Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

O tym, że warto uczyć się języków obcych, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ma chyba osoby, która nie spoglądałaby z nutą podziwu i zazdrości na kogoś, kto potrafi odezwać się w towarzystwie płynną angielszczyzną. I choć język angielski nie jest najpopularniejszym językiem na świecie, to jest duża szansa, że w wielu miejscach będziemy mogli się dzięki niemu porozumieć w zadowalającym stopniu. Ale jak się uczyć języków obcych, aby nauka był efektywna? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Każdy jest w stanie nauczyć się języka obcego. Jedyna rzecz, która odróżnia dobrego ucznia od kolegi z gorszymi stopniami, to motywacja. Komu zależy na opanowaniu języka, jest w stanie się go nauczyć niezależnie od zdolności, wieku i tempa przyswajania wiadomości.

Kolejna istotna sprawa to nauka w taki sposób, aby uczyć się z przyjemnością, a nie odsiadywać kolejne godziny nad książkami, czytając je bez zrozumienia. Znalezienie swojej metody na naukę języka to klucz do efektywności. Specjaliści od nauczania podkreślają, że najlepiej jest łączyć kilka metod. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze sposoby i rady, jak efektywnie uczyć się języka obcego:

1. Mów od razu, nawet jeśli znasz zaledwie kilka słów. Przyzwyczajaj się do brzmienia swojego głosu w obcym języku. Jeśli nie masz okazji, aby konwersować po angielsku – mów do siebie, powtarzaj na głos słówka, czytaj głośno teksty. Absolutnie nie ucz się nowych słów jedynie oczami i po cichu.

2. Słuchaj. Nie tylko płyt przeznaczonych dla uczących się angielskiego. Tempo wypowiedzi, akcent są nakierowane na możliwości i potrzeby cudzoziemców. Staraj się wyłapywać żywy język oglądając filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową, słuchając piosenek, oglądając programy typu talk show.

3. Czytaj książki i czasopisma. Zacznij od prostej lektury. Nie wzbraniaj się przed czytaniem komiksów, kryminałów czy romansów. Każda literatura świetnie wzbogaca słownictwo, oswaja z konstrukcjami gramatycznymi, a wartka akcja i lubiana tematyka sprawią, że nawet nie zauważysz, że dany tekst jest w obcym języku. Nie musisz tłumaczyć każdego słowa, którego nie rozumiesz. Wiele można się domyślić z kontekstu. Staraj się jednak zapisać i zapamiętać każdego dnia 1-2 nowe zwroty.

4. Wyjeżdżaj za granicę. Kursy językowe można wykupić w każdym kraju, w zależności od tego, jakiego języka obcego chcesz się nauczyć. Taka forma nauki zapewnia najbardziej spektakularne efekty w najkrótszym czasie. Przebywanie cały czas w obcojęzycznym środowisku przełamuje barierę przed mówieniem, pozwala na szybsze zapamiętywanie nowych słówek, bo od razu można je sobie utrwalać stosując w praktyce. Na efektywność nauki ma też wpływ motywacja i otoczenie. W gronie rówieśników, z dala od szkoły, bez presji oceny łatwiej jest się przełamać i odkryć w sobie talent poligloty. Wyjeżdżając ze sprawdzonym pośrednikiem, np.: Agencją Turystyczną ATAS nie musisz też obawiać się jakiś niewiarygodnych kosztów. Skorzystanie z promocji, wybór tańszego transportu, zakwaterowania, odpowiedniego kursu pozwalają znaleźć wyjazd językowy na miarę swojego budżetu.

5. Wyznacz sobie jasny cel. Najlepiej jeśli ten cel będzie określony w konkretnej perspektywie czasowej. Może to być zdanie egzaminu językowego, albo osiągnięcie określonego poziomu nauczania. W ten sposób łatwiej jest podtrzymać w sobie motywację i utrzymać tempo nauki.

Sposobów na naukę języka obcego jest wiele. Najważniejsze to znaleźć swój ulubiony i czerpać radość i przyjemność z nauki. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd za granicę to musimy pamiętać, że większość zagranicznych szkół językowych oferuje nie tylko zajęcia edukacyjne, ale również ciekawą ofertę spędzania czasu wolnego. W ten sposób można więc nie tylko przekonać się w praktyce, jakich postępów dokonaliśmy, ale też spędzić niezapomniane i fantastyczne wakacje. Odpocząć, zwiedzić najciekawsze zakątki danego kraju, poznać ludzi z całego świata i do tego świetnie się bawić. Jeśli więc nie masz pomysłu na zbliżający się urlop, to wyjazd na kurs językowy za granicę, może być dla ciebie idealnym pomysłem na pożyteczne i ciekawe wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *