Jak rozliczyć się z fiskusem za 2020 rok?

Polacy już na początku roku planują, na co przeznaczą nadpłacony podatek. W tym roku odzyskane pieniądze ze skarbówki najchętniej ulokujemy w dom. Z najnowszego badania SW Research, zleconego przez e-file, producenta programu e-pity, wynika, że co czwarty ankietowany wyda zwrot podatku na dokończenie remontów mieszkaniowych lub inwestycję w nowe lokum. 17% Polaków wskazało, że pieniądze posłużą im na codzienne wydatki, a co dziesiąty potraktuje je jako oszczędności. 

PIT 2021 w pigułce:

  • Zwrot podatku PIT na dom – 25% Polaków pieniądze z nadpłaconego podatku wyda na remont lub inwestycję w nowy dom.
  • Na drobne remonty mieszkaniowe Polacy wydają najczęściej od 3- 5 tys. zł.
  • 3 proste kroki do uzyskania, w programie e-pity, zwrotu podatku pozwalającego na sfinansowanie remontu
    • wczytaj Twój e-pit i sprawdź poprawność przygotowanego rozliczenia albo wypełnij deklarację samodzielnie
    • uzupełnij ulgi i odliczenia oraz sprawdź wartość przysługującego Ci zwrotu,  
    • zatwierdź rozliczenie wysyłając e-deklarację w programie e-pity.

Zwrot na dom – skąd ta zmiana?

W poprzednich latach zwrot nadpłaconego podatku najchętniej wydawaliśmy na majówkę z rodziną, codzienne wydatki lub prezenty dla najbliższych. Pandemia COVID-19 zmieniła jednak nasze przyzwyczajenia i wpłynęła na wszystkie aspekty życia. Dłuższe przebywanie w domach przyczyniło się do zwiększenia chęci odświeżenia swoich czterech kątów i trend ten będzie utrzymywał się także w 2021 roku. Dlaczego? Ponieważ aż 42% Polaków planuje sfinalizować podatkowym zwrotem rozpoczęte już remonty – wszystko to znajdziemy w wynikach badania SW Research wykonanego na zlecenie firmy e-file, producenta programu e-pity.

W 2020 roku aż 85% Polaków wykonała różnego rodzaju prace remontowe. Blisko połowa z nich przeprowadzała drobne prace renowacyjne i naprawcze oraz odmalowała ściany i sufity. Chętnie wymienialiśmy też meble i dodatki (23%) oraz aranżowaliśmy na nowo poszczególne pomieszczenia (19%). Najczęściej remontowaliśmy: sypialnię, salon, kuchnię lub jadalnię.  

Na remonty Polacy wydali mniejsze kwoty, niż w latach poprzednich, a część prac wykonali własnym sumptem. Blisko połowa badanych (45%) wydała na remont mniej niż 3 tys. zł, a co piąty Polak przeznaczył na niego nie więcej niż 5 tys. zł. 15% Polaków przearanżowała wybrane pomieszczenie za kwotę 7 tys. zł – wskazuje badanie SW Research.

Rodzice mogą dostać nawet 7 tys. złotych 

Jak przyznają Polacy, już na początku roku planują na co przeznaczą nadpłacony podatek. Co czwarty z nas zwrot podatku planuje wydać na dokończenie remontów mieszkaniowych lub inwestycję w nowy dom. 17% badanych wskazało, że pieniądze posłużą im na codzienne wydatki, a co dziesiąty zasili nimi oszczędności. Tylko 15% respondentów deklaruje, że dodatkowy zastrzyk gotówki wykorzysta na wyjazd wakacyjny z rodziną, a 8% chce rozliczyć się z zaległych zobowiązań i długów. 

W zależności od przysługujących ulg i odliczeń, zwrot podatku dla rodziny z czwórką dzieci może wynieść nawet ponad 3,5 tys. złotych. – Przykładowo rodzina z dwójką dzieci korzystająca z ulgi prorodzinnej, internetowej (360 zł u każdego z nich) i ulgi rehabilitacyjnej (utrzymanie samochodu – 2280 zł, wydatki na leki 500 zł) oraz darowizny (500zł), w której mąż posiada umowę o pracę (50 000 zł brutto przychód), a żona umowę o pracę przez część roku (3 miesiące) z przychodem 10000 brutto, może liczyć przy wspólnym rozliczeniu na zwrot podatku w kwocie 3 235,00 zł.  – wyjaśnia  Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file. Taka kwota w pełni pokryje koszty odnowienie pokoju dziecięcego, w tym: zakup wszystkich dodatków, wymianę tapety lub naklejek na ścianę, zorganizowanie kącika do zabawy oraz  dziecięcej biblioteczki. 

– Natomiast w przypadku rodziny z czwórką dzieci korzystającej z ulgi prorodzinnej, na internet (po 300 zł przez każdego z małżonków) oraz darowizny (400 zł) i którzy korzystali z ulgi na termomodernizację domu z wydatkami 15.000 zł, kwota zwrotu może wynieść nawet 7166 zł. Przy założeniu, że zarobki wyglądają następująco: mąż – umowa o pracę 50 000 zł brutto, żona – umowa o pracę 80000 zł. – dodaje Artur Kaczmarek. Nadpłata podatku, w takiej wysokości dla sześcioosobowej rodziny, wystarczy na całkowity remont salonu lub nową aranżację dwóch mniejszych pokoi dziecka. Co więcej, znaczną część z poniesionych wydatków remontowych można będzie w kolejnych latach odliczać od dochodu w deklaracji PIT za sprawą ulgi termomodernizacyjnej – odliczenie to nawet 53.000 zł rocznie dla każdego podatnika. Remont ze środków pochodzących ze zwrotu podatku pozwolić może zatem ponownie obniżyć podatek lub uzyskać kolejną nadpłatę do zwrotu. 

Więcej inspiracji na odnowienie domu lub mieszkania można znaleźć w e-booku „Jak sprytnie i niedrogo odmienić mieszkanie” przygotowanym przez projektantki wnętrz. Każdy, kto rozliczy swoją deklarację PIT w programie e-pity otrzyma dostęp do tego unikalnego poradnika (www.e-pity.pl/zwrot-na-dom). Wybrane rekomendacje mieszczą w zakresach 3,5 tys. i 7 tys., czyli budżetach, które często otrzymują rodziny w ramach zwrotu podatku.

PIT 2021 – zasady i terminy

Deklarację podatkową można już składać w wersji online, korzystając z usługi Twój e-PIT w programie e-pity. W przypadku najpopularniejszych formularzy PIT-36 oraz PIT-37, Urząd Skarbowy przygotowuje gotowe zeznania podatkowe. Dzięki temu nie trzeba wypełniać dokumentów, wystarczy je wczytać (np. w programie e-pity) sprawdzić poprawność, uzupełnić ulgi i odliczenia oraz zatwierdzić. Gwarancję przesłania formularza uzyskamy dzięki otrzymanemu Urzędowemu Potwierdzeniu Odbioru.

Zwrot już w 14 dni 

Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 45 dni – w przypadku rozliczeń elektronicznych oraz 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie. –  Jak wynika z naszej analizy, podatnicy rozliczający się w poprzednich latach często znajdowali nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Urzędy Skarbowe stają na wysokości zadania, rozliczając PITy w rekordowym tempie – nawet 14 dni – dodaje Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file.

Jak rozliczyć PIT 2021 | PoradyKobiety.pl

Przeczytaj także: Rowerowy savoir-vivre: Jak się poruszać w miejskiej dżungli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *