Jak skutecznie walczyć z nietrzymaniem moczu?

Jak skutecznie walczyć z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu, tzw. syndrom NTM, to wstydliwa dolegliwość, która dotyczy nawet połowy populacji. Najczęściej mają z nią do czynienia kobiety, jej występowaniu sprzyja także podeszły wiek oraz niezdrowy tryb życia. Niezależnie od okoliczności i powodów występowania, nietrzymanie moczu jest zawsze tak samo kłopotliwe. Jak skutecznie walczyć z tym problemem?

Przede wszystkim: zdrowy tryb życia

Otyłość i nieprawidłowa dieta to najczęstszy, obok uszkodzeń mięśni miednicy mniejszej, powód występowania nietrzymania moczu. W szczególności osoby starsze, których mięśnie otaczające cewkę moczową nie są już tak silne, mogą być narażone na występowanie tej dolegliwości. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i nie jesteś zbyt aktywny fizycznie, to znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości związanych z niekontrolowanym popuszczaniem moczu. Rozwiązaniem może okazać się zmiana nawyków żywieniowych, przede wszystkim regularne spożywanie posiłków bogatych w błonnik. Należą do nich przede wszystkim nieprzetworzone warzywa i owoce, dobrym źródłem błonnika są także kasze i pełnoziarniste pieczywo oraz makarony. Bardzo ważnym elementem profilaktyki nietrzymania moczu jest także ograniczenie spożywania używek takich jak kawa, mocna herbata i alkohol, a także słodkich napojów gazowanych, które niekorzystnie wpływają na pracę układu moczowego. Dobrym uzupełnieniem zdrowego odżywiania jest także suplement diety Femudar. Dzięki wysokiej zawartości ekstraktów z żurawiny, soi i dyni Femudar pozytywnie wpływa na pracę pęcherza moczowego i pomaga zachować jego dobrą kondycję. Więcej informacji na temat działania suplementu diety można znaleźć na stronie www.femudar.pl.

Aktywny tryb życia i sport

Osoby ze skłonnością do nietrzymania moczu powinny zadbać nie tylko o zdrową dietę, ale także o zrzucenie zbędnych kilogramów. Osłabione brakiem regularnego treningu mięśnie oraz otyłość należą do czynników znacznie zwiększających ryzyko wystąpienia problemów z popuszczaniem moczu. Warto zadbać o kondycję, uprawiając regularnie dyscypliny takie jak spacery, pływanie oraz rekreacyjna jazda na rowerze. Nie należy zapominać, że duże znaczenie ma także codzienna aktywność fizyczna: wchodzenie po schodach, sprzątanie lub zakupy. Te z pozoru proste, ale angażujące różne partie mięśni czynności, efektywnie pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów i walce z problemem nietrzymania moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *