Wraz z wiekiem można zaobserwować u siebie coraz większe problemy z koncentracją i pamięcią. Coraz trudniej jest się bowiem na czymś skupić przez dłuższy czas i nauczyć czegoś nowego czy też przypomnieć sobie dobrze znane słowa. Słaba pamięć i zaburzenia koncentracji dotykają już nawet młode osoby. Możliwe jest jednak poprawienie funkcjonowania mózgu w niemalże każdym wieku za pomocą dobrze zbilansowanej diety, regularnych ćwiczeń szarych komórek i odpowiedniej suplementacji. Jak zatem uzyskać pożądane efekty?
Bycie tu i teraz oraz unikanie rozpraszaczy
Jeśli coś wymaga koncentracji, konieczne jest skupienie się na jednym konkretnym celu, który chce się osiągnąć. Pełne zaangażowanie w wykonywanie danej czynności i skupienie na niej całej swojej uwagi pozwala w znacznie lepszy sposób wykorzystać możliwości swojego umysłu. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie rozpraszać się w tym czasie żadnymi innymi czynnościami. Zerkanie co chwilę na Facebooka to nie tylko strata czasu, ale też prosta droga do zdekoncentrowania się. Z całą pewnością skupieniu nie sprzyja duży szum, włączony telewizor w tle, głośna muzyka czy rozmowy.
Dotlenienie mózgu i ćwiczenia
Jednym z najprostszych sposobów na poprawę koncentracji jest zaczerpnięcie świeżego powietrza. Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie jest duszno i brakuje tlenu to prosta droga do bólu głowy i senności a nie do pracy umysłowej. Oprócz regularnego wietrzenia pomieszczeń warto również wyjść na spacer i pogimnastykować się. Nawet krótkie ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu są w stanie korzystnie wpłynąć na koncentrację i pamięć. Poprawiają one krążenie krwi, czyli pozwalają na lepsze dotlenienie komórek mózgowych, dzięki czemu narząd ten może wydajniej pracować. Mózg podobnie jak mięśnie wymaga regularnego treningu, a dostarczanie mu dodatkowych bodźców do działania wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie. Godnymi polecenia ćwiczeniami umysłowymi są czytanie, rozwiązywanie krzyżówek i zadań matematycznych, układanie puzzli, granie w scrabble i gry skojarzeniowe.
Dieta sprzyjająca dobrej pamięci
W celu zachowania mózgu w dobrej kondycji, należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. W menu powinny znaleźć się produkty obfitujące w witaminy z grupy B, cynk, witaminę E, karotenoidy, antocyjany, katechiny, cholinę, antyoksydanty, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, resweratrol. Produktami wspierającymi pracę mózgu są musztarda, curry, zielona herbata, brzoskwinie, truskawki, borówki, czerwone wino, sok z winogron, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, żółtka jaj, wołowina, wątróbka, jeżyny, jagody, wiśnie, śliwki, cytrusy, cebula, jabłka, dynia, bataty, szpinak, jarmuż, rukola, brokuł.
Wesprzyj się ziołami
Matka natura zadbała o to, aby możliwe było poprawienie pamięci i koncentracji w przystępny dla człowieka sposób. Do dyspozycji jest wiele ziół, których skuteczność została już nawet potwierdzona naukowo. Naturalnym środkiem na pamięć i koncentrację jest Brahmi, czyli ziele, po które mogą sięgać zarówno osoby starsze, jak i młode. Działa ono na mózg neuroprotekcyjnie, zapewniając wzrost liczby komórek i połączeń nerwowych. To lecznicze ziele odpowiada za prawidłowe ukrwienie mózgu, dzięki czemu komórki odpowiedzialne za przyswajanie nowych informacji pracują sprawniej. Korzyściami płynącymi ze spożywania Brahmi są także redukcja stresu, silne działanie przeciwutleniające, łagodzenie stanów zapalnych i lęku, regulacja gospodarki hormonalnej, odbudowa uszkodzonych tkanek mózgu, łatwiejsze zasypianie oraz wzmocnienie odporności. W celu podkręcenia działania mózgu polecane są również: Ginkgo biloba, Gotu kola, Żeń-szeń, Eleuterokok kolczasty, Melisa lekarska i Różeniec górski.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem StraganZdrowia.pl