucha narażona jest między innymi na szkodliwe działanie mikroorganizmów, substancji drażniących czy alergenów. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii jest zadbanie o jej optymalne nawilżenie. Skóra atopowa wymaga uważnej pielęgnacji, najlepiej pod okiem doświadczonego lekarza dermatologa. Nie warto porywać się na samodzielny wybór medykamentów, dlatego warto konsultować swoje leczenie ze specjalistą. Najważniejszymi w walce z atopowym zapaleniem skóry są kosmetyki natłuszczające, tzw. emolienty, działające okluzyjnie. Systematyczne stosowanie takich kosmetyków, znacznie zwiększa ich

efektywność, a ich działanie szacuje się na ok. 4 godzin od użycia. By uniknąć podrażnień, bólu i innych komplikacji, aplikację produktu należy powtórzyć zaraz po jego wchłonięciu.

Na przebieg choroby ma także stosowana przez pacjentów dieta. Przy AZS należy unikać produktów mogących wywoływać objawy alergii, takich jak: orzechy, produkty mleczne, cytrusy czy soja. W procesie walki ze schorzeniami skóry ważne jest przebadanie się w kierunku alergii, by unikać tego, co nam nie służy.

8 zasad pielęgnacji dla osób ze skórą atopową:

  1. Długie kąpiele w wannie zastąp prysznicem.
  2. Stosuj specjalne kosmetyki do mycia, posiadające substancje ochronne.
  3. Po każdym myciu zadbaj o natłuszczenie i nawilżenie skóry.
  4. Raz na siedem dni bierz kąpiel w osolonej wodzie.
  5. Do prania używaj specjalnych detergentów przeciwalergicznych, by zminimalizować podrażnienia.
  6. Wzbogać swoją dietę o probiotyki wzmacniające układ pokarmowy.
  7. Stosuj odpowiednio dobrane przez dermatologa kosmetyki, zarówno te pielęgnacyjne, jak i kolorowe.
  8. Naświetlaj skórę promieniami UV.

Jak naświetlać skórę w okresie zmniejszonego wystawienia na promienie słoneczne? Lekarz dermatolog dr. n.med Maciej Krajewski radzi:

– Bardzo dobre efekty przynosi zastosowanie nowoczesnych metod światłolecznictwa głównie UVA i UVB311. Pozwala zazwyczaj na dużą redukcję zapalnych zmian skórnych. Zastosowanie naświetlań lampami wpływa także na zmniejszenie intensywności świądu, co podnosi komfort życia pacjentów.

Nie ma jednego leku, który powstrzymałby atopowe zapalenie skóry. Natomiast dzięki współczesnej medycynie możliwe jest łagodzenie występujących objawów. Profilaktyczne działania pielęgnacyjne oraz odpowiedni styl życia pomagają zapanować nad objawami choroby, dlatego warto pamiętać o ich świadomym zapobieganiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *