Jak zapewnić dzieciom atrakcje podczas podróży samochodem?

Jak zapewnić dzieciom atrakcje podczas podróży samochodem?

Podróż samochodem – zwłaszcza długa – wcale nie musi być męcząca dla rodziców i dzieci. Przygotowania do podróży z dzieckiem należy jednak rozpocząć dość wcześnie. Dobry plan podróży na pewno sprawi, że podróż samochodem będzie dla dziecka dużą atrakcją.

Podróż z niemowlakiem

Jeśli będzie to jego pierwsza podróż, kilka dni przed wyruszeniem w drogą postarajmy się zrobić z maluchem kilka krótkich przejażdżek. Dzięki temu maluch oswoi się zarówno z wnętrzem auta, jak również z przemieszczaniem się. Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ma służyć poprawie ich bezpieczeństwa. Ale z punktu widzenia niemowlaka nie jest to sytuacja komfortowa. Fotelik ogranicza swobodę jego ruchów, jest mu w nim po prostu niewygodnie. W czasie podróży z jazdy w foteliku są niezadowolone nie tylko niemowlęta, ale także starsze dzieci. Stąd też kupując foteli musimy zwrócić uwagę, czy jest on dostosowany do wagi i rozmiarów dziecka. W przypadku niemowląt dobrze sprawdzają się foteliki, które mają pięciopunktowe zapięcie.

Jakie atrakcje dla dzieci przygotować na czas podróży?

Podróżując własnym samochodem, możemy zabrać ze sobą wiele akcesoriów, które umilą dzieciom czas podróży. Dla niemowlaków wystarczą grzechotki, pluszaki i kolorowe książeczki do oglądania. Oczywiście koniecznie trzeba zabrać ulubioną przytulankę malucha. Trochę bardziej wymagająca jest podróż ze starszym dzieckiem, ale także ona może być bardzo przyjemna. Podróż samochodem możemy wykorzystać do nauki znaków drogowych. Z przedszkolakami można wspólnie śpiewać piosenki, recytować wierszyki, można wymyślić mnóstwo gier słownych. Oczywiście warto zabrać ze sobą kilka ulubionych zabawek (nie wyjmujmy ich wszystkich naraz!), książeczek do czytania. Do wspaniałej zabawy w samochodzie wystarczą także własne palce i kilka kolorowych pacynek. Z przedszkolakami możemy też bawić się w różne rodzaju zgadywanki. Czas podróży umilą także gry karciane i planszowe. W przypadku tych ostatnich wybierzmy specjalne gry podróżne. Są one o wiele mniejsze od tradycyjnych gier, są więc idealne do samochodu. Do tego wiele z nich, zwłaszcza tych, które zawierają drobne elementy, ma specjalne przezroczyste osłonki, które zabezpieczają je przed zsunięciem się na podłogą auta. Jeszcze inne to gry magnetyczne idealne na podróż – żaden element gry dzięki magnesom nie ma szansy się zgubić.

Przerwy w podróży

Rozprostowanie nóg jest potrzebne nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Sprawdźmy więc przed podróżą, gdzie na trasie znajdują się parkingi lub stacje benzynowe z dużym parkingiem i placem zabaw dla dzieci. Kilka minut zabawy na pewno pozytywnie wpłynie na nastrój dzieci. Przedszkolaki przestaną co chwilę pytać: kiedy dojedziemy? Jeżeli wybieramy się w bardzo długą podróż, zastanówmy się, czy nie warto je podzielić przynajmniej na dwa etapy. Taka dłuższa przerwa w podróży w przytulnym pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym może przydać się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Wybierzmy miejscowość, która będzie atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dla nas.

Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *