Jak znaleźć czas na rozwój pasji?

Trening mindfulness, nowy rytm pracy, strona, przez którą zamawiasz usługę sprzątania. Sprawdź, jak łatwo możesz znaleźć więcej czasu dla siebie każdego dnia.

1. Pracuj z przerwami

Jeśli wydaje Ci się, że doba jest za krótka, bo trudno jest Ci m.in. wyrobić się z obowiązkami w pracy, być może musisz zmienić jej rytm. Twój mózg jest tak zaprogramowany, że potrafi pracować na pełnych obrotach tylko przez określony czas. Dlatego, aby robił to jak najwydajniej, planuj przerwy w ciągu dnia. Co godzinę, półtorej, zrób 10-cio minutową przerwę. Najlepiej odejdź od biurka i przejdź się na spacer. To dodatkowo pobudzi krążenie i w efekcie odżywienie mózgu. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, skup się przez ten czas na lżejszych zadaniach, aby trochę go odciążyć.

2. Zweryfikuj obowiązki domowe

Większość kobiet poświęca na nie zbyt dużo czasu. Zwłaszcza w porównaniu ze swoimi partnerami. Jeśli czujesz, że tak też jest w Twoim przypadku, przynajmniej część z nich przekaż komuś. Stwórz listę obowiązków, najlepiej rozpisaną na tablicy, w której każdy z członków rodziny będzie miał swoje zadania i będzie musiał je na bieżąco odhaczać. Nie bój się też skorzystać z pomocy profesjonalisty. Zwłaszcza do wielogodzinnych zadań, jak mycie okien, sprzątanie ogrodu, wiosennych porządków, warto zatrudnić specjalistę. Sprzątanie mieszkania w Poznaniu i większości dużych miast łatwo zamówisz przez internet. Nie musisz deklarować stałej współpracy. Możesz umawiać się raz na jakiś czas, na określone zadania, jak koszenie trawy.

3. Trenuj mindfulness

Tak naprawdę jego głównym celem jest nauczenie się „być tu i teraz”. Bez natłoku myśli, które ciągle Cię rozpraszają i powodują, że wszystko zajmuje Ci dwa razy więcej czasu niż powinno. Jego pozytywnym efektem ubocznym jest jednak lepsza koncentracja. Dzięki regularnemu ćwiczeniu mindfulness możesz jeszcze lepiej i sprawniej pracować, szybciej czytać książki, itd. Wystarczy, że 5 – 10 minut dziennie poświęcisz na skupianie się na oddechu czy dźwiękach, które słyszysz. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, ściągnij jedną z popularnych aplikacji do medytacji, jak Headspace.

4. Minimum siedem godzin snu

To nie fanaberia czy luksus. Niedobór snu jest dużo groźniejszy dla Twojego zdrowia albo równie groźny co niezdrowa dieta, używki oraz stres. Potwierdzają to wszystkie najnowsze badania. To właśnie on sprawia, że masz problemy z koncentracją lub czujesz się bez energii. Może powodować też zaburzenia hormonalne i zwiększać apetyt. Dlatego staraj się codziennie zapewnić sobie minimum siedem godzin snu, ale nie więcej niż dziewięć. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie możesz sobie na to pozwolić. Będziesz w stanie wszystko wykonywać dużo sprawniej w ciągu dnia, przez co znajdziesz czas na nowe rzeczy, bez konieczności niedosypiania.

5. Umów spotkanie sama ze sobą

Brzmi głupio? Ma jednak zbawienne działanie. W natłoku obowiązków często zapominasz o sobie i swoich potrzebach. Przez to jogę, wymarzony masaż czy nową książkę odkładasz na później, które nigdy nie nadchodzi. Aby wyrwać się z tego błędnego koła, zrób prostą rzecz – planując kolejny dzień lub tydzień, zarezerwuj w kalendarzu czas dla samej siebie. Spotkanie o konkretnej godzinie. Niezależnie od tego, na co je poświęcisz, gdy będzie wpisane w kalendarz, trudniej Ci będzie wmówić sobie, że nie masz na nie czasu.

Przeczytaj także: 5 polecanych hoteli ze strefą SPA w Polanicy-Zdroju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *