Jak poskromić cerę naczynkową?

Jak poskromić cerę naczynkową?

Rumiana twarz to często oznaka zdrowia i radości. Zarumienione dziewczęce buzie cieszą oko oraz serce. Niestety zdarza się tak, że czasem różowe policzki nie są pożądane. Jeśli Twoja twarz szybko się czerwieni, a przy tym jest bardzo wrażliwa, może oznaczać to, że jesteś posiadaczką cery naczynkowej. To trudny do okiełznania typ skóry, który charakteryzuje się nie tylko rumieńcami, lecz także nieestetycznymi, czerwonymi pajączkami w okolicy nosa, brody czy ust. Panie z cerą naczynkową często cierpią też na trądzik różowaty. Jak przywrócić równowagę skórze twarzy? Jak pielęgnować buzię, by wzmocnić naczynia krwionośne i unikać zaczerwienień? Koniecznie przeczytaj nasze porady!

Czas kontra cera naczynkowa

Upływający czas nie jest naszym sprzymierzeńcem bez względu na rodzaj cery, jaki posiadamy. O ile w przypadku skóry trądzikowej możemy mieć nadzieję, że w późniejszym wieku problemy ustąpią, o tyle przy cerze naczynkowej zaczerwienienia raczej się nasilają. Dzieje się tak ze względu na wygasającą syntezę kolagenu. Naczynka są ściśle otoczone włóknami kolagenowymi, a kiedy tych zaczyna brakować, stają się one mało elastyczne i mają większą tendencję do pękania. To najczęściej wtedy pojawiają się tzw. “pajączki”, czyli cienkie, czerwone niteczki wokół nosa, na policzkach czy brodzie. Ich samodzielne usunięcie jest niestety niemożliwe, a wizyta w klinice medycyny estetycznej może okazać się nie tylko kosztowna, lecz także bolesna. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Cera naczynkowa a styl życia – czego unikać?

Posiadaczki cery naczynkowej muszą zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację twarzy oraz styl życia. Odpowiednia profilaktyka sprawi, że unikniecie w przyszłości problemów, związanych z zaczerwienieniami. Warto skupić się na wzmacnianiu naczyń krwionośnych oraz unikaniu czynników, prowadzących do ich rozszerzania czy pękania. Posiadaczki cery naczynkowej powinny unikać:

  • alkoholu i ostrych przypraw,
  • drażniących składników kosmetycznych, jak mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy, mentol oraz alkohole,
  • opalania – promieniowanie UVA niszczy włókna kolagenowe, a zatem zadbaj o odpowiedni krem z filtrem, zanim wyjdziesz na słońce,
  • mycia twarzy w gorącej wodzie – wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne,
  • mrozu, wiatru, wysokich i niskich temperatur – zanim wystawisz skórę na działanie czynników atmosferycznych, zadbaj o odpowiednią warstwę ochronną,
  • peelingów ziarnistych oraz kwasów AHA i BHA,
  • stresu.

Oczywiście unikanie wszystkich powyższych czynników nie jest łatwe, jednak stosowanie się do tych zasad może ustrzec Cię przed pękaniem naczynek czy nawet przed trądzikiem różowatym.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej również może przyczynić się do uniknięcia rozszerzonych czy popękanych naczyń krwionośnych. Wystrzegaj się wyżej wymienionych składników w kosmetykach, a Twoja skóra z pewnością Ci podziękuje. Szukając odpowiednich produktów do pielęgnacji cery naczynkowej, pamiętaj o trzech najważniejszych aspektach, na których powinno Ci najbardziej zależeć:

  1. rozjaśnieniu cery,
  2. uelastycznieniu i uszczelnieniu naczyń krwionośnych,
  3. wzmocnieniu naturalnej bariery ochronnej skóry.

Sprzymierzeńcem cery naczynkowej jest witamina C, która rozjaśnia skórę, a dodatkowo wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór serum do cery naczynkowej z witaminą C, które poprawi kondycję Twojej skóry. Możesz stosować je raz lub dwa razy dziennie na oczyszczoną buzię. Dzięki temu Twoja cera odzyska blask i pozbędziesz się tak irytującego rumieńca.

Cera naczynkowa to kapryśna przyjaciółka, jednak odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że uda nam się poskromić tę złośnicę. Już dziś zadbaj o dobre kosmetyki do twarzy, by w przyszłości uniknąć problemów z popękanymi naczynkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *