Jakie zaburzenia hormonalne występują u dzieci?

Jakie zaburzenia hormonalne występują u dzieci?

Z chorobami hormonalnymi wiąże się wiele mitów i przesądów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Zaburzenia produkcji hormonów u dzieci wiąże się często z brakiem akceptacji wśród rówieśników. Dlatego istotne jest, by odpowiednio wcześnie wykryć choroby i rozpocząć leczenie, które pomoże dziecku w przyszłości wkroczyć w dorosłość. Zatem jakie choroby hormonalne mogą wystąpić u dzieci?

Nadczynność tarczycy

Problemy z tarczycą dotyczą niewielkiej części społeczeństwa. Wiążą się one ze złą pracą hormonów tarczycy. W przypadku dzieci często spowodowane jest to wadą wrodzoną, rzadziej choroba jest nabyta. Jako wada wrodzona nadczynność spowodowana jest chorobą Gravesa i Basedowa, guzkami lub zapaleniem tarczycy, nadmierną produkcją hormonów, nadwyżką jodu w organizmie. Natomiast przyczynami nabytej nadczynności tarczycy – która jednak występuje bardzo rzadko – mogą być gruczolaki przysadki lub oporność tkanek na hormony. Nadczynność tarczycy leczy się farmakologicznie lub operacyjnie. U dzieci może objawiać się:

 • nadpobudliwością ruchową,
 • zaburzeniami snu,
 • pogorszeniem koncentracji,
 • wypadaniem włosów,
 • wysypką,
 • zaczerwienionymi oczami,
 • wytrzeszczem oczu,
 • przyspieszonym biciem serca,
 • biegunką.

Niedoczynność tarczycy

W przeciwieństwie do nadczynności tarczycy niedoczynność objawia się:

 • sennością,
 • zaparciami,
 • słabym łaknieniem,
 • suchością skóry,
 • zahamowaniem wzrostu,
 • wypadaniem włosów,
 • otyłością.

Najczęstszą przyczyną występowania niedoczynności tarczycy u dzieci jest niedobór jodu w organizmie. Wtedy leczenie jest proste i nieskomplikowane – polega jedynie na podawaniu jodu w czystej postaci. Ale niedoczynność może być też spowodowana wadami wrodzonymi i różnymi zaburzeniami pracy tarczycy.

Niski lub nadmierny wzrost

Zaburzenia wzrostu związane są często z nadmiarem lub niedoborem hormonu wzrostu. Jednak w przypadku niskorosłości najczęstszą przyczyną są zaburzenia pokarmowe, które dotyczą przeważnie dzieci z rodzin biednych lub patologicznych. Zaburzeniom hormonalnym towarzyszą takie objawy jak: nieproporcjonalne wielkości poszczególnych części ciała, problemy z krążeniem, ospałość i zmęczenie czy problemy skórne. Jednak zaburzenia wzrostu mogą być jedynie etapem w rozwoju dziecka. Do czasu osiągnięcia przez niego dorosłości organizm może się ustabilizować i osiągnąć normalne rozmiary. Mimo to każde niepokojące objawy należy skonsultować z endokrynologiem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie – najczęściej polegające na przyjmowaniu leków hormonalnych.

Zaburzenia dojrzewania płciowego

Jeśli dziecko przedwcześnie lub zbyt późno dojrzewa, to także przyczyną są zaburzenia hormonalne. U dziewcząt problem stanowi produkcja progesteronu, a u chłopców – testosteronu. Natomiast przyczyny zaburzeń leżą w nadnerczach i przysadce mózgowej. Wizyta u lekarza będzie konieczna, jeśli dziecko zacznie dojrzewać przed 8. rokiem życia w przypadku dziewczynek i 9. – w przypadku chłopców. Objawiać się ono będzie pojawieniem owłosienia łonowego, powiększeniem jąder, zmianami łojotokowymi skóry. Do lekarza należy się też udać, jeśli dojrzewanie płciowe jest opóźnione, a więc oznaki dojrzewania nie pojawiły się do 13 (u dziewcząt) i 14 roku życia (u chłopców). Nieprawidłowości dojrzewania płciowego przebiegają przeważnie dość łagodnie i nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Jednak każde objawy należy zgłosić lekarzowi rodzinnemu, który skieruje dziecko do endokrynologa, który może przepisać odpowiednią terapię hormonalną.

Odpowiedni lekarz to podstawa w skutecznym leczeniu każdego zaburzenia hormonlanego u dziecka. Dlatego warto udać się do takiego endokrynologa, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Jednym z najchętniej odwiedzanych jest endokrynolog z Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel w Warszawie. O jego pełnej ofercie można dowiedzieć się na stronie: http://medintel.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *