Wszyscy doskonale wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest z rozstępami – raz powstałe nie znikną zupełnie. Te we wczesnej fazie możemy zredukować stosując dobry krem na rozstępy, w przypadku starszych blizn niezbędna okazuje się seria zabiegów kosmetycznych, jednak efekty i tak zazwyczaj są dalekie od ideału. Dlatego tak ważą rolę odgrywa profilaktyka – po co martwić się rozstępami, skoro możemy im przeciwdziałać? Jak? Zapraszamy do lektury.
Poznaj przyczynę
Aby zapobieganie rozstępom było skuteczne, warto poznać mechanizm ich powstawania. Niechciane pręgi na skórze tworzą się, kiedy rozciąga się ona bardziej niż pozwala jej na to elastyczność. Przyczyn tego stanu należy szukać wewnątrz organizmu. Za elastyczność skóry odpowiadają produkowane w fibroblastach kolagen i elastyna. Kiedy na skutek działania hormonów (zwłaszcza zbyt wysokiego stężenia kortyzolu) dochodzi do zakłócenia pracy fibroblastów, wytwarzane przez nie włókna kolagenowe są gorszej jakości, dlatego łatwo pękają podczas rozciągania. Ubytek tkanki jest widoczny w postaci czerwonych, świeżych rozstępów. Uszkodzona w wyniku stanu zapalanego tkanka próbuje się regenerować, wytwarzając włókna pomocnicze, ale są one delikatniejsze i gorzej ustrukturyzowane. Kiedy stan zapalny ustępuje, na ciele możemy zaobserwować jasne, perłowe pasma – powstałe blizny to utrwalone rozstępy.
Zadbaj o elastyczność skóry
Przygotowanie skóry do rozciągania to najlepszy sposób na zapobieganie rozstępom. Właściwie odżywiona, nawilżona i elastyczna skóra znacznie lepiej zniesie zmiany wywołane na przykład przez ciążę czy przyrost masy mięśniowej spowodowany treningami. Aby zwiększyć elastyczność skóry i poprawić jej kondycję, stosuj odpowiedni preparat na rozstępy. Najlepiej jeśli wśród jego składników znajdą się: masło shea, peptydy awokado, wosk pszczeli, wąkrotka azjatycka, soja, krzem czy kolagen. Tego typu kosmetyki (np. krem przeciw rozstępom Mustela) stymulują produkcję włókien podtrzymujących skórę, a tym samym zwiększają jej odporność na działanie czynników powodujących tworzenie się rozstępów.
Pamiętaj o zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej
Dobrze skomponowana dieta wpływa nie tylko bezpośrednio na stan skóry, lecz także nie dopuszcza do nagłych skoków wagi, które również przyczyniają się do powstawania rozstępów. Twoja dieta musi zawierać witaminy (A, C, E, witaminy z grupy B) i mikroelementy poprawiająca jakość skóry. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zdrowa dieta powinna być połączona z aktywnością fizyczną – ćwiczenia poprawiają napięcie mięśni i skóry, a więc bezpośrednio wpływają na jej jędrność i elastyczność.
Systematyczność to podstawa
Powyższe działania nie zapewnią oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będziesz działać systematycznie. Codzienna pielęgnacja połączona z regularną aktywnością fizyczną i zdrową dietą przyniosą efekty szybciej niż myślisz i uchronią Cię przed rozstępami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.