USG wielu osobom kojarzy się z ciążą. Podczas ciąży to badanie jest wykonywane, aby poznać płeć dziecka. Obecnie USG służy również do oglądania innych narządów. Zastanawiasz się w jaki sposób jest robione USG albo do czego wykorzystuje się to badanie? Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do badania.
Co to jest USG?
USG jest to inaczej badanie ultrasonografem, które jest całkowicie nieinwazyjne. Badanie ultrasonografem pozwala na zobaczenie struktur, które znajdują się wewnątrz ciała człowieka. W jaki sposób działa sprzęt do wykonywania USG? Ultrasonograf wykorzystuje zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej od badanych narządów. Taka fala rozchodzi się z różną prędkością w różnych środowiskach, co pozwala na ich identyfikację.
W badaniu USG jamy brzusznej ocenia się strukturę następujących organów wewnętrznych:
- nerek,
- wątroby,
- pęcherzyka żółciowego,
- trzustki, śledziony,
- aorty brzusznej oraz innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej.
Dzięki USG można ustalić przyczynę:
- bólów brzucha, wzdęć,
- zaburzeń czynności wątroby,
- powiększenia narządów wewnętrznych wyczuwanych podczas badania palpacyjnego, przeprowadzanego przez lekarza.
Rodzaje badań USG
USG jest badaniem nieinwazyjnym, dlatego jest wykorzystywane na różnych płaszczyznach. Oto lista najpopularniejszych badań, które są wykonywane przy pomocy ultrasonografu:
- USG jamy brzusznej – badanie wykonywane, aby potwierdzić ciąże lub zidentyfikować przyczynę bólu w podbrzuszu.
- USG genetyczne – jest to przesiewowe badanie prenatalne, które przeprowadza się między 11. a 14. tygodniem ciąży. W trakcie takiego badania lekarz może zobaczyć dziecko w trójwymiarze i ocenić, czy jego rozwój przebiega prawidłowo.
- USG 3D – wykorzystywane w czasie ciąży, gdzie lekarz może zobaczyć obraz dziecka w trójwymiarze. Istnieje też USG 4D, które dodaje jeden wymiar.
- USG dopochwowe – wykorzystuje się w ginekologii, gdzie stanowi podstawową metodę diagnostyczną. Polega na wprowadzeniu ultrasonograficznej sondy do pochwy. Badanie pozwala stwierdzić, czy w pochwie powstały zmiany nowotworowe w obrębie jajników lub błony śluzowej macicy.
- USG tarczycy – jest to badanie wykonywane w obrębie tarczycy, które potwierdza chorobę dotyczącą funkcjonowania organu. Przy pomocy USG tarczycy, lekarz może potwierdzić, czy chorujemy na niedoczynność tarczycy albo nadczynność.
- USG połówkowe – jest to określenie badania USG, które wykonuję się w połowie ciąży, stąd też nazwa “połówkowe”.
USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania
Jeżeli masz umówione badanie ultrasonografem, tego dnia ubierz się wygodnie, tak żeby czuć się swobodnie. Przed badaniem lekarz może poprosić Cię o zdjęcie lub podciągnięcie ubrania do góry.
Uwaga! Jeżeli posiadasz biżuterię w okolicach, których będzie wykonywane badanie, koniecznie ją zdejmij!
Jeśli w ciągu 2 dni poprzedzających ultrasonografię wykonywano u Ciebie badania obrazujące górny odcinek przewodu pokarmowego z użyciem środka kontrastującego (np. barytu), poinformuj o tym lekarza, który będzie robił USG jamy brzusznej. Baryt może nadal znajdować się w Twoim przewodzie pokarmowym, przez co utrudni lub nawet uniemożliwi prawidłowe uwidocznienie narządów.
Szczegółowe przygotowanie do badania USG jest zależne od dokładnego miejsca jego wykonania. Przykładowo jeżeli badanie USG ma być wykonane na wątrobie lub pęcherzyku żółciowym, lekarz może zalecić Ci wstrzymanie się od posiłków na 12 godzin wstecz przed badaniem. Alternatywnym zaleceniem może być jednodniowa dieta niskotłuszczowa. W przypadku badania nerek, możesz zostać poproszona o wypicie około 6 szklanek płynów (wykonuję się to na godzinę przed badaniem), w celu napełnienia pęcherza moczowego. Tutaj też możesz otrzymać zalecenie, dotyczące spożywanych posiłków. Jednak szczegółowe informacje na temat przygotowania się do badania przekaże Ci lekarz lub pielęgniarka, także bez obaw!