Jednym z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy samochodem jest odczuwanie pełnego komfortu przez osobę kierującą autem. Każdy kierowca siadając za kierownicą swojego samochodu powinien czuć się dobrze – i to zarówno pod względem psychofizycznym (na co wpływ ma zmęczenie, niewyspanie, ból czy choroba), jak i pod względem wygody jazdy. Na to drugie pojęcie składa się szereg elementów – nie tylko komfort samego auta, ale także ubranie i ewentualne dodatki kierowcy. Szczególne znaczenie mają tu okulary, które w bardzo dużym procencie odpowiadają za styl i bezpieczeństwo jazdy.
Okulary dla kierowców nie mogą ograniczać widzenia (dlatego muszą być ściśle dostosowane do określonej wady wzroku), a dodatkowo powinny charakteryzować się pewnymi cechami, które mają na celu ułatwienie jazdy w każdych warunkach.
Filtry UV
Wszystkie okulary dla kierowców – bez względu czy są to okulary korekcyjne czy jedynie przeciwsłoneczne – powinny posiadać odpowiednie zaciemnienie oraz filtry UV, które zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Nie warto kupować tanich okularów z barwionymi soczewkami, gdyż – w odróżnieniu od tych profesjonalnych – mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Wybierając okulary z filtrem UV należy zwracać uwagę na jego wysokość – najbardziej odpowiedni będzie filtr 400, który chroni przed niemal każdym rodzajem promieniowania. Warto także pamiętać o stopniu zaciemnienia szkieł (występującym w skali od 0 do 4) – okulary dla kierowców powinny posiadać maksymalnie drugi lub trzeci stopień.
Powłoka antyrefleksyjna
Obowiązkowym elementem okularów dla kierowców powinna być powłoka antyrefleksyjna. Jej rola jest nie do przecenienia – nie dopuszcza ona do odbijania światła w soczewkach, co sprawia, iż widziany obraz jest wyraźny, wyostrzony i w odpowiednim kontraście.
Polaryzacja w okularach dla kierowców
Wybierając odpowiednie okulary dla kierowców należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one powłokę polaryzacyjną. Co to oznacza w praktyce? Otóż wiele osób myśli, iż powłoka polaryzacyjna jest tożsama z powłoką antyrefleksyjną. Nic bardziej mylnego. Powłoka polaryzacyjna także zapewnia wysoki komfort jazdy, ale jej działanie polega na tym, iż minimalizuje ona refleksy świetlne powstające na szybie bądź asfalcie. Dzięki temu kierowca posiada lepszą widoczność barw i jest chroniony przed promieniowaniem UVA i UVB. Większość optyków zaleca kierowcom soczewki z powłoką polaryzacyjną w kolorze szarym – barwa ta nie powoduje zniekształcenia kolorów i zapewnia stonowany obraz.
Blue Blocker – dodatkowa ochrona wzroku kierowcy nocą
W wielu przypadkach nie ma możliwości wybrania najbardziej odpowiedniej pory do jazdy, więc kierowanie autem w nocy lub podczas ciężkich warunków atmosferycznych nie należy do rzadkości. Doskonale wiedzą o tym zawodowi kierowcy, którzy bez względu na porę muszą pokonywać kolejne kilometry. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w specjalne okulary dla kierowców do jazdy nocą, które charakteryzują się obecnością powłoki blue blocker. Powłoka tego typu posiada żółte zabarwienie (co rozjaśnia widziany obraz), a dodatkowo likwiduje refleksy świetlne i zapewnia większy kontrast oraz przejrzystość obrazu. Dzięki temu kierowca posiada w nocy lepszą widoczność, a jego wzrok nie ulega szybkiemu zmęczeniu.
Gdzie szukać inspirujących okularów dla kierowców?
Profesjonalne okulary do jazdy samochodem powinny być w wyposażeniu każdego kierowcy – i to nie tylko zawodowego. Kierowanie autem wymaga przede wszystkim dobrej widoczności, gdyż to ona zapewnia bezpieczeństwo jazdy i często decyduje o prawidłowym wykonywaniu manewrów drogowych. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, gdyż dobre okulary, wyposażone w filtry i powłoki, gwarantują komfort podczas prowadzenia auta, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo na drodze.
Infografika poniżej prezentuje opisane powyżej cechy jakie powinny posiadać okulary dla kierowców, wraz z przykładowymi modelami okularów przeciwsłonecznych z powłokami polaryzacyjnymi. Pełna prezentacja okularów dla kierowcy jest dostępna na stronie Kodano Optyk oraz na obrazku poniżej: